Як створити особистий бренд?
http://external.polskieradio.pl/files/153a4316-41a2-4890-867b-d4d77a9eadaf.file

Як створити особистий бренд?

Потрібно 20 років, щоби створити добру репутацію і 5 хвилин – щоб її знищити. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Відомий американський економіст та інвестор Ворен Баффет колись сказав: «Потрібно 20 років, щоби створити добру репутацію і 5 хвилин – щоб її знищити». Як будувати особистий бренд, і від чого він залежить, запитаємо культуролога Університету імені Стефана Вишинського доктора Кароля Яхимека.

Але перш ніж почнемо розмову, послухаймо, що про особистий бренд думають варшав’яни:

«Гадаю, що треба позитивно про себе думати і нікого не вдавати, тому що це дуже швидко виходить на поверхню… Треба знати, ким я є, знати свої сильні та слабкі сторони. Взагалі, мати свідомість себе самого».

«Я цю тему пов’язую із повагою. Багато осіб мають такий підхід – ой, я старший, то ти мусиш мене поважати… На моє переконання, на повагу треба заслужити, і працюємо на неї у кожному спілкуванні з іншими людьми».

«Треба бути відкритим до людей і позитивно налаштованим. А ще – варто подумати, яку репутацію ми хотіли би мати, і послідовно її будувати. Натомість важко створити собі репутацію когось, ким ми насправді не є – тому раджу, щоби ми були справжніми».

Це думка варшав’ян, як створити особистиій бренд. Чи можна не мати особистого бренду?

Кароль Яхимек: Особистий бренд має кожен. Але те, чи він є сильний чи слабкий, вже залежить від нас. Словосполучення «особистий бернд» останнім часом дуже часто з’являється в інформаційному просторі, але коли я думаю про те, чим є особистий бренд, задумуюся, чим він відрізняється від «репутації» чи інших старих слів, які ми колись вживали для окреслення людини. І мені здається, що «репутація», все ж таки, є тільки елеменетом особистого бренду, або «personal branding».

Наші співпрозмовники використовували слово «репутація» в значенні «особистий бренд». Скажіть, в чому суть особистого бренду і що на нього впливає?

Кароль Яхимек: На особистий бренд, на те, що ми почали про це говорити, думати, вплинули три важливі процеси. Це, по-перше, технологічні зміни – з одного боку, ми самі маємо вплив на те, як виглядатиме наш особистий імідж, а з другого – інші нас постійно перевіряють, оцінюють. Другий процес, як на мене, дуже важливий – це зміна в моделі працевлаштування та взагалі – у підході до ринку праці. Адже дійсність така, що довготермінові трудові контракти стають дедалі рідшими, люди міняють працю часто, тривають «щурячі перегони». Ми розуміємо, що перемогти у цих перегонах допоможе сильний особистий бренд. І третій процес, який я вважаю найменш позитивним, – нині живемо в культурі успіху, в культурі коучингу, у світі порад та тиску, щоб бути найкращим, найуспішнішим, щоб здобувати чергові цілі, колекціонувати медалі та нагороди. Тому ми починаємо про себе самих думати в категорії бренду.

Чи можемо сказати, що «особистий бренд» – це як нас бачать інші люди?

Кароль Яхимек: Безсумнівно. Повернуся до зацитованого на початку передачі вислову Воррена Баффета. Хочу нагадати ще одне речення – Воррен Баффет сказав, що коли пам’ятатимемо про те, що створення доброї репутації триває 20 років, а її руйнування – тільки 5 хвилин, нам буде легше приймати різного роду рішення. Це речення я часто цитую на своїх заняттях з особистого брендінгу зі студентами. Отже, ми повинні розуміти, що не живемо у світі одинокими, нас оточують люди, у яких – на підставі нашої поведінки – формується якесь уявлення про нас.

Коли починаємо будувати свій бренд? Чи тоді, коли виходимо з родинного дому і починаємо жити за власний рахунок?

Кароль Яхимек: Я гадаю що джерела, те, звідки ми походимо, це все має значення при створенні особистого бренду, адже на нього впливає якими ми є людьми, які маємо пріоритети, а також – яку мету хочемо досягнути в житті. Звичайно, коли говоримо про особистий бренд в контексті маркетингу, то він починається тоді, коли ми свідомо над ним працюємо. Роботодавці дедалі частіше заглядають на соціальні портали, щоби дізнатися про свого працівника чи потенційного працівника, тому варто звертати увагу на те, що ми публікуємо на своїх профілях, яку приватну інформацію оприлюднюємо.

Ви порушили тему соцмереж. Мені часом здається, що створення «особистого бренду» на Фейсбуку для багатьох його користувачів полягає у публікації привабливих фотографій.

Кароль Яхимек: Це, в певному сенсі, можна зрозуміти. Цей наш слід у соцмережах, як я вже говорив раніше, використовується роботодавцем для того, щоб дізнатися якою людиною ми є і чи пасуємо його фірмі. Тому ми, маючи цю свідомість, намагаємося «прикрасити» свої профілі на Фейсбуку чи Інстаґрамі гарними фотографіями. Але насправді не до кінця йдеться про гарні фотграфії. Те, що ми створюємо у соцмережах, це імідж. З одного боку, маємо прямий вплив на цей імідж – адже ми самі вибираємо те, що публікуємо на своєму профілі. Натомість те, як на наш профіль дивитиметься інша людина, це вже від нас не залежить. В цьому контексті нагадаю вислів іншого теоретика особистого маркетингу, Джефа Безоса, одного з найбагатших людей світу: «Твій бренд – це те, що люди говорять про тебе, коли виходиш з кімнати». Тобто, це визначення містить як наші свідомі дії, так і елемнт сприйняття нас іншими, тобто те, що від нас вже не залежить.

А що є найважливішим у особистому бренді?

Кароль Яхимек: Те, що є найважливіше в особистому бренді, це справжність. Моя золота порада – будьте справжніми. Друга справа – не можемо забувати слова Баффета про те, що створення власного бренду – це довготривалий процес. Багато людей припускаються одної помилки – вони думають, що зроблять кілька кроків згідно з якимись порадами, і все – їхній особистий бренд створено і він є сильний. Коли ви зайдете на веб-сайти фірм, що займаються створенням особистого бренду, то побачите короткі поради, наприклад – дбай про своє здоров’я, не бійся змін, знайди своєї хобі, вчися новому, ділися своїми знаннями, цікався людьми… Якщо мене хтось запитає, чи ці елементи є важливим у процесі створення особистого бренду, відповім – так, вони є важливими. Але зверніть увагу, який образ постає, – ми вирішуємо зайнятися своїм особистим брендом, шукаємо порад і дізнаємося, що мусимо бути такими, такими та ще й отакими. А де тут місце для нас справжніх? Мені дуже сподобалося визначення варшав’янки – бути справжнім.

Czwórka/Яна Стемпнєвич