10 грудня весь світ відзначає Міжнародний день прав людини
Для кримськотатарського народу цей день завжди був дуже важливим, бо боротьба за справедливість, боротьба за права людини та боротьба за колективні права стали частиною життя багатьох активістів кримськотатарського національного руху.
10 грудня – це день, коли ми підбиваємо підсумки, що сталося, яка динаміка, що змінилося.
Вчора весь день був у дорозі та не вдалося опублікувати підсумки моніторингу Кримськотатарський Ресурсний Центр
В окупованому Криму зафіксовано 9 006 порушень прав людини.
З початку окупації Криму Росією у 2014 році тисячі активістів потрапили під репресії за свою громадянську позицію. Відкрито кримінальні справи, систематично проводяться затримання, обшуки та арешти, насильно зникають люди.
В особливо складному становищі опинився корінний кримськотатарський народ, який зазнає репресії.
За даними Кримськотатарського Ресурсного Центру, за період окупації Криму кількість політв’язнів та переслідуваних у кримінальних справах досягла 305, 205 з яких представники кримськотатарського народу.
Росія, порушуючи міжнародне право, продовжує здійснювати масові репресії та чинити тиск на кримських татар та проукраїнських активістів на території Кримського півострова. За даними КРЦ, за 2017 – 2023 роки на півострові зафіксовано:
– 458 обшуків (325 щодо кримських татар)
– 1504 затримання (1210 щодо кримських татар)
– 1460 допитів (1100 щодо кримських татар)
– 1446 арештів (1054 щодо кримських татар)
– 3180 порушень права на справедливий суд (1999 щодо кримських татар)
– 584 порушення права на здоров’я (384 щодо кримських татар)
– 374 етапування (293 щодо кримських татар).
Загалом за 2017-2023 роки в окупованому Криму зафіксовано 9006 порушень основних прав людини, 6365 – щодо представників корінного кримськотатарського народу.
Більше того, така практика поширюється і навоокуповані території України – Запорізьку та Херсонську області, де окупанти у такий самий спосіб намагаються залякати людей.
Нагадаю, що Кримськотатарський Ресурсний Центр не лише фіксує порушення прав людини, а й системно інформує міжнародне суспільство про злочини РФ на окупованих територіях України.
За весь час своєї роботи, експерти Кримськотатарського Ресурсного Центру подали 108 заяв, скарг, звітів до міжнародних правозахисних організацій та їх структур:
– ЄСПЛ (25 заяв);
– спеціальний доповідач ООН про права корінних народів (7 документів);
– ЕМРІП (7 документів);
– постійний форум ООН з питань корінних народів (8 документів);
– спеціальні процедури ООН (22 документи);
– Комітет ООН з прав людини (2 заяви);
– комітет ООН з прав жінок (4 документи);
– управління Верховного комісара ООН з прав людини (2 звіти);
– Європейський Комітет з протидії тортурам та нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню (7 скарг);
– HDIM, ОБСЄ (22 доповідей);
– інші органи ОБСЄ (2 документи).
Інфографіка була розроблена активістами #LIBERATECRIMEA, Кримськотатарським Ресурсним Центром і українським художником Андрієм Єрмоленком.