Польські чемпіони бізнесу і їх місце на закордонних ринках
http://external.polskieradio.pl/files/3ae3847e-9357-492c-9871-d403e1465bb3.file

Польські чемпіони бізнесу і їх місце на закордонних ринках

Лідрують KGHM, PKN Orlen, PGNiG, однак крім розміру компанії, важливе значення має її присутність на міжнародному ринку, інвестиції та інновації. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Список польських компаній-чемпіонів відкривають такі фірми, як гірбничобудівний і металургійний комбінат KGHM, Польський нафтовий концерн Orlen та Польська нафтогазова компанія PGNiG. Це компанії, які досконало відповідають вимогам національних чемпіонів, тобто вони є інноваційними, активно працюють за кордоном та лідирують у своїх сферах.

Факт, що ці три компанії залишаються чемпіонами, не дивує, проте й в інших галузях є великі шанси на успіх – наголошує віце-президент Банку господарства крайового Войцєх Ган:

«Стратегія відповідального розвитку, запропонована прем’єр-міністром Моравєцьким, – це правильний шлях, який визначає деякі з цих, власне, галузей. Я маю на увазі, зокрема, програмне забезпечення, яке створено для того, щоб отримати повний спектр послуг, що надаються польськими банками на придбання нових технологій, далі фармацевтичну, меблеву та будівельну галузі», – вказує віце-президент Банку господарства крайового.

Дедалі краще радять собі також виробники продуктів харчування. Натомість, крім розміру компанії, що вимірюється її доходом, прибутком, експортом чи масштабом працевлаштування, важливе значення має її продуктивність, роль у галузі, присутність на міжнародному ринку, інвестиції в розвиток та інновації:

«Чемпіони повинні мати довгострокове бачення свого зростання, і того, що теоретики бізнес-стратегій називають виходом на нові ринки, до яких не мають доступу їхні нинішні конкуренти. На польському ринку такі чемпіони присутні, а їхні ідеї перетворюються в реальність», – підкреслює Войцєх Ган.

А подальші місця у першій десятці польських компаній-лідерів займають: Ciech, Synthos, Polpharma, Asseco, Comarch, Grupa Azoty i Boryszew.

Раймунд Мартинюк, віце-президент компанії Polpharma, яка свої ліки та фармацевтичні речовини продає у понад 50-ти країнах на всіх континентах світу пояснює, що у фармацевтичній галузі надзвичайно важливими є інновації:

«Polpharma, вже багато років тому, прийняла як вчення вкладення щонайменше 7 відсотків свого доходу в дослідження і розробки. Розмір компанії, що досягає майже одного мільярда доларів оборотів у рік, дозволяє нам конкурувати на європейському ринку, а нашим бажанням є конкурувати на глобальному ринку», – говорить віце-президент Polpharma.

Однак, щоб наздогнати цих найбільших у світі, – необхідний час, – вважає віце-президент Польського агентства інвестицій та торгівлі Кшиштоф Сенґер:

«Воррен Баффет часто повторює, що при інвестуванні найважливішою змінною є час, і так само є з підприємством, тому коли я працюю з міжнародними компаніями, які інвестують у Польщі, бачу, що історія цих фірм часто сягає 19-го століття, початку 20-го століття. І ці фірми теж, дуже часто, починали з одного патенту однієї людини, проте згодом виросли на компанії, що мають кільканадцять мільйонів доларів обороту в рік».

А гостем нашого ефіру є головний економіст аналітичного центру Polityka Insight Адам Черняк. Виявляється, що економіка країни розвивається добре, а польські підприємці – це її рушійна сила, бо підприємці виробляють понад третину ВВП, тобто це багато?

А.Ч.: Це багато. Рапорт, який разом із колегами з центру Polityka Insight ми опрацювали на замовлення Польської ради бізнесу, вказує, що польські підприємці виробляють на понад сто мільярдів злотих більше, ніж усі інші компанії разом, цебто компанії державної скарбниці, акціонерні товариства чи теж міжнародні корпорації. Усі вони виробляють мешне, ніж вітчизняні підприємці. Це дуже добрий результат. До того ж, треба звернути увагу на той факт, що польські підприємці розвиваються динамічно, а підприємства зростають швидше, ніж решта економіки, в результаті їхня участь у створенні доданої вартості в Польщі збільшується з кожним роком. Наприклад, ми підрахували, що в 2016 році, коли весь ріст ВВП за даними Головного статистичного управління досягнув трьох відсотків, – частка польських підприємців становила понад 50 відостків, що дало нам 1,6 відсоткового пункту.

Польські підприємці – це також дуже важливий, а можливо, й найважливіший роботодавець у країні, проте у них є проблеми з закордонною експансією.

А.Ч.: Це правда, але якщо ми говоримо про те, що польські підприємці – це добрий роботодавець, то я хочу підкреслити, що наші підприємці працевлаштували майже 4 мільйони осіб на умовах трудового договору. Не кажучи про тих, які були працевлаштовані на інших умовах, що становить понад 57 відсотків усіх людей, які працюють у підприємствах в Польщі. Треба також наголосити, що польські підприємці платять своїм співробітникам більші зарплати, ніж складає середня заробітна плата в економіці. Тобто, пересічно платять на 300 злотих брутто більше. Отже, наш рапорт підтверджує, що підприємці є надійним роботодавцем. Натомість, що стосується експорту, тут, фактично, експорт можна визнати ахіллесовою п’ятою польських підприємців, оскільки дотепер підприємці були задоволені зростанням внутрішнього ринку. Польща як єдина країна в світі протягом 27 років не зазнала рецесії. Отже, природно, що оте швидше зростання було чимось, що сприяло внутрішній експансії, але водночас, це також було своєрідне обтяження, оскільки не викликало бажання виходити поза межі країни. А якщо навіть наші підприємці й почали виходити на закордонні ринки, то не безпосередньо, тільки вони експортували, використовуючи міжнародні корпорації. Ось приклад, як це функціонувало: польський підприємець постачав свої яблука міжнародній мережі крамниць, яка присутня в Польщі, а далі це вже ота міжнародна мережа займалася дистрибуцією яблук на інші ринки.

Відомо, що малі і середні фірми в Польщі можуть старатися про ґранти Польського агентства інвестицій і торгівлі, які дозволять їм виходити на закордонні ринки. Чи, на ваш погляд, ці інструменти допоможуть змінити ситуацію?

А.Ч.: Очевидно, це не зашкодить. Те, що такі інструменти допомоги існують – це дуже корисно, натомість, на мій погляд, польським підприємцям бракує двох дуже важливих речей: стабільності законодавчого середовища, також і того, що стосується закордонної експансії, тобто, наприклад, правил щодо ПДВ при експорті. Тут часто відбуваються зміни, а це стає елементом непотрібного ризику. Натомість, друга важлива річ – це бізнес-аналітика. Важливо, щоб уряд дораджував фірмам, яким чином їм виходити на закордон. Поки що, у польських підприємців, через те, що вони були надто зосереджені на внутрішній ринок, немає відповідного досвіду.

На програми підтримки закордонної експансії польських фірм Польське агентство інвестицій і торгівлі виділило 180 мільйонів злотих, тобто понад 42,5 мільйони євро.