Байден відпустить Nord Stream 2, але підтримає ініціативу Трьох морів?
Президент США Джо Байден PAP/EPA/Sarah Silbiger / POOL

Байден відпустить Nord Stream 2, але підтримає ініціативу Трьох морів?

За словами американського експерта Пітера Рафа, за провал блокування Nord Stream 2 США можуть запропонувати більшу підтримку Тримор’ю і військову допомогу Україні. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Адміністрація Джо Байдена не хоче вводити проти Nord Stream 2 додаткові санкції, однак можливий провал блокування російського газогону може привести до більшої підтримки Вашингтоном проєкту Трьох морів. Про це у розмові з PAP сказав Пітер Раф із вашингтонського аналітичного центру Hudson Institute.

Республіканці, а також частина Демократів у парламенті наполягають на негайному введені додаткових санкцій проти кільканадцяти компаній, котрі будують Nord Stream 2, зокрема проти суден та портів. На їхню думку, Конгрес США забезпечив адміністрацію відповідним набором правових інструментів. Державний секретар Ентоні Блінкен регулярно висловлює свій опір проекту, проте його відомство все ще не вжило заходів, що вимагають конгресмени.

Оцінюючи ситуацію, Пітер Раф ствердив, що нова американська адміністрація «не має бажання вводити санкції щодо союзника (Німеччини)» і нині «відчайдушно шукає шляхи вирішення цієї проблеми». За словами експерта, дипломати США публічно пообіцяли діяти тільки тому, що республіканський сенатор Тед Круз заблокував висування деяких високопосадовців.

Раф вважає, що Державний департамент не вдається до додаткових кроків щодо газогону, оскільки «хоче якнайбільше часу не перемовини з Берліном».

«Якби Байден насправді взявся за Nord Stream 2 і зробив би його пріоритетом в американсько-німецьких відносинах, то, можливо, Берлін подумав двічі про завершення проекту. Але Білий дім радше вважає, що така ескалація, після чотирьох болючих років Трампа, тільки більше зашкодить відносинам з Берліном та ускладнить прийняття спільної позиції, наприклад, щодо Китаю», – ствердив аналітик Hudson Institute.

Експерт вважає, що Німеччина може завершити проект, навіть якщо США введуть проти нього додаткові санкції. І за такого сценарію відносини Вашингтона з Берліном gjushifnmcz. «Зрештою, це питання політичної волі, Німеччина повністю залучена до реалізації проекту, а адміністрація Байдена, я підозрюю, не хоче йти на бійку з цього питання», – наголосив він.

Раф визнає, що Німеччина в обмін на більш м’яку політику щодо газопроводу може запропонувати Вашингтону координувати свою політику щодо Росії та підтримувати Україну. «Однак це блякне порівняно з геополітичною перемогою завершення Nord Stream 2», – підкреслив він.

На його думку, Вашингтон вже розглядає різні політичні варіанти на випадок завершення будівництва газопроводу. «Можливо, (США) спробують пом’якшити провал у справі Nord Stream 2 заявами щодо Ініціативи Трьох морів», – припустив експерт.

На думку співрозмовника PAP, американська влада наразі «формує вірогідність до російського питання» широким пакетом санкцій проти Росії. «У разі критики, що Путіну пробачили, краще мати такий пакет, аби вказати на нього, якщо це буде потрібно. Але остаточно Nord Stream 2 є головним питанням, а четвергові санкції (від 15 квітня) менш важливі», – сказав Раф.

Експерт позитивно оцінив заявлений пакет санкцій, але водночас він хотів би бачити «посилену підтримку оборонного сектору України». «Ми повинні змінити рівняння – Путін повинен мати менше можливостей для тестування Заходу, а Захід має змусити Путіна почуватися більш незручно. Протитанкові керовані системи Javelin, доставлені Києву за президентства Трампа, були добрим початком, але я думаю, що настав час зробити більше», – переконаний Раф.

PAP/Т.А.