“Хавала” замість банків: як українські заробітчани переказують гроші додому
https://images.cdnyavp.pl/images/articles/a1dcd4b56a1570d441118b03ca3e79bc84ded1fc.jpg

“Хавала” замість банків: як українські заробітчани переказують гроші додому

Заробітчани, переказуючи гроші родичам, інвестують в Україну таку кількість коштів, яку не дає жодна зарубіжна компанія-інвестор. Водночас основний обсяг грошей від трудових мігрантів потрапляє в країну неофіційно. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на “Я в Польщі”.

Заробітчани, переказуючи гроші родичам, інвестують в Україну таку кількість коштів, яку не дає жодна зарубіжна компанія-інвестор. Водночас основний обсяг грошей від трудових мігрантів потрапляє в країну неофіційно. Про це йдеться в матеріалі, який розміщений на сайті Rwsbank.

Статистика Нацбанку стверджує, що минулого року заробітчани переказали в Україну близько 9,3 млрд доларів. У той же час ПриватБанк інформує, що лише з Польщі в 2017 році зайшло $9 млрд. Ще більш високі цифри закордонних переказів в Україну наводять Світовий Банк ($12 млрд) та Азіатський Банк Розвитку ($20 млрд). Точно ж підрахувати суму поки що складно, адже практично неможливо встановити, скільки грошей ввозиться або передається трудовими мігрантами готівкою.

Через офіційні канали з Польщі в Україну переказується лише 5% коштів. Основна частка – через Кредобанк та Ідея Банк. Водночас, зазначається, що цей спосіб використовують лише ті заробітчани, які мають легальний статус, стабільну роботу й високу зарплату. В середньому сума переказів через ці банки складає 1,3 тис євро. Натомість левова частка українців, які працюють у Польщі, щоб передати гроші додому, користуються послугами небанківських установ. Вибір останніх – колосальний, адже в Україні зареєстрована 61 фінтех-компанія.

Причини, через які заробітчани звертаються до неофіційних каналів переказів, зрозумілі: багато хто з них не може пояснити та підтвердити походження грошей, адже виконують “роботу на чорно”. Крім того, має місце небажання платити податки із заробленого не лише в Польщі, а й в Україні.

“У нас вже працює навіть так звана система “Хавала”. Це відома ісламська система, коли можна дати гроші в “точці” на базарі в Ємені, а отримати їх в ОАЕ або будь-якій іншій країні світу. Тариф за переказ – 1%. Те, що ця система увійшла до нас, свідчить про одне: обсяг неофіційних перерахувань або “сірі” канали захлиснули Україну, і треба якось регулювати ситуацію, тому що зараз вона поза контролем”, – йдеться в матеріалі від Rwsbank.

Також наголошується, що гроші від трудових мігрантів треба легалізувати з податкової точки зору. Тобто, якщо людина не може пояснити, звідки у нього кошти, він може провести їх через офіційні канали, але, сплативши певний відсоток податків.

“Є два банки, які вже працюють, якщо потрібно – необхідно долучити до вирішення питання Антимонопольний комітет, вирівняти тарифи”, – зазначається в матеріалі.

Нагадаємо, екс-віце-прем’єр-міністр України висловив думку, що влада не повинна вимагати від трудових мігрантів, аби вони сплачували податки з грошей, які заробляють за кордоном.