«Українці затягують паски у Польщі. Заощаджувати їм допомагає безкоштовне житло»
Ілюстративне фото Bezpłatne w użyciu CC0

«Українці затягують паски у Польщі. Заощаджувати їм допомагає безкоштовне житло»

Водночас, згідно із дослідженням, що публікує «Rzeczpospolita», на сьогодні 85 відсотків тимчасових працівників з України задоволені роботою у Польщі. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Майже половина тимчасових працівників з України витрачає у Польщі на своє утримання до 600 злотих на місяць (станом на 2 грудня – приблизно 4000 грн). Заощаджувати на витратах на життя їм допомагають пільги від роботодавців, зокрема безкоштовне житло. Про це пише свіжа «Rzeczpospolita» у публікації «Українці затягують у Польщі паски».

Цьогоріч до 85 відсотків зросла частка тимчасових працівників з України, які в опитуванні агентства зайнятості Otto Work Force заявляють, що задоволені роботою у Польщі. Це найбільше за попередні чотири роки, і порівняно з допандемічним опитуванням (2019 рік) відсоток тих, хто задоволений, зріс аж на 10 відсотків – це результати першого висвітленого «Rzeczpospolita» дослідження, яке охопило понад 500 українців, які працюють у країні над Віслою.

Томаш Дудек, керуючий директор Otto Work Force у Центральній Європі, пов’язує це зростання з пандемією, яка у 2020 році змусила тисячі українців повернутися на батьківщину. Складна ситуація на українському ринку праці (безробіття сягнуло 10,5% на початку цього року) змусила їх ще більше цінувати заробітки у Польщі, пише видання.

Як повідомляє газета, більшість, майже 60 відсотків працівників з України, головною причиною приїзду до Польщі під час пандемії вказали вищу заробітну плату, але 30 відсотків говорить про відсутність роботи в Україні.

«Rzeczpospolita» пояснює, що у Польщі сильне відновлення після весняного карантину призвело до значного зростання попиту на працівників, також з-за кордону. Про це свідчить офіційна статистика: у жовтні майже 872 тис. іноземців (у тому числі 636 тис. українців) сплачували внески на соціальне страхування. Це на одну п’яту більше, ніж роком раніше, але також і проти жовтня 2019. Відтоді кількість українців у реєстрах соціального страхування (ZUS) зросла майже на 24 відсотки, читаємо у статті.

Понад три чверті респондентів вважають, що, незважаючи на пандемію, їм було легко знайти роботу в Польщі. «Після уповільнення на ринку праці від нього не залишається й сліду, попит на працівників продовжує зростати, а кадровий дефіцит змушує компанії підвищувати зарплати та конкурувати додатковими пільгами», – говорить «Rz» Дудек.

За його словами, саме ці пільги, не пов’язані з заробітною платою, підвищують привабливість заробітків у Польщі та дозволяють українцям зберігати дуже низькі витрати на проживання. Майже кожен другий респондент витрачає до 600 злотих на місяць, і лише кожен п’ятий перевищує суму 1000 злотих (приблизно 6700 грн) на місяць. Томаш Дудек зізнається, що цей результат спочатку був для нього шоком, оскільки вказує на те, що значна частина тимчасових працівників зі Сходу живе тут у бідності. Однак їхня ситуація інша, якщо врахувати, що із деякими поточними потребами мігрантів допомагають роботодавці.

Як дізнаємося із публікації, аж 71 відсоток респондентів проживає у Польщі безкоштовно, оскільки їхнє проживання оплачує роботодавець. «При виборі пропозицій роботи вони приділяють велику увагу таким пільгам, як безкоштовне житло, безкоштовний проїзд на роботу чи кошти на харчування, адже намагаються заощадити якомога більше та переказати своїм рідним в Україні», – пояснює Дудек. Більшість опитаних українців перераховують понад 500 злотих своїм родинам в Україні, причому понад 4 з 10 надсилають туди понад 1000 злотих. Цю тенденцію простежують дані Національного банку Польщі: у першому півріччі цього року іноземці, які працюють у Польщі, відправили за кордон 12,4 млрд злотих (2,7 млрд євро), або майже на 38 відсотків більше, ніж роком раніше (понад 80 відсотків цієї суми припадає на українців).

На думку експертів, стимулом для збільшення витрат працівників зі Сходу була би більша стабілізація їхнього перебування. У цьому допоможе поправка до закону про іноземців, яка дозволить тимчасовим працівникам зі Сходу довше працювати на т.зв. заяві про доручення роботи іноземцю – до 24 місяців замість нинішніх 6. «Це дасть змогу довірити іноземцю роботу без перерв, що вплине на характер економічної міграції до Польщі, змінивши її з нинішньої ротаційної та короткострокової на середньострокову, і як результат  – на тривалу», – каже Міхал Вєжховський, директор агентства і працевлаштування EWL Group.

Зміна положень є тим більш необхідною, бо, як нагадує Томаш Боґдевіч, генеральний директор агенції зайнятості Gremi Personal, рентабельність роботи в Польщі знижується через високу інфляцію та ослаблення злотого до гривні. Крім того, зростає конкуренція з боку Заходу, зокрема Німеччини, яка готує підвищення мінімальної ставки до 12 євро.

«Rzeczpospolita»/Т.А.