Зірване перемир'я
Олександр Леонов, науковий директор центру політичних досліджень “Пента” Фото: Вільгельм Смоляк

Зірване перемир’я

Слова президента України після загибелі чотирьох українських вояків спричинилися до бурхливої реакції військових і аналітиків. Позицію Зеленського вони стали вважати шляхом до капітуляції і здачі національних інтересів. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Вбивство з гранатомета 4 українських вояків під час проголошеного за ініціативи президента України Володимира Зеленського перемир’я на Донбасі сколихнуло українське суспільство. Обговорення і дискусії навколо цього акту нелюдяності вже другий тиждень не вщухає в соцмережах і в інформаційному просторі держави.

Президент України Володимир Зеленський після загибелі українських військових 6 серпня, вже наступного дня зібрав на нараду силовиків і військовиків, а також дав терміновий брифінг для журналістів. На ньому він зазначив, що зателефонував президенту Росії Володимиру Путіну, але розповів лише деякі деталі цієї розмови:

– Нам  потрібно терміново зустрітися, лідерам Норманської четвірки, подивитися одне одному в очі і припинити цю війну. Я сьогодні зранку дзвонив президенту Росії Путіну і сказав, що це нас не наближує до миру. Я дуже вас прошу, щоби ви переконали ту сторону, щоби вони припинили вбивства наших людей. Друге, це що ми продовжуємо розмінування і нам треба з тієї сторони скоротити терміни побудови в Станиці Луганській мосту. Ще кілька питань я підняв, це повернення наших полонених. Довга була розмова. Я кажу, що наших людей вбивають, а мені кажуть, що там наші люди стріляють по цивільних. Всі говорять, що хочуть миру. Але крім слів ми маємо рухатися дуже швидкими темпами. Я дуже наполягав і дуже просив президента Росії, щоби та сторона припинила ці дії. Це не іграшки.

Ці слова президента спричинилися до бурхливої реакції військових і аналітиків. Як виглядає з коментарів у соціальних мережах, позицію Зеленського вони стали вважати шляхом до капітуляції і здачі національних інтересів. Полковник Збройних сил України, офіцер Генштабу, інструктор миротворчих операцій Віктор Шидлюх був більш дипломатичний у своїх словах, але також закликав до більш жорсткої відсічі:

– Якщо українці звикнуть називати це “та сторона”… Ми воюємо з Росією, з її регулярною армією. Чому ж ми говоримо не так, як є? Ми звертаємося до інших країн і не називаємо із ким ми воюємо і хочемо, щоби вони за нас це зробили? Ті к4раїни, які лише зараз починають про Грузію говорити, на початку минулого століття проковтували, коли Радянський Союз захоплював Фінляндію, потім Польщу і це спричинилося до Другої Світової війни. Тому потрібен комплекс заходів, міжнародний тиск на Росію, оскільки ключовою проблемою для світового порядку є Росія. Світ має об’єднатися і крок за кроком примусити Росію до дій. Досвід є: миротворчі операції. Є агресор, який має залишити окуповану територію і відбувається примушення до миру. Все просто – звільни окупант територію і тоді буде мир.

На офіційному сайті Кремля дана така версія розмови: “Президент Росії підкреслив, що для деескалації конфлікту необхідно, перш за все, виключити подальші обстріли українськими військами населених пунктів Донбасу, що призводить до жертв серед мирного населення”. Як сказав в інтерв’ю “Польському радіо” науковий директор центру політичних досліджень “Пента” Олександр Леонов, дзвінок Зеленського Путіну зайвий раз підтвердив, що Київ програє Росії інформаційну війну.

– Крок був неадекватний. Більше того, неадекватний і за формою, і за сутністю. Коли Зеленський на брифінгу сказав, що поговорив із Путіним, він відмовився називати деталі. Таким чином, першими деталі цієї розмови видала російська сторона. В інформаційному просторі цілого світу почав домінувати російський погляд, замість того, щоби як це було завжди, Україна чітко розставила акценти. Там були такі погані речі, як звинувачення, що українці стріляють по цивільних. Це був вже другий дзвінок Зеленського Путіну. А під час першого Зеленський визнав, що він це зробив всупереч позиції наших партнерів. Вочевидь зараз іде гра, коли Зеленський спонукає наших партнерів, щоби вони розмовляли з Путіним про Україну без України.

Перемир’я з окупаційними військами проголошувалися вже не раз і за попереднього президента Порошенка. Не раз вони і порушувалися російською стороною. Але полковник Віктор Шидлюх зазначив, що між цими перемир’ями і нинішнім є різниця:

– Коли 20114-2015 роки було перемир’я, це було тому, що наша армія була виснажена боями. Збройні сили розвалювалися тривалий час. Щоби привести їх в бойову готовність, був потрібен час. Тому ми вступили в такий собі клінч. Зараз я не знаю мети теперішнього перемир’я, оскільки її ніхто не оголошує. Якщо це виконання попередніх домовленостей, то мають виконуватися першочергові кроки, такі, як припинення вогню, чого не дотримується Росія. Перед тим, як домовлятися, слід було визначити арбітра. Під час перемир’я заборонено використовувати зброю. Росія вчинила злочин, розстрілявши наших вояків. Розрахунок був на сумління Путіна. Він вже вбив до 20 тисяч українців і сумління в ного не з’явилося. Вони просто хочуть захопити нашу територію і наше майно. Вони вивезли всі заводи з окупованої території. Вони захопили Крим і для них це добре. Про це знає вся Росія.

Вихід із ситуації в офісі президента Зеленського бачать у терміновому зібранні Норманського формату голів Франції, Німеччини, Росії і України. Але минув тиждень, а жодних ознак такої термінової зустрічі попри всі старання Зеленського не з’явилося, нагадав Олександр Леонов. Він вважає, що це також свідчить про втрату Україною дипломатичної ініціативи, якою Київ володів за попереднього керівництва держави:

– Саме в Норманському форматі було обговорення запровадження миротворців на кордон з Росією. Зараз цього немає. Навіть в мінському форматі хаос, когось звільняють і призначають. Раніше Україна виробляла спільну позицію з Францією і Німеччиною і вже з нею виходила до Путіна. Саме тому зустрічі в цьому форматі перестали відбуватися, що Путін зрозумів, що це буде лише його чергове приниження. Я боюся, щоби тепер Путін з Макроном і Меркель не стали домовлятися і ставити Україну перед фактом, як це вже було в ПА РЄ. Це зараз головна небезпека.

Глави Франції і Німеччини схвалили і підтвердили можливість зустрічі нормандської четвірки, але представниця уряду Німеччини Ульріке Деммер заявила, що зараз Берлін не готовий озвучити її дату.

Вільгельм Смоляк