Пролітаючи над...: Церква Михаїла у Чесниках
https://zbruc.eu/sites/default/files/cerkva_myhayila_u_chesnykah.jpg

Пролітаючи над…: Церква Михаїла у Чесниках

Визначні пам’ятки Галичини, знятих з висоти. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Збруч.

Z продовжує публікацію циклу відеооглядів визначних пам’яток Галичини, знятих з висоти. Здебільшого це замки, палаци, фортифікаційні та сакральні споруди, які невпинно руйнуються, і наше покоління може виявитися останнім, яке ще має шанс побачити їх на власні очі. А тим часом руїни ці навіть у такому стані вражають своєю красою, величчю, вишуканістю архітектурних деталей. Особливо, коли дивишся на них згори, мов птах…

Село Чесники найдавніше на Рогатинщині за літописною згадкою — 1368 рік. Тут розташована унікальна оборонна церква, що нагадує виглядом невелику фортецю. Офіційно – це пам’ятка архітектури національного значення XV-XVI століття, однак, дослідники називають різний час заснування храму – від XII до XVІІІ століття.

Оригінальна архітектура будівлі має надзвичайно мало аналогів в Україні. З усіх боків храм оточений масивними кам’яними контрфорсами. В давнину пагорб був огороджений кам’яними мурами та ровом. Мешканці знаходили тут прихисток під час татарських набігів.

Цікаво, що церкву називають трьома іменами: місцева традиція називає Вознесення Господнього, інколи іменується ще Св.Миколая, хоч документально її титул — Архангела Михаїла.

Декілька років тому провели зовнішню реставрацію храму. За 300 тисяч гривень старий дах замінили на метало-черепицю, що імітує гонт, а також поштукатурили стіни. Однак, зараз видно, що місцями штукатурка уже відпадає, у церкві відсутні вікна.

Всередині церква майже повністю розграбована, тут залишилися лише елементи іконостасу.

Ігор МАРТИНІВ