В Україні і Польщі стартував проект «Партнерство і працевлаштування»
https://narodna-pravda.ua/wp-content/uploads/2018/04/Robota-v-Ploschi-po-bezvizu.jpg

В Україні і Польщі стартував проект «Партнерство і працевлаштування»

Громадська кампанія покликана боротися із порушеннями і зловживаннями під час працевлаштування українців у Польщі. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Боротьба з патологіями і зловживаннями на ринку працевлаштування українців у Польщі, спростування стереотипів і упереджень, повязаних з міграційними процесами у країні над Віслою, а також допомога і підтримка під час адаптації трудових іммігрантів з України, котрі заповнюють нестачу робочих рук на польському ринку праці – це головні завдання громадської кампанії «Партнерство і працевлаштування», запущеної нещодавно Польсько-українською господарчою палатою.

З іншого боку – це збільшення правової свідомості іммігрантів про їхні права та інформування про те, куди можна звернутися у випадку виникнення патологій. На додаток, завдяки кампанії працівники з України можуть легше адаптуватися у Польщі.

Для цього Польсько-українська господарча палата опрацьовує нині два інструменти для підтримки українських трудових іммігрантів у країні на берегах Вісли, говорить віце-президент цієї польсько-української організації Анджей Дрозд:

«Ми створюємо для роботодавців, працівників та усіх зацікавлених цією темою інституцій інформаційну платформу – портал partnerstwo.info. У планах також – відкрити гарячу телефонну лінію, де можна буде почути відповіді на всі важливі питання, що турбують іммігрантів у Польщі та отримати необхідні юридичні консультації і поради про працевлаштування. Нині у співпраці з Фундацією Refugees ми реалізовуємо освітню програму в школах, інформуємо учнів, розвиваючи їхній відкритий погляд на світ, на іммігрантів, на людей не з Польщі».

За словами Анджея Дрозда, згідно з дослідженнями, проведеними у серпні 2018 року, 83% польських фірм вирішило взяти на роботу іноземців у зв’язку з нестачею працівників з необхідними кваліфікаціями, 77% працедавців у Польщі не найняло вчасно іноземців через важкі правила працевлаштування, унаслідок чого майже 30% фірм втратило замовлення або контракти.

А тимчасом у Німеччині погодили проект змін до імміграційного законодавства, що полегшує доступ іноземців з-за меж Європейського Союзу до німецького ринку праці. У грудні почнеться законодавчий процес у цій справі, і вже на початку наступного року нові правила можуть набути там чинності. На думку голови комітету Польсько-української господарчої палати з питань міграції і працевлаштування Павела Кулаґи, це може призвести до відтоку з Польщі кількасот тисяч найцінніших українських фахівців:

«Зменшаться, звісно, надходження до Закладу соціального страхування, де зареєстровані нині 400 тис. українців, а також до Податкового управління. Українські працівники є великою групою споживачів, яка дуже важлива для великих польських банків, мобільних операторів. Кожного дня українці підтримують збільшення нашого ВВП. Союз роботодавців та підприємців Польщі вважає можливим сценарій, коли з Польщі виїде 500 тис. українських працівників, що зменшить польський ВВП на 1,5%. Це насправді дуже багато».

Водночас, як зауважив голова Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник, напрямок трудової міграції українців посилився і водночас змінився у 2014 році, з початком агресії Росії в Україні:

«З 2014 року посилився відтік українських трудових мігрантів, які раніше працювали в Росії, бо ще за часів Радянського Союзу багато українців виїжджало працювати до РФ. Саме після 2014 року відбувся розворот у напрямку ЄС. Чому так відбулося? По-перше, Росія – це агресор, яка веде війну проти України. По-друге, нині звичайному українцю працювати в Росії небезпечно і невигідно. Небезпечно тому, що в Росії не поважають права власних громадян, то що вже казати про українців. А невигідно тому, що нині в Росії відбувається рецесія і їхні зарплати зменшуються, зменшується теж їхня купівельні можливості. Тому насправді українцям все більш цікаво та вигідніше працювати саме у країнах ЄС».

Згідно з дослідженнями, проведеними у 2017 році Всеукраїнською асоціацією компаній з міжнародного працевлаштування, у Росії нині хоче працювати не більше 6% українців, котрі взагалі шукають роботу за кордоном, у Польщі – 26%, а у Німеччині – 37%. Голова цієї Асоціації Василь Воскобойник зауважив, що у ситуації 2014 року Польща, як єдина держава ЄС, відкрилася на сотні тисяч працівників з України, ввівши спрощену процедуру працевлаштування, зокрема систему заяв, однак цього вже нині недостатньо:

«Потрібна маркетингова кампанія, що покаже переваги Польщі як країни безпечної праці».

На погляд Вітольда Клауса, голови Асоціації правової допомоги, партнера кампанії «Партнерство і працевлаштування», потрібно змінити цілу систему, передусім роблячи ставку на еластичність, довіру до іммігрантів, працедавців та легальність праці. Він закликав поляків не забувати, що працівники з України – це не просто робоча сила, а люди, котрі мають свої потреби, свої родини, котрі хочуть оселитися в Польщі, іноді заробити та повернутися, а іноді збудувати своє життя у новій державі.

Підготував Тарас Андрухович