Провели онлайн зустріч із представниками Держдепартаменту США
В онлайн зустрічі взяли участь представники Держдепартаменту США Діп Каур, Майкл А. Орона, Сідней Франклін, Наташа Глогер та представники Кримськотатарський Ресурсний Центр Голова Правління КРЦ, член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв, менеджерка КРЦ Зарема Барієва, юристка КРЦ Людмила Коротких, менеджерка з комунікацій КРЦ Тетяна Савчук.
Розповіли про ситуацію з порушенням прав людини в окупованому Криму, про системні репресії щодо проукраїнських активістів і представників корінного кримськотатарського народу, надали рекомендації щодо створення наступних звітів про ситуацію в окупованому Криму, а також обговорили шляхи подальшої співпраці.
Озвучили основні тенденції порушень прав людини в окупованому Криму та на новоокупованих територіях Запорізької та Херсонської областей.
Зазначили, що після рішення Міжнародного суду ООН окупанти посилили тиск на корінний кримськотатарський народ.
За І півріччя 2024 року у Криму фіксувалося значно більше обшуків порівняно з аналогічним періодом минулого року. Ми це пов’язуємо з тим, що після рішення Міжнародного суду ООН, окупанти почали активно проводити обшуки і затримання, насамперед, в активістів, які мають відношення до системи Курултаю і Меджлісу. І, дійсно, було чимало таких ось обшуків у членів і голів регіональних і місцевих меджлісів.
Кримських татар та українців в Криму продовжують затримувати у справах, пов’язаних із «Хізб ут-Тахрір», батальйоном імені Номана Челебіджихана, «державною зрадою», «шпигунством», «дискредитацією зс рф» тощо.
Крім цього, було зазначено про таку негативну тенденцію, як неповідомлення про злочини окупантів в Криму.
Так, окупанти проводять обшуки вночі, забирають людину і кажуть, що якщо рідні будуть мовчати, то вони відпустять затриманого. Звісно, у це вірити не можна. Прикладом слугує ситуація із Ісмаїлом Шемшедіновим. Спочатку рідні мовчали, а коли батьки і близькі почали шукати і практично відвідувати всі російські окупаційні та силові структури, то їм почали відповідати, що в них немає жодних арештів, жодних обшуків, жодних затримань. І де перебуває ця людина, досі невідомо.
Розповіли про незаконну мобілізацію жителів окупованих територій України в російську армію. Було підкреслено, що велика кількість кримських татар наразі вимушена покидати Крим, аби не брати участь у російсько-українській війні на боці рф.
Домовилися про подальшу співпрацю щодо документування порушень прав людини в окупованому Криму та на новоокупованих територіях Запорізької та Херсонської областей.