Чи можна замельдуватися в Польщі без умови оренди? Виявляється, що так!
Поляків дивує, що українці можуть прописатися в орендованій нерухомості без відома власників. Але ще більше дивує власників, коли в нерухомості, яка їм належить, реєструються абсолютно сторонні люди. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на “Я в Польщі”.
Прописка або “мельдунек” для громадян Польщі є необов’язковою адміністративною процедурою, натомість від іноземців закон вимагає реєструватися за місцем тимчасового проживання. Вони без жодних перешкод можуть це зробити, якщо мають на руках оригінал умови найму помешкання. Історія, що трапилася у Вроцлаві, доводить – для багатьох власників нерухомості можливість прописки без їхньої згоди – новина. Але ще більшою несподіванкою є так звані “дірки” в законодавстві, що дозволяють прописати на території квартири чи будинку абсолютно сторонніх осіб, до того ж, у необмеженій кількості.
У грудні 2018 року пара з України винайняла квартиру в районі Гай (Gaj), що в південній частині Вроцлава. Умову між власником та орендаторами було підписано на рік. Проте на початку серпня власник вирішив зупинити її дію, мовляв, українці регулярно порушували домовленості, – повідомляє YAVP.PL з посиланням на видання gazetawroclawska.pl.
Коли власник квартири звернувся до місцевого управління у справах мешканців, то виявилося, що в квартирі тимчасово прописано 5 українців. Як стверджує власник, з ними він жодних умов не підписував. Натомість колишні орендарі факт піднайму кімнат у займаній нерухомості спростовують, тим більше, заперечують, що когось, крім себе, там реєстрували.
Чи можлива прописка без умови?
Кожен іноземець, що не посідає громадянства держави-члена Європейського Союзу, зобов’язаний зареєструватися на новому місці проживання не пізніше, ніж на четверту добу, починаючи з дня прибуття, – пояснює Войцех Коербер (пол. Wojciech Koerber) з вроцлавського міського управління. Для цього йому необхідно надати проїзний документ (для українців – закордонний паспорт) та документи, що легалізують його перебування в Польщі (карту побита, візу чи біометричний паспорт).
Особа, яка реєструється на постійне або тимчасове проживання в Польщі, власноруч заповнює спеціальну реєстраційну форму та надає оригінал документу, що підтверджує право власності чи оренди приміщень.
У випадку історії з Вроцлава, українці не були орендарями квартири. Виявляється, польське право в певних випадках дозволяє замельдуватися навіть тим, хто не вписаний до умови найму. Вистачить, що орендар, який підписав договір, підтвердить факт проживання осіб у приміщенні.
“Якщо зміст договору оренди вказує на те, що власник приміщення не погоджується на реєстрацію або проживання інших людей, крім орендаря, інші особи можуть подати заявку на реєстрацію (без договору оренди), лише після проведення спеціальної адміністративної процедури, яка доведе, що ці люди фактично живуть за конкретною адресою, – додав Войцех Коербер.
Власник помешкання у Вроцлаві висловив припущення, що його колишні орендарі прописували своїх співвітчизників за гроші, адже в самій умові не передбачив пункту, який би висловлював його незгоду на реєстрацію сторонніх осіб у помешканні.
Як пише видання, українські орендарі факт продажу прописки стороннім спростовують та кажуть, що жодним чином не пов’язані з цією історією. Проте власнику мешкання в управлінні міста надали протилежну інформацію, мовляв, мають власноручні підписи його колишніх орендарів на мельдункових формах, за допомогою яких і було зареєстровано українців.