Заборона недільної торгівлі добиває невеликі продуктові магазини

Заборона недільної торгівлі добиває невеликі продуктові магазини

У 2019 р. у Польщі буде лише одна торгова неділя на місяць. Це одна із причин, через яку закриються понад 5 тис. малих магазинів. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Монітор Інфо.

Заборона на недільну торгівлю була ухвалена урядом «Права і справедливості» як один із засобів полегшення конкуренції малих магазинів із великими мережами. Ще одним інструментом була система оподаткування великих мереж, але вона була заблокована Європейською комісією. Політики досі переконують, що заборона на торгівлю в неділю є вигідною для галузі, хоча це й суперечить фактам.

За даними, зібраними спеціально для видання «Rzeczpospolita» консалтинговою компанією «Euromonitor International», цього року торговельний ринок скоротиться в цілому на приблизно 3,4 тис. закладів торгівлі. Реальна ситуація малих традиційних магазинів набагато гірша – мають зникнути 5,2 тис. таких об’єктів. У той же час буде створено 1,8 тис. нових магазинів дисконтних мереж чи супермаркетів.

Диспропорцію помітно і в оборотах. Вартість торгівлі продовольчими товарами має зрости на близько 3 %. Однак малі магазини втратять 6,4 %, а продажі у великих мережах збільшаться на понад 5 %. «Ці 3 % – це природний, органічний темп розвитку ринку», – сказав генеральний директор Польської торговельної палати Мацей Пташинський. Варто, однак, підкреслити, що за роки до введення заборони галузь розвивалася зі швидкістю приблизно 5 %.

«Заборона недільної торгівлі, безсумнівно, не минула без наслідків. Про це свідчать дані за 2018 р. – у листопаді або жовтні оборот дрібних магазинів збільшився на 4–5 %, але роком раніше їх розвиток був удвічі швидшим, тобто зміна величезна», – додав Пташинський.

«Споживачі можуть звикнути до заборони торгівлі, але така зміна не має економічного сенсу. Малі магазини жахливо страждають, недільні обороти майже зникли, лишилося 20–30 % від попередніх продажів у цей день», – зазначив Анджей Фалінський, голова Форуму економічного діалогу.

Торгівці підкреслюють, що ці зміни не відображаються в даних про роздрібні продажі, які показують ситуацію в компаніях, де працюють щонайменше 9 співробітників. Мережі, особливо дисконтних магазинів, настільки засипали клієнтів акціями та знижками в інші дні тижня, що вони відчули заборону менше, ніж інші сектори ринку. Найбільше вигоди отримали магазини на автозаправних станціях, де дозволена торгівля в усі дні тижня, але це досі невелика частина витрат на продукти харчування.

У 2019 р. інтенсивність акцій зростатиме. А, наприклад, «Biedronka» анонсує швидші темпи відкриття нових магазинів – очікується, що їх кількість зростатиме на 100–150 на рік.

Джерело: Rzeczpospolita