Навчання НАТО «Анаконда-2018»

Навчання НАТО «Анаконда-2018»

Для України, яка вимушена відбивати агресію Росії на Донбасі, ситуація з навчаннями і посиленням напруженості може спричинити і нові загрози, і відкрити нові перспективи. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Блок НАТО розпочав наймасштабніші від часів Холодної війни військові навчання на своєму східному фланзі. Вони спричинилися до вкрай нервової реакції Москви, яка закидає Альянсу агресивні плани щодо Росії та її союзників. Натомість офіційний Брюссель наполягає, що в межах навчань «Анаконда-2018» військові НАТО відпрацьовуватимуть взаємодію в умовах звичайних та гібридних загроз. Для України, яка вимушена відбивати агресію Росії на Донбасі та докладати зусиль з повернення незаконно анексованого Москвою Криму, ситуація з навчаннями і посиленням напруженості між двома геополітичними гравцями може спричинити і нові загрози, і відкрити нові перспективи, вважають опитані Польським радіо експерти.

У навчаннях НАТО «Анаконда-2018» беруть участь військовослужбовці 10 країн та командні структури Альянсу. Навчання складаються з двох етапів. На першому з них від 7 по 16 листопада, триватимуть власне військові навчання. На другому — з 26 листопада по 6 грудня — командно-штабні навчання. Вони відбуваються на полігонах Польщі та країн Балтії, в акваторії Балтійського моря та міжнародному повітряному просторі. Зокрема, на полігонах у Польщі будуть задіяні 12,5 тис. військовослужбовців, у Литві, Латвії та Естонії — ще 5 тис. Військовослужбовці відпрацьовуватимуть взаємодію військових та цивільних структур в умовах звичайних та гібридних загроз. Заступник директора з міжнародних проблем київського Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь в інтерв’ю Польському радіо розповів, що навчання НАТО відбуваються у відповідь на проведені восени минулого року наймасштабніші російсько-білоруські військові навчання «Запад-2017». НАТОвські навчання готують ґрунт для імовірного надання командуванню об’єднаних збройних сил НАТО в Європі права починати відпрацювання заходів з підготовки військ на загрозливому напрямку. Зараз командування такого права не має, але в разі зміни цієї норми, рухати НАТОвське військо через кордони держав-членів Альянсу, використовувати їхню інфраструктуру і повітряний простір командування зможу. Чи означає це, що НАТО готується до завдання превентивних ударів щодо імовірного неприятеля? Михайло Самусь впевнений, що так можуть говорити тільки пропагандисти Кремля, які навмисне створюють образ агресивного блоку НАТО для прикриття власних намірів напасти першими на сусідні держави:

Головна загроза навчань Росії була готовність окупації країн Балтії чи Польщі. Хочу підкреслити – НАТО, це оборонний блок. Білорусь забезпечувала розгортання російського війська і Першої танкової армії яка через Білорусь просувалася дуже скоро до кордонів Польщі. Впродовж 4 днів вони були готові вийти на ці кордони. В НАТО зрозуміли, що коли росіяни можуть вийти на наступальну операцію в напрямку Варшави, в НАТО навіть не стартував би процес активації 5 статті про колективну оборону. Виявилося, що перші колективні військові дії НАТО можуть бути активовані не раніше 35-40 доби від початку агресії Росії.

Як ці конфігурації зачіпають інтереси України? Наприкінці вересня, під час свого візиту в Сполучені Штати Америки, президент України Петро Порошенко назвав свою державу такою, що «фактично виконує роль східного фронту НАТО». Михайло Самусь вважає, що тут відіграє роль не лише те, що Україна опинилася між двома сторонами вірогідного протистояння – Росією і країнами Заходу. Під час опрацювання сценаріїв воєнного розвитку подій на європейському театрі, в яких брали участь генерали НАТО і сам експерт, одним з них був варіант, за якого Київ міг би справити активний і чи не вирішальний вплив на розвиток збройного конфлікту:

Хочу підкреслити, НАТО це виключно оборонний блок. Для членів НАТО спільна оборона є основною цінністю. В росіян –це виключно наступальні навчання. Може статися ситуація, що Україна може стати більшим союзником для США і Польщі, ніж деякі країни НАТО з Південно-Західної Європи. Вони не сприймають Росію, як загрозу. Вони не хочуть взагалі піднімати це питання.

Але американський президент Дональд Трамп нещодавно приголомшив своїх європейських колег заявою про те, що Україна йому геть нецікава і що ситуація з російською агресією на Донбасі і окупація Росією Криму є проблемами самих європейців, але не проблемою Вашингтона. Однак депутат Верховної Ради Сергій Куніцин переконаний, що політичні заяви далеко не завжди збігаються із реальною підтримкою, яку зараз Київ отримує від Вашингтона:

Саме адміністрація Трампа, саме нинішнє керівництво дало летальну зброю Україні. Не треба про це забувати. До цього були різні розмови, чи потрібна, чи непотрібна Україна. Але тепер вони помагають Україні у військово-політичному плані. Ми отримали ракетні комплекси Javelin, бойові ракетні катери. Ресурс української армії зміцнюється і це неможливо заперечити, – сказав Куніцин.

Цю думку дотично підтвердив і екс-посол Сполучених Штатів в Україні Джон Гербст. Під час засідання Постійного комітету парламенту Канади з питань оборони 7 листопада він заявив, що з огляду на загострення ситуації в Азовському морі біля берегів України, державі потрібна допомога понад ракети Javelin. Гербст вважає, що це в інтересах не лише України, а й Заходу. І що Київ має отримати ракети класу «земля-земля» і «земля-море», щоб зробити уразливими можливі російські десантні операції з висадкою на український берег. Своєю чергою, директор київського Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов бачить у заяві Петра Порошенка спробу вивести Україну з геополітичної тіні і посісти гідне місце у світі:

Це спроба намацати свій шлях до глобальної еліти. Через посилення влади ми не можемо. Бо ми не така країна, як Росія, яка шукає свій шлях через посилення внутрішньої влади. В нас є інший шлях – шлях Гватемали, Філіпін, корумпованих клептократій Африки і таке інше. Їхні еліти заробляють гроші в своїх країнах, вивозять їх на Захід і доживають там своє життя. Але їм кажуть – не смикайтеся, мовчіть. Ви ніхто. Вам дозволили накопичити статки, і все. Ваша справа десята. Ми теж цього не хочемо. Тому починаємо продавати ситуацію, що ми форпост і надійний фланг Заходу у стримуванні Росії, – сказав Карасьов.

А наразі Україна стає щораз більшим полігоном для відлагодження співпраці з військовими НАТО. Останніми навчаннями з арміями Альянсу стали жовтневі масштабні військові навчання авіації та сил протиповітряної оборони «Чисте небо-2018». У них взяли участь понад 700 осіб та 50 одиниць техніки з України та низки країн НАТО.

Вільгельм Смоляк