Про родину Трампа і Другу світову війну

Про родину Трампа і Другу світову війну

Рей … Рая Кушнер… Чи скаже вам щось це ім’я?
Ні? А дарма
Але у далекому 1941-му вона навіть не знала чи наступить для неї завтра і була однією з небагатьох членів її родини, хто пережив Другу світову війну. Рая народилася в 1923 році в Новогрудку у єврейській родині, нині Білорусь.
«Кілька євреїв, друзів мого батька, які мали магазини, покинули все і поїхали до Палестини. [Ще перед війною] вони сказали моїм татові і матері: «Продай все і тікай. Але у нас була проблема. Ми не знали, куди бігти. Такого Ізраїлю, як сьогодні, не було. Не було місця, куди можна було легально піти. Було дуже важко отримати візу до Сполучених Штатів; це займе роки і роки. Сім’ї з маленькими дітьми було дуже важко зібратися та поїхати. Але кілька сімей виїхали в Палестину і залишилися живі. Ми відчували антисемітизм. Ми відчували, що щось насувається…», — згадує Рая Кушнер.
У 1941 році була однією з 50 дівчат, яких німці вивели на міську площу Новогрудка і попросили змити кров з каменів, де нацисти щойно розстріляли десятки інтелігенції. Новогрудок після окупації перетворився на єврейське гетто. Шанси вижити у родини Раї стрімко наближалися до нуля. Ії матір Хінда, сестра Естер та брат Хоня були вбиті нацистами. У 1943 році в ніч перед єврейським новим роком 250 осіб, що залишилися з 20-тисячного єврейського населення Новогрудка, задумали втекти через виритий ними підземний тунель, що йде за огорожу. Вони вивели з ладу прожектори і вийняли цвяхи з покрівельного заліза, щоб воно гриміло на вітрі і заглушало звуки втечі. Раї вдається втекти разом зі своїм батьком Зейделем і сестрою Леєю через тунель.
«Коли ми планували втечу, думали, побіжимо до лісу. Але коли ми опинилися на волі, настала паніка. Усі розбіглися в різні боки. А вранці німецька армія оточила околиці міста і частину втікачів убила. Ми бродили 10 днів, від Рош А-Шана до Йом Кіпуру. Десять днів ми сиділи під кущами. Йшов дощ, ніби Бог забув про нас. Ми були промоклі, у нас не було їжі. І ось одного разу нас на ніч прийняла одна жінка з маленької ферми, нагодувала, дала молока. А в цей час Бєльські вже збирали євреїв. Вони чули, що євреї втекли з гетто, прислали хлопців зі зброєю і забрали нас у ліс, – згадувала Рая Кушнер.
Так більше сотні євреїв Новогрудок, яким вдалося врятуватися опинилися в партизанському загоні братів Бєльських. Після війни брати Бєльські переїхали до США. Про них там писали книги і знали фільм, де роль одного із братів грав сам играл «Джеймс Бонд» Деніель Крэйг. Їх історія в США так само відома, як історія Оскара Шиндлера.
Дев’ять місяців Рая та її родина перебуватимуть у партизан, там вона познайомиться із своїм чоловіком Джозефом (Юзефом) Берковичем, і лише потім через кілька кордонів вони потраплять до табору біженців в Італії. Вони проживуть там три з половиною роки, поки в 1949 році родичі в США не допоможуть отримати візи, зокрема для неї та її чоловіка.. Після одруження чоловік візьме її прізвище.
«Ми живі, і це диво. Ми вижили в таборах, у гетто, у лісах… У нашій сім’ї було майже 200 осіб, а вижили тільки я, мій батько, одна рідна сестра і дві двоюрідні», — розповідала у своїх післявоєнних спогадах Рая Кушнер.
Минули роки.
У Рей та Джозефа народився син Чарльз та ще троє дітей, а в Чарльза син Джаред.
«Я онук людей, які вижили в Голокості. 7 грудня 1941 року – у день атаки на Перл-Гарбор – нацисти оточили гетто в Новогрудку і розділили його жителів на дві групи. Ті, хто мав померти, праворуч; ті, хто поки що залишиться в живих – ліворуч. Естер, сестра моєї бабусі, спробувала сховатися в будівлі. Хлопчисько, який побачив, як вона тікала, виволік її звідти, і вона опинилася серед приблизно 5100 новогрудських євреїв, убитих у цій першій різанині…», — розповів Джаред Кушнер.
Джаред одружився з Іванкою і у них народилися діти, що несуть в собі пам’ять про трагічні події в Новогрудках: Арабелла Роуз (2011), Джозеф Фредерік (2013) та Теодор Джеймс (2016).
Дівоче прізвище у Іванки … Трамп.
Родина Кушнерів є впливовою в США та володіє великою кількістю нерухомості, і саме Джаред суттєво примножив статки родини. А з 2017 року є старшим радником Дональда Трампа, якому нинішній президент завдячує своїм і першим і другим терміном.
Для родини Кушнерів болить їх історія. З 1989 року вони почали їздити до Новогрудок та побудували Стіну пам’яті на території колишнього гетто. За родинною традицією, вони возять до Новогрудок всіх своїх дітей, і онуків, і правнуків, коли тим виповнюється 13 років. Наступного року, виповнюється 13-ть старшому сину Джареда Кушнера, внуку Президента США Дональда Трампа.
Так ось, коли ви будете думати, що там може знати Трамп про Другу світову війну, згадайте цю родинну історію.
Олена Коцеруба

Виконавчий директор МАОМС «Асоціація Інвестиційно-привабливих громад», засновник ГО «Єдина громада – єдина мета», заступник Тетіївського міського голови 2018-2020 років, журналіст.