«Конструктивний діалог»: у Варшаві відбулися переговори урядів України та Польщі
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль назвав «конструктивним діалогом» черговий раунд українсько-польських урядових консультацій. У свою чергу, премʼєр-міністр Польщі Дональд Туск розповів про пошук «хороших рішень для обох сторін». Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Радіо Свобода.
Про це йшлося 28 березня на спільній пресконференції голів урядів України і Польщі за підсумками міжурядових консультацій у Варшаві.
«Ми шукаємо рішення які, можливо, не будуть всіх влаштовати, але які будуть захищати основні інтереси польських фермерів, польських виробників, і з другого боку українських. Ми шукаємо і ми близькі до того, щоб знайти рішення», – розповів Туск.
Щодо перевезень, польський премʼєр повідомив, що сторони знайшли порозуміння щодо цього напрямку.
«Йдеться про те щоб можливості для польських та українських перевізників були на такому самому рівні, щоб не було нечесної конкуренції. Це означає трішки зусиль з української сторони, трішки терпимості з польської сторони, але ми на прямій дорозі до того, щоб конкуренція з боку українських перевізників не була болючою, як раніше», – сказав премʼєр-міністр Польщі.
Також Денис Шмигаль повідомив, що Україна запропонувала певні кроки зі свого боку. Зокрема у Польщі зупинили продаж українського зерна, до того ж країна готова переглянути законодавство.
«Україна звернулася до Єврокомісії з пропозицією провести невідкладний скринінг, аналіз законодавства в аграрній площині та транспорті. Ми відкриті, ми хочемо зняти будь-які маніпуляції… Очікуємо, що це відбудеться наприкінці квітня», – зауважив Шмигаль.
Крім того, йшлося про обʼєднання зусиль щодо заборони імпорту російської та білоруської агропродукції до країн Європи.
Раніше у Міністерстві аграрної політики та продовольства України розповіли про підсумки шестигодинної зустрічі у тристоронньому форматі «Україна-Польща-Євросоюз» щодо розблокування польсько-українського кордону. Міністр агрополітики України Микола Сольський повідомив, що попередньо обговорили варіанти вирішення, які згодом озвучать.
28 березня у Варшаві в канцелярії премʼєра відбулися польсько-українські міжурядові консультації за участі української делегація на чолі з українським премʼєром Денисом Шмигалем.
Напередодні посли країн-членів Євросоюзу домовилися про подовження лібералізації торгівлі з Україною на умовах, що квоти й мита запроваджуватимуть з огляду на обсяги імпорту не лише у 2022 й 2023 роках, а і другому півріччі 2021-го. Це компромісна угода із, зокрема, Францією та Польщею, які вимагали включити до розрахунків увесь 2021 рік. Бельгійське головування в Євросоюзі зазначило, що ця домовленість забезпечує «збалансований підхід між підтримкою України та захистом сільськогосподарських ринків ЄС». Це рішення послів ЄС ще має схвалити Європарламент.
9 лютого у Польщі розпочався страйк фермерів, оголошений профспілкою «Солідарність». Вони блокували всі пункти пропуску, а також дороги й автомагістралі в окремих воєводствах.
Крім заборони імпорту сільськогосподарської продукції з України, польські мітингарі виступають проти європейської аграрної політики, зокрема, проти впровадження «зеленого ладу» – йдеться про низку екологічних і кліматичних вимог. Також серед вимог – підтримка тваринництва.
20 березня польські протестувальники вийшли на загальнонаціональний страйк. Акції аграріїв відбувалися у майже 600 місцях і в них брали участь приблизно 70 тисяч людей.