„Nie przebłagajcie zła!”Оtwarty apel do światowych przywódców i społeczności międzynarodowej, poświęcony kwestiom sprawiedliwego zakończenia wojny i ustanowienia trwałego pokoju
Uważam za zaszczyt możliwość publicznego wyrażenia mojego osobistego stanowiska obywatelskiego i dołączenia do grupy sygnatariuszy „Otwartego apelu ukraińskich osób publicznych do światowych przywódców i społeczności międzynarodowej zatytułowanego „Nie przebłagajcie zła!”.
Szczerze mówiąc, od dawna jestem rozdarty i zirytowany złudzeniami wielu zachodnich osób publicznych i niepublicznych, niektórych zagranicznych kolegów i przyjaciół, co do głębokich przyczyn i konsekwencji dużo skalowej agresji Putina na Ukrainę . A jeszcze bardziej – na brak ich zrozumienia/odczuwania całej gamy zagrożeń i wyzwań dla współczesnego porządku światowego, dla narodów świata zachodniego, ich bezpodstawne nadzieje na „szybki pokój”, „zdrowy rozsądek”, „odbudowę”, „negocjacje”, „deal(eng.)” czyimś (w tym ukraińskim) kosztem itp. Dlatego jestem wdzięczny inicjatorom apelu za wyczucie chwili, znalezienie słów i zjednoczenie podobnie myślących ludzi.
Z wyrazami szacunku Oleg Dubisz
5 stycznia ukraińskie osobistości publiczne opublikowały otwarty apel do światowych przywódców i społeczności międzynarodowej, poświęcony kwestiom sprawiedliwego zakończenia wojny i ustanowienia trwałego pokoju.
Dokument podpisało ponad 160 osób, w tym obrońcy praw człowieka, parlamentarzyści, dyplomaci, naukowcy, znani artyści, liderzy największych stowarzyszeń biznesowych oraz przedstawiciele różnych wspólnot religijnych (chrześcijańskich, muzułmańskich i żydowskich).
Apel zatytułowany „Nie przebłagajcie zła” podkreśla ukraińską wizję dalekosiężnych, wywrotowych celów Rosji i przedstawia pozytywne i negatywne scenariusze zakończenia wojny, które zależą od stanowiska światowych przywódców i społeczności międzynarodowej.
Nie przebłagajcie zła. Otwarty apel ukraińskich osobistości publicznych do światowych liderów i społeczności międzynarodowej.
Nowy rok 2025 przynosi wiele niepewności, ale też wiele nadziei Ukrainie i Europie, gdy próbujemy znaleźć proste rozwiązanie złożonego problemu: jak zakończyć wielką wojnę. Jako ukraińskie osobistości publiczne i intelektualiści zwracamy się do światowych liderów i społeczności międzynarodowej, aby podzielić się naszymi perspektywami na temat nadchodzących wyzwań i oczekiwań.
Przede wszystkim chcielibyśmy podkreślić, że zdobycie dodatkowych terytoriów nie jest głównym celem Rosji w tej wojnie. Posiada już ogromne, niezagospodarowane terytoria, a gdy przejmuje nowe terytorium, jest ono systematycznie zaniedbywane. Podobnie, celem nie jest jedynie odzyskanie kontroli nad Ukrainą. To tylko jeden z celów pośrednich. Ostatecznym celem Rosji jest złamanie obecnego porządku świata.
Dąży do odzyskania statusu supermocarstwa, które działa arbitralnie i, kierując się prawem silniejszego, atakuje sąsiadów, ingeruje w sprawy innych krajów, dokonuje aktów terrorystycznych, wspiera reżimy autorytarne i nielegalnie zbrojne ugrupowania na całym świecie.
Nic z tego nie jest odosobnionym incydentem, kaprysem Putina ani chwilowym „odstępstwem od normalności”. To część strategicznego projektu. Dlatego trzy lata temu Putin postawił Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom w Europie ultimatum, domagając się powrotu do dyspozycji z 1997 roku.
Ukraina, ze względu na swoją historię i geografię, stała się kolejnym celem na drodze do realizacji tych odwetowych zamierzeń.
Dla samej Ukrainy ta wojna jest egzystencjalna: jest to wojna o przetrwanie narodu, społeczeństwa i państwa ukraińskiego. Ukraińskie demokratyczne i rosyjskie autorytarno-imperialne wizje polityczne zasadniczo wykluczają się wzajemnie. Oznacza to, że jakiekolwiek „zamrożenie” konfliktu na tej czy innej linii demarkacyjnej nie doprowadzi ani do złagodzenia napięć, ani do ustanowienia trwałego pokoju.
Dla Rosji takie zamrożenie byłoby przede wszystkim sygnałem słabości Zachodu i zachęciłoby do dalszej agresji i wojen, które rozlewają krew Europejczyków i Amerykanów. Trwały pokój nadejdzie tylko wtedy, gdy pod wspólną presją Ukrainy i jej sojuszników Rosja stanie w obliczu kryzysu systemowego i porażki reżimu Putina. Jak dowodzi historia, tyranie są kruche.
Ta wojna nie ogranicza się do Ukrainy, ani „kwestia ukraińska” nie może być rozwiązana wyłącznie w ramach stosunków rosyjsko-ukraińskich. Jeśli światowi przywódcy zażądają ustępstw terytorialnych i suwerenności od Ukrainy bez zapewnienia jakichkolwiek skutecznych gwarancji bezpieczeństwa, w zasadzie doprowadzą do klęski Ukrainy, co będzie sygnałem dla Chin i innych rewizjonistów, że mogą przejąć to, czego chcą.
Wojska Korei Północnej pojawią się w różnych punktach zapalnych. Piractwo, blokowanie szlaków handlowych, ataki na systemy informacyjne i globalną komunikację będą sabotować globalny handel.
Długotrwałe wysiłki na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania broni jądrowej zostaną zredukowane do zera. Wpływ rosyjskich mediów, cyberataki, tajne operacje i ingerencja w wybory w krajach demokratycznych podważą porządek świata. A możliwy upadek Ukrainy wywołałby dużą falę uchodźców i otworzyłby Putinowi drogę do dalszego posuwania się na zachód.
Z drugiej strony, skuteczne zakończenie rosyjskiej agresji na Ukrainę mogłoby być rozwiązaniem wielu problemów demokratycznego świata. Porażka Rosji w jej wojnie agresywnej przeciwko Ukrainie przywróciłaby porządek oparty na zasadach i współzależności odpowiedzialnych graczy. Bezpieczeństwo globalnego handlu, globalnej energii jądrowej i bezpieczeństwa żywnościowego zostanie wzmocnione. Reżimy terrorystyczne i organizacje na całym świecie stracą rosyjskie poparcie i osłabną.
Dzisiaj Ukraina kupuje czas, aby demokratyczny świat się zjednoczył i wzmocnił. Ale ten czas nie jest nieograniczony. Siły broniące pokoju, wolności i godności człowieka muszą przejść do ofensywy. Ukraina i cały demokratyczny świat mogą wygrać tylko razem lub poddać się i przegrać razem. Iluzja pokoju kosztem wstydu wielokrotnie wywołała nową wojnę.
Siłą demokracji jest umiejętność uczenia się na błędach z przeszłości. Ukraina również walczyła — i nadal walczy — o demokrację metodą prób i błędów. Płaci za to wygórowaną cenę. Każdy z nas ma krewnych i przyjaciół, którzy stracili majątek, zdrowie, a nawet życie.
Ale rozumiemy, że cena wojny będzie jeszcze wyższa, jeśli nasi sojusznicy dadzą się uwieść iluzji zakończenia wojny bez zajęcia się jej przyczynami. I nie dotyczy to tylko Ukrainy, ale całego świata. Dlatego wzywamy naszych partnerów, aby szukali sposobu, aby nie udobruchać agresora, ale wygrać razem.
Zła nie da się udobruchać. Musi zostać pokonane i ukarane dla dobra bezpiecznej przyszłości Ukrainy, Europy i całego świata.
5 stycznia 2025 r.
Sygnatariusze
Alim Aliev, zastępca dyrektora generalnego ukraińskiego instytutu, założyciel projektu kulturalnego „Krymska Figa”
Kostyantyn Batozskyy, analityk polityczny
Yaryna Boychuk, dyrektor generalny, UCU Business School
Mykhailo Gonchar, prezes CGS Strategy XXI, redaktor naczelny Black Sea Security Journal
Hanna Hopko, Network „ANTS”, członek Parlamentu Ukrainy i przewodnicząca komisji spraw zagranicznych (2014-2019)
Volodymyr Horbach, dyrektor wykonawczy Instytutu Transformacji Północnej Eurazji
Yaroslav Hrytsak, profesor, Ukraiński Uniwersytet Katolicki
Ihor Koliushko, Centrum Polityki i Reform Prawnych, szef zarządu, były członek Parlamentu Ukrainy
Serhij Koshman, aktywista społeczeństwa obywatelskiego
Oleksii Kovzhun, analityk mediów i konsultant polityczny
Nataliia Kryvda, doktor, profesor Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, szef Ukraińskiej Fundacji Kultury
Oleksandr Novikov, szef Narodowej Agencji ds. Zapobiegania Korupcji (2020-2024), propagator uczciwości i systemu zarządzania zorientowanego na człowieka OKR
Olesia Ostrovska-Liuta, dyrektor, Kompleks Muzeum Sztuki i Kultury Narodowej „Mystetskyi Arsenal”
Bohdan Pankevych, współzałożyciel, członek zarządu ukraińskiej partii galicyjskiej
Oleksiy Panych, profesor filozofii, Ukraińskie Ewangelickie Seminarium Duchowne
Valerii Pekar, adiunkt w Kijowsko-Mohylańskich i szkołach biznesu UCU, przewodniczący zarządu organizacji pozarządowej Decolonization
Roman Rak, starszy pracownik naukowy Frontier Institute, redaktor naczelny NZL Media (TUM)
Yaroslav Rushchyshyn, poseł do Parlamentu Ukrainy
Olena Sotnyk, prawnik zajmujący się prawami człowieka i działacz publiczny, poseł do Parlamentu Ukrainy (8. kadencja)
Taras Stetskiv, polityk i działacz publiczny, poseł do Parlamentu Ukrainy (1.-4. i 6. kadencja) zwołania)
Oleksandr Sushko, Dyrektor Wykonawczy, International Renaissance Foundation
Victoria Voytsitska, deputowana Parlamentu Ukrainy (8. zwołanie), członek wiodący Komitetu Energetycznego, Dyrektor ds. Rzecznictwa ICUV
Mykola Vyhovskyy, aktywista obywatelski
Yaroslav Yurchyshyn, deputowany Parlamentu Ukrainy, Szef Komitetu Wolności Słowa
Olga Aivazovska, Przewodnicząca, Civil Network OPORA
Andrii Dligach, Dr. Econ., Założyciel, Advanter Group, Kyiv Foresight Foundation
Orest Drul, Redaktor
Dr. Oksana Gudzovata, profesor UCU Business School
Yevhen Hlibovytsky, dyrektor generalny Frontier Institute
Valeriia Kozlova, profesor nadzwyczajny, UCU Business School
Myroslav Marynovych, były więzień sumienia (1977-1987)
Oleksandra Matviichuk, prawnik ds. praw człowieka, szef Centrum Wolności Obywatelskich
Sofiya Opatska, dziekan założyciel, Business School of the Ukrainian Catholic University
Svyatoslav Pavlyuk, dyrektor wykonawczy, Association Energy Efficient Cities of Ukraine
Roman Romanov, dyrektor programu praw człowieka i sprawiedliwości, International Renaissance Foundation
Vitalii Rudenky, dyrektor ds. badań i analiz, Transformation Communication Activity
Igor Semyvolos, dyrektor wykonawczy Association of Middle East Studies
Andriy Zagorodnyuk, przewodniczący, Centre for Defence Strategies
Dmytro Zolotukhin, wiceminister polityki informacyjnej Ukrainy (2017-2019), założyciel organizacji pozarządowej „Instytut społeczeństwa postinformacyjnego”
Ołeksandr Jabczanka, oficer Sił Zbrojnych Ukrainy, lekarz, wykładowca Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego
Jurij Andruchowycz, pisarz
Wiktoria Antonenko, dyrektor generalny organizacji pozarządowej ArcUA, redaktor naczelny Arc.UA
Roman Bezsmertny, polityk, dyplomata, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny
Martina Bogusławiec, szefowa Centrum Antykorupcyjnego MEZHA
Serhij Bolhov, szef organizacji pozarządowej U8 Ukraińskie Centrum Analityczne
Hanna Bondarenko, szefowa Ukraińskiej Służby Wolontariatu, członkini Rady ds. Młodzieży przy Prezydencie Ukrainy
Kateryna Botanowa, badaczka kultury, kuratorka, szefowa analityki w Instytucie Granicznym (Ukraina)
Yehor Brailian, kandydat nauk historycznych, docent Katedry Stosunków Międzynarodowych i Studiów Strategicznych, Kijowski Instytut Lotniczy, analityk, Detector Media
Stepan Burban (Palindrom), artysta, muzyk
Jewhen Bystrytsky, dr, wiodący badacz Instytutu Filozofii, Narodowej Akademii Nauk Ukrainy
w Sofii Cheliak, dyrektor programowy Lviv International BookForum, dziennikarz, tłumacz, członek PEN Ukraina
Yehor Cherniev, poseł do Parlamentu Ukrainy, szef ukraińskiej delegacji do NATO PA
Dr Roman Chmelyk, dyrektor, Muzeum Historyczne Lwowa
Refat Czubarow, przewodniczący Medżlisu Narodu Krymskotatarskiego
Oleksandr Czudnowec, przewodniczący rady organizacji społecznej Kijowskie Wojskowo-Historyczne Towarzystwo
Orysia Demska, profesor, Narodowa Akademia Państwowego Uniwersytetu Państwowego
Larysa Denysenko, obrońca praw człowieka, pisarz
Taras Dobko, rektor, Ukraiński Uniwersytet Katolicki
Petro Dolchanow, historyk, docent Katedry Metod Nauczania, Równeński Regionalny Instytut Podyplomowego Kształcenia Pedagogicznego
Oleg Dubish, przewodniczący Rady Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej i Zarządu Polsko-Ukraińskiego Funduszu Partnerskiego
Władimir Dubrowskij, starszy ekonomista w CASE Ukraina
Dmytro Durnyev, dziennikarka
Oleksandra Dvoretska, obrończyni praw człowieka, założycielka Krymskiego Centrum Praw Człowieka Deistviye (Akcja)
Uliana Dzhurlaik, architekt, działaczka obywatelska, współzałożycielka „Ratuj Kvity Ukrainy”
Sergiy Filimonov, założyciel ruchu Gonor, dowódca batalionu Da Vinci Wolves, kapitan Sił Zbrojnych Ukrainy
Leonid Finberg, dyrektor Centrum Judaiki, Uniwersytet Narodowy Akademia Kijowsko-Mohyńska
Oksana Forostyna, Redaktor Opinii, Ukraina Moderna
Alyona Franchuk, zastępca kierownika Centrum Rozwoju Regionalnego we Lwowie Ukraińskiej Akademii Liderów
Władysław Greziew, założyciel platformy rekrutacyjnej Lobby X, organizacji pozarządowej Zminotvortsi
Jurij Gudymenko, weteran wojenny, mąż stanu i aktywista na rzecz praw obywatelskich
Myroslav Hai, przewodniczący fundacji charytatywnej Myr & Ko, oficer Sił Zbrojnych Ukrainy
Serhij Haidaichuk, prezes CEO Club Ukraine
Olena Halushka, współzałożycielka, International Center for Ukrainian Victory
Oleksiy Haran, profesor, National University of Kyiv Mohyla Academy
Ulana Holovatch, docent, Ukrainian Catholic University
Jurij Holovatch, profesor, National Academy of Sciences of Ukraine
Olena Honcharuk, menedżer kultury, dyrektor kreatywny National Center im. Oleksandra Dowżenki – ukraińskie archiwum filmowe
Bohdan Hud, profesor, National University im. Iwana Franki we Lwowie, profesor wizytujący, Uniwersytet Warszawski
Serhij Husak, podporucznik Gwardii Narodowej Ukrainy, otolaryngolog, muzyk (Nitso Potvorno)
Said Ismahilov, podporucznik Sił Zbrojnych Ukrainy, były mufti muzułmanów Ukrainy
Daria Kaleniuk, Centrum Działań Antykorupcyjnych
Zoya Kazanzhy, dziennikarka, pisarka
Vakhtang Kebuladze, filozof, pisarz, tłumacz
Roman Kechur, kierownik Katedry Psychologii i Psychoterapii Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego
Svitlana Khyliuk, dyrektor Wydziału Prawa, Ukraiński Uniwersytet Katolicki
Andrii Klymenko, krymski ekspert i dziennikarz, redaktor naczelny BlackSeaNews, szefowa Grupy Monitorującej Czarnomorskiego Instytutu Studiów Strategicznych
Natalia Klymovska, prorektor ds. rozwoju i komunikacji, Ukraiński Uniwersytet Katolicki
Ivanna Klympush-Tsintsadze, posłanka, przewodnicząca Komitetu Integracji Ukrainy z UE
Mykola Kniazhytskyi, poseł do Parlamentu Ukrainy
Olena Kondratiuk, wiceprzewodniczący Parlamentu Ukrainy
George (Jurii) Kovalenko, rektor, Otwarty Prawosławny Uniwersytet Świętej Zofii Mądrości, archiprezbiter, Prawosławny Kościół Ukrainy
Roman Kravets, dziennikarz
Mykhailo Krikunov, Ph.D., dziekan, Kijowska Szkoła Biznesu
Podpułkownik Bohdan „Tavr” Krotevych, szef sztabu 12. Brygady Sił Specjalnych „Azow” Gwardii Narodowej Ukrainy
Viktor Kruglov, członek zarządu Ukraińskiego Stowarzyszenia Wydawców i Księgarzy, dyrektor generalny wydawnictwa Ranok
Kyrylo Kryvolap, partner zarządzający, Civitta Ukraina; dyrektor, Centrum Odbudowy Gospodarczej
Wołodymyr Kurennoj, poseł do Parlamentu Ukrainy (V, VII, VIII kadencja)
Ulyana Kyrchiv, historyk
Serhij Kwit, prezydent Narodowego Uniwersytetu Akademii Kijowsko-Mohylańskiej
Kostiantyn Kwurt, przewodniczący zarządu organizacji pozarządowej „Internews Ukraina”
Bogdan Logwynenko, założyciel Ukraїner
Danylo Łubkiwski, dyrektor Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa, zastępca ministra spraw zagranicznych Ukrainy (2014)
Oleksandr Łysenko, profesor, Instytut Historii Ukrainy Narodowej Akademii Nauk Ukrainy (NASU)
Taras Łyuty, profesor, Narodowy Uniwersytet Akademii Kijowsko-Mohylańskiej
Ksenia Maryniak, C. Tran., redaktor CIUS
Julij Morozow, współzałożyciel organizacji pozarządowej „Związek odpowiedzialnych obywateli” i przestrzeni odzyskiwania wojska i ludności cywilnej HART
Sevgil Musaieva, redaktor naczelny Ukrainska Prawda (Ukraińska Prawda)
Oleksii Mushak, poseł do Parlamentu Ukrainy (2014-2019), doradca ekonomiczny Premiera (2019-2020)
Nataliya Mykolska, Dyrektor Wykonawczy Diia.City United (stowarzyszenie biznesu technologicznego), członek zarządu „Ukrhydroenergo”, wizjonerka, ekspertka ds. transformacji strategicznej i globalizacji, Przedstawiciel Handlowy Ukrainy – Wiceminister Gospodarki (2015-2019)
Lyana Mytsko, menedżer kultury, szef Lwowskiego Miejskiego Centrum Sztuki
Max Nefyodov, współzałożyciel organizacji pozarządowej „Technologie of Progress”
Volodymyr Ogrysko, Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy (2007-2009), Dyrektor Generalny, Centrum Studiów Rosyjskich
Volodymyr Omelyan, Mer Sił Zbrojnych Ukrainy, Minister Infrastruktury (2016-2019), Polityk
Oksana Ovsiiuk, Redaktor Naczelna portalu naukowego „Ukraina Moderna”
Tetiana Pechonchyk, Szef Centrum Praw Człowieka ZMINA
Inna Pidluska, Wiceprezes Wykonawczy Dyrektor, International Renaissance Foundation
Viktoriya Podgorna, poseł do Parlamentu Ukrainy, zastępca głównego komitetu ds. transformacji cyfrowej
Taras Prokopyshyn, współzałożyciel i dyrektor generalny, The Ukrainians Media
Oleksandr Pronkevich, kierownik Katedry Filologii Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego
Vadym Prystaiko, dyplomata, minister spraw zagranicznych Ukrainy (2019-2020), wicepremier, ambasador w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, szef misji przy NATO
Serhiy Prytula, założyciel Fundacji Charytatywnej im. Serhija Prytuły
Victoria Ptashnyk, poseł do Parlamentu Ukrainy (VIII kadencja), zastępca Rady Miasta Kijowa
Oleh Romanchuk, dyrektor Instytutu Zdrowia Psychicznego Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego
Oleksii Riabchyn, Wiceminister energetyki i ochrony środowiska Ukrainy 2019-20, Poseł do Parlamentu Ukrainy (2014-19)
Olexander Samarskiy, Emerytowany ambasador, Centrum Studiów Rosyjskich
Mariana Savka, pisarka, redaktor naczelna wydawnictwa Stary Lew
Mychajło Sawwa, szef organizacji publicznej „Grupa Ekspertów „Sowa”, doktor nauk politycznych
Olexander Szczerba, autor, dyplomata
Akhtem Seitablaiev, reżyser filmowy
Konstantin Sigov, Dyrektor Centrum Badań Humanistycznych Europy, Narodowy Uniwersytet Akademii Kijowsko-Mohylańskiej
Jewhen Sinkevych, profesor, Uniwersytet Czerkaski
Olga Shapoval, Dyrektor wykonawczy Charkowskiego Klastra IT, Lider Programu Fundacji Charytatywnej IT4Life
Yuri Shapoval, Profesor, Doktor nauk historycznych, Kierownik Centrum Historycznych Studiów Politycznych, Instytut Studiów Politycznych i Etnicznych, Narodowa Akademia Nauk Ukrainy
Roman Sheremeta, profesor ekonomii na Case Western Reserve University, założyciel American University w Kijowie
Dmytro Sherengovsky, prorektor ds. kontaktów zewnętrznych, Ukrainian Catholic University
Iryna Shukhtuieva, działaczka społeczna, kuratorka projektów artystycznych
Grygorii Shverk, poseł do Parlamentu Ukrainy (8. kadencja)
Ostap Slyvynsky, profesor nadzwyczajny, Ukrainian Catholic University, wiceprezes PEN Ukraine
Oleksandr Solontay, szef NGO Agency for Recovery and Development
Serhiy Sternenko, wolontariusz, działacz obywatelski
Jewhen Stepanenko, weteran wojenny, pisarz, autor książki „Abc wojny”
Roman Sulzhyk, były członek JP Morgan, były dyrektor Deutsche Bank
Ulana Suprun, MD, wiceminister zdrowia Ukrainy (2016-2019), redaktor naczelny The Black Sea Whale
Tetiana Sylina, redaktor działu międzynarodowego, Mirror Tygodnik (ZN.UA)
Katya Taylor, kurator, założycielka organizacji pozarządowej Port Kultury
Olena Tregub, dyrektor wykonawczy organizacji pozarządowej „Niezależna Komisja Antykorupcyjna (NAKO)”
Dr. Bohdan Ustymenko, dyrektor, Instytut Bezpieczeństwa Narodowego
Jan Walietow, pisarz
Walerij Weremczuk, współzałożyciel organizacji pozarządowej „Ludowa Samoobrona Lwów”, członek rady miejskiej Lwowa
Wiktor Wowk, członek stowarzyszony Klubu Rzymskiego, członek Parlamentu Ukrainy i wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych (2014-2019), członek ZPRE i PA OBWE (2015-2019)
Taras Woznyak, dyrektor generalny Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki
Jehor Wradii, zastępca dyrektora muzeum „Pamięć żydowska i Holokaust na Ukrainie”
Hlib Wyszlinski, dyrektor wykonawczy, Centrum Strategii Ekonomicznej
Oleh Jaskiw, oficer bojowy, profesor fizyki, krytyk filmowy, kierownik artystyczny i wykładowca na ukraińskim uniwersytecie Katolicki Uniwersytet
Andrii Yermolenko, artysta, projektant, laureat Nagrody Szewczenki 2024, wojskowy żołnierz
Wołodymyr Zabolotovskyy, dyrektor, fundacja charytatywna POMÓŻ BOHATEROM UKRAINY
Agiya Zagrebelska, dyrektor polityczny, Rada Bezpieczeństwa Ekonomicznego Ukrainy
Oleksandr Zaitsev, profesor, Ukraiński Uniwersytet Katolicki
Yevgeniy Zakharov, obrońca praw człowieka, dyrektor Charkowskiej Grupy Ochrony Praw Człowieka
Rev. Andriy Zelinskyy, SJ, kapelan wojskowy, pisarz, współzałożyciel Ukraińskiej Akademii Przywództwa
Mykhailo Zhernakov, doktor prawa, dyrektor wykonawczy Fundacji DEJURE
Josef Zissels, Stowarzyszenie Organizacji i Gmin Żydowskich Ukrainy, Grupa Inicjatywna Pierwszego Grudnia