КРІЗЬ ПРИЗМУ ВІЙНИ: ХУДОЖНИК

КРІЗЬ ПРИЗМУ ВІЙНИ: ХУДОЖНИК

Він не був старий. Швидше, він був вічний

Лесь Подерв’янський, «Таинственный Амбал»

Кампанія з виборів президента України в 2019 р. розбурхала мене в тому сенсі, що разом із продовженням своєї професійної діяльності в сфері розробки програмного забезпечення для систем машинного навчання й штучного інтелекту та англомовної публіцистики на теми, дотичні до професійної діяльності, я став писати нариси-есеї та короткі поезії хоку українською мовою (про це я побіжно згадую в своєму нарисі «Час плинний, Академія вічна, або мої професори та вибори Президента» ).

Десь у листопаді 2021 р. назбиралася критична маса віршованих хоку-доробків, і друзі «насіли» на мене, аби я почав упорядкувати свою першу збірку. Наприкінці січня 2022 р. була завершена уся технічна робота (впорядкування рукопису, літературне редагування, підготовка усіх передніх і прикінцевих слів до збірки тощо), і постала необхідність створення дизайну книги.

Саме на цій хвилі я й познайомився з Художником. На той момент йому вже було майже 65 років, але він володів комп’ютерними технологіями графічного дизайну не гірше, ніж фахівці молодших поколінь. Виконані ним незадовго до того ілюстрації та дизайн-макет до двох знакових книжок відомого столичного видавництва були на слуху у поціновувачів, і тому я пристав на пропозицію співпрацювати з ним.

Мене вразила масштабність постаті Художника. Тут ішлося власне не лише про здатність реалізувати творчий задум у цьому локальному проекті книговидавництва. В Художнику відчувалися універсалізм, енциклопедизм та багатогранність, які завжди приваблюють мене – все те, що проводить межу між просто фахівцем і Фахівцем з великої літери.

Свого часу Художник навчався по класу театральної сценографії у Метра – справжнього Лідера митців-сценографів попереднього покоління. Саме там Художник став універсалом – адже театральний сценограф мав уміти робити все для декорування сцени (від ілюстрацій і художніх картин до меблів та іншого сценічного реквізиту, від дизайну інтер’єрів  приміщень до колористики тощо). Творчий вплив наставника привчив Художника до високих стандартів якості у своїх творчих роботах.

… Ми зустрілися в затишній кав’ярні «Світ кави» посеред київського Подолу на початку лютого 2022 р. Ми без поспіху розмовляли про творчість і про життя. А паралельно Художник поклав на стіл товсту папку із портфелем своїх робіт (там були і книжкові ілюстрації, й репродукції його картин, і дизайн інтер’єрів, які він розробив, і багато інших витворів його мистецького генія). Я був вражений і ми почали співпрацювати – завзято й творчо. Склалися візуальні концепти для оформлення розділів збірки, була створена обкладинка.

А потім настало 24 лютого 2022 р. – війна з рф стала широкомасштабною. Київ одразу ж опинився під ударом, і ми з Художником дещо загубилися. Я повністю поринув у забезпечення роботи власного бізнесу за часів воєнного стану, волонтерство та побудову барикад на околицях Києва. Мистецтво десь зникло з радарів….

.. Наприкінці квітня 2022 р. Художник передзвонив мені, щоб сказати: «Я знову готовий працювати, попри війну. Мистецтво – це наша зброя, і ми мусимо допомагати бити нею ворога».

Так ми повернулися до створення дизайну поетичної збірки. Робота закипіла з подвоєною інтенсивністю. А в образах, що Художник створював для ілюстрації моїх поезій цілком ще «мирної» доби до широкомасштабного вторгнення, з’явилась глибина і відтінок пережитого під час лихих годин, пережитих під Києвом у лютому-квітні 2022 р. Його ілюстрації заіскрили спрагою життя та поцінуванням митей, що нам дарує Бог у ці важкі часи.

Так ми й працювали аж до 26 червня 2022 р., коли під час чергового ракетного обстрілу Києва (як виявилося, останнього на теперішній момент обстрілу, що завдав руйнувань місту та призвів до людських жертв) Художник зазнав поранення. Його ліва рука тимчасово втратила працездатність і рухомість, але вже за пару днів після поранення він по телефону сказав мені, що не перестане працювати над збіркою: «Права рука може совати мишку й натискати на клавіши комп’ютерної клавіатури, художні образи  продовжують народжуватися в уяві. А отже, мистецтво – наша зброя – мусить продовжувати робити свій внесок у нашу перемогу».

Так ми і продовжуємо взаємодію. Днями Художник повідомив мене: «Я працюю по мірі можливого. Зараз іде другий цикл – кава та коньяк. Так хочеться зайти у подільську кав’ярню». І я подумав, що ми неодмінно втілимо це в життя – коли в Художника відбудеться повна консолідація після поранення, і коли до нашої перемоги над ворогом стане ще ближче.

Поб’ємо орків

І знову хильнемо у

Києві вічнім

Створення макету збірки виходить на фінішну пряму. В ній так і залишаться довоєнні вірші й передмови-післямови та ілюстрації, та слово Художника вже воєнної доби.

Все буде Україна!

06-12.09.2022

P. S. В якості ілюстрацій використано роботи Художника — «Війна і мир» (березень 2022), «Весна 2022» (квітень-травень 2022) та «Кавуновий серпень» (2021). Остання з цих картин співзвучна контр-наступу ЗСУ на Херсонщині.

Георгій Вишня

Досвічений управлінець та IT-професіонал у сферах систем штучного інтелекту, машинного навчання та BI. Поет, есеїст, поліглот, мандрівник, та філософ