Хто впливає на думки та дії Трампа стосовно України?
Декілька днів тому я написала допис про історію родини Трампа, що стосувалася його зятя Джареда Кушнера.
Звісно, він не є нескінченним генератором інформаційних повідомлень від США та Білого Дому, які потім обсмоктують з різних сторін у соціальних мережах.
Я б більше назвала його класичним сірим кардиналом з реальними впливами.
Наприклад, Трамп назвав його генієм через «Угоди Авраама», що принесли мир між Ізраїлем, ОАЕ, Бахрейном, Марокко та Суданом. Про це згадує сам Кушнер у своїй книзі «Злом історії: мемуари з Білого Дому».
Всі чули фразу Трампа про те, що якби він був Президентом США, то війни між Україною та Росією не було б?
Але чи знаєте ви, що цей вислів вперше прозвучав від Джареда Кушнера ще у вересні 2022 року на телеканалі Sky News, через півроку після російського вторгнення?
Пізніше, рік тому, він повторив це в ефірі із американським блогером Лексом Фрідманом, що брав інтерв’ю і у Володимира Зеленського. У відповідь на питання Фрідмана, чи вдалося б уникнути війни, Кушнер відповів так:
«Я думаю, 100% цього б вдалося уникнути, а не 99%. Ви знаєте, що президент Трамп протягом чотирьох років не мав проблем з Росією. Ви знаєте, що ми озброювали Україну, але і працювали з Росією і перші два роки у нас були невеликі проблеми, тому що нас звинувачували у змові з нею, і нам довелося пройти через це розслідування, але протягом наступних двох років ми намагалися зосередити Росію на тих сферах, де ми можемо співпрацювати разом. Я думаю, що для Росії було стратегічною перевагою зіштовхнути нас і Китай один проти одного. За часів Буша вони захопили Грузію, за часів Обами вони захопили Крим. За Трампа не було жодних проблем, а потім за Байдена, на жаль, я думаю, що вони зіграли не так, і це спровокувало Росію йти вперед, але це не виправдовує того, що вони зробили. Я вважаю, що вторгнення було жахливою річчю, і воно не повинно було відбутися, але я думаю, що на 100%, якби Трамп був президентом, сьогодні не було б війни в Україні»
Кушнер вважає, що з Росією можна співпрацювати, хоча акцентує, що вторгнення є «жахливою річчю».
Нагадую, що більша частина родини Кушнера загинули в єврейському гетто в Білорусі під час Другої світової війни від рук нацистів і його прадідусь, бабуся і дідусь чудом врятувалися, в тому числі і завдяки партизанському загону братів Бєльських. Тому їхнє розуміння історії закінчується на цьому епізоді, де Росія є країною, що внесла свій вагомий вклад у перемогу над нацизмом. Бо далі для родини почалася інша історія в США. Цілком можливо, що якби хтось взяв коментар у Джареда Кушнера, то почув би ті самі слова, що озвучує Трамп про Другу світову війну.
Чи можна Джареда Кушнера в цьому звинувачувати? Очевидно, що ні.
Чи недопрацювали ми як країна, розуміючи, що саме Джаред має великий вплив на Трампа, що стосується Близького Сходу та Східної Європи? Очевидно, що так. Ми так захопилися важливістю комунікації із першими і публічними особами, що перестали звертати увагу на закулісся, що формує думку першої особи країни.
Але повернемося до коментаря Кушнера Фрідману. Там прозвучала фраза відносно звинувачень у змові з Росією.
Тому я промоніторила відкриті джерела, щоб зрозуміти про що саме йдеться.



У липні 2017 року після зустрічі з працівниками комітету Сенату з розвідки, Джаред зробив публічну заяву, що «всі мої дії були правильними» під час кампанії. Вона озвучувала 11-сторінкову заяву, оприлюднену напередодні. Він наголосив, що не вступав у змову з Росією і не знає нікого іншого з команди, хто це зробив та розповів подробиці цих чотирьох зустрічей з росіянами під час кампанії 2016 року та перехідного періоду. Стверджував, що він не обговорював нічого неприйнятного під час цих зустрічей. В результаті розслідування жодних звинувачень йому не було висунуто.
Враховуючи величезну увагу щодо комунікацій Кушнера із росіянами в публічному просторі, стає зрозуміло, що саме йому було доручено займатися налагодженням таких комунікацій, що на думку того ж Кушнера було успішно зроблено. Перечитайте ще раз уважно його коментар Фрідману.
Тому цілком ймовірно, що саме Кушнер є цим самим диригентом публічних меседжів щодо України та Росії, що в режимі нон-стоп несуться від офіційних осіб США.
«Джаред робить велику справу для своє країни. Я повністю йому довіряю», — вважає Трамп.
Так, це було сказано ще у 2017 році. Але чи щось змінилося з того часу?
Пам’ятаєте нещодавні слова Трампа про переселення палестинців з Гази?
У своїй промові минулого року в Гарварді Кушнер сказав наступне: «Прибережна власність Гази — вона може бути дуже цінною, якщо люди зосередяться на створенні засобів до існування. Ситуація там трохи невдала, але я думаю, що з точки зору Ізраїлю, я б зробив усе можливе, щоб виселити людей, а потім навести там лад»
А ще в листопаді минулого року Трамп заявив про наміри призначити свого тестя, батька Джареда Кушнера Послом США у Франції.
Саме родинні впливи будуть визначати дії Трампа на цей термін.
Не потрібно мені заперечувати зараз. Час покаже, хто був правий.