«GPC»: Про безпеку і місце США у Європі
http://external.polskieradio.pl/files/023f78d0-d492-4b74-bdea-3cd99677fabf.file

«GPC»: Про безпеку і місце США у Європі

Неподільність європейської безпеки є політично коректною формулою опису дійсності і виявляється істиною лише в одному напрямку – від центру до периферії. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Розмірковування політолога Пшемислава Жувавського вель Ґраєвського про безпеку і місце США у Європі публікує на своїх шпальтах «Gazeta Polska Codziennie».

«Неподільність європейської безпеки є політично коректною формулою опису дійсності і виявляється істиною лише в одному напрямку – від центру до периферії, але вже не навпаки. Окупація частини території Німеччини або Франції зруйнувала б європейський порядок, окупація Криму і Донбасу лише його похитнула, а окупація Придністров’я є чимось, про що в Європі пам’ятають лише експерти», – пише Журавський вель Ґраєвський.

Аналітик зазначає, що з суто географічних причин різні частини Європейського Союзу мають цілковито розбіжні пріоритети в сфері оборони. І якщо для країн на сході і півночі Європи російське вторгнення незмінно залишається реальною перспективою, то на заході і півдні, це незбагненна абстракція – тут актуальною є необхідність підготовки поліцейських сил, що могли б сягати навіть півночі Африки. Отже, якщо у першому випадку, коли йдеться про оборону від Росії, 2 відсотків ВВП, що їх як мінімального внеску до спільної скарбниці НАТО домагався минулого тижня на саміті цього військово-політичного об’єднання президент Дональд Трамп, може виявитися навіть замало, то у другому – на заході і півні ЄС – таких коштів забагато, аби ними можна було ефективно розпорядитися. Така розбіжність завдань серед країн континенту призводить до відсутності консенсусу у військовій галузі, – підкреслює експерт.

Йдеться, притому, не лише про фінансування, але й застосування коштів, призначених на оборону. Саме як приклад своєї тези Журавський вель Ґраєвський наводить своєрідну конкуренцію двох оборонних об’єднань: Північноатлантичного альянсу та Постійного структурованого співробітництво з питань безпеки та оборони (PESCO), що об’єднує країни-члени Європейського Союзу.

А.М.