Мавпа-українець – як поляки сміються над українцями та над собою
Ви коли-небудь чули про мавпу – українця? “Ukrainiec mapła” – перше, що з’являється в польському Google, якщо ввести в пошуку слово “ukrainiec”. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на “Я в Польщі”.
Отже, варто почати з визначення “мема” як такого. 99% людей, які хоч раз бували на просторах всесвітньої павутини, стикалися з мемами. Грубо кажучи, меми – це такі шаблони для жартів, які люди використовують для створення смішного (і не дуже) контенту. Найчастіше це якась картинка, в більшості випадків з написом, що відображає певну ситуацію, висміює, іноді дуже гостро, якусь проблему чи явище. Мемом може стати що завгодно – картинка, фраза з фільму, фотографія випадкової людини, пісня або навіть якесь конкретне явище.
Меми стали масовим явищем відносно недавно, але розвивалися вони неймовірно швидко. Що не дивно, все ж таки гумор завжди був частиною людського життя, а меми стали ще одним дуже зручним способом пожартувати. Умовно їх можна поділити на дві великі групи – масові, впізнавані більшістю користувачів інтернету, і локальні, відомі тільки в якійсь країні, області або серед групи конкретних людей. І в Польщі теж є свої меми. Їх багато, звичайно ж, але сьогодні ми поговоримо про мавпу-поляка.
Поляки, як і більшість інших націй, мають стереотипи про самих себе. І саме стереотипи зазвичай висміюються в польських мемах. Спочатку, це була просто картинка з чоловіком за сорок, у зношеному одязі, з зайвою вагою і залисинами, словом, “типовий поляк”, у розумінні інтернет-спільноти, звичайно. Цьому персонажу припусували скупість, неосвіченість, дурість, жадібність, вульгарність та інші негативні риси. В ньому можна було впізнати далекого родича з села, сусіда або знайомого батьків (адже меми створюють найчастіше люди молодого віку, що помічають недоліки тільки в старших поколіннях, а про самих себе думають як про наймудріших та найдотепніших представників цивілізованого світу). І ось одного разу хтось побачив картинку з мавпочкою-носачем і вирішив, що тварина нагадує того самого “типового поляка”. З тих пір замість зображень людей стали використовувати фотографії мавп-носачів.

Оскільки останнім часом кількість українців на території Польщі помітно додалося, поляки обрали їм “своїх” мавпочок і почали робити меми вже про українців. В принципі, вони мало чим відрізняються від мемів про поляків. Висміюються в них все ті ж жадібність, лінощі, неосвіченість і невігластво. Тільки, якщо меми про поляків стосуються усих аспектів життя в Польщі, то в мемах про українців основним мотивом стало заробітчанство.
Вельми очікувано, що в більшості випадків поляки ставлять себе вище за українців. Основній масі висміювання сусідів видається куди більш дотепним, ніж жарти над собою. Власне, на цю тему в поляків є свій мем. Напис на ньому можна перекласти як: “Меми з мавпою поляком – російська пропаганда. Меми з мавпою українцем – Гражина зараз не витримає”. Гражина – це “типова полька”, яка “не витримає” зі сміху.
Помітно це і по самим образам: все таки, полякам дісталися досить милі носачі, в той час як українців “представляють” примати з лисими червоними головами. Також очікувано, що подібний шаблон швидко помітили різні націоналістично налаштовані групи і стали використовувати вже не для гумору, а для образ і розпалювання ненависті.
Проте, ця ситуація лише показує, наскільки близькими є наші нації в свойому світогляді. Меми висміюють одні й ті ж риси і, по суті, одних і тих самих персонажів. Часто жарти виходять дотепними й актуальними. Адже зустріти в Польщі невихованих, простакуватих та жадібних представників наших співгромадян – не така вже й рідкість. Проте, ці якості також притаманні й полякам, та й людям загалом.
В українському сегменті інтернету існує чимало мемів і про поляків (і не тільки, згадайте хоча б улюблених героїв укранських анекдотів – євреїв, молодован чи грузин), і про “заробітчан”. І націоналістично налаштованих груп, які розпалюють ненависть і до поляків в тому числі, в Україні вистачає. Знову на думку спадає наша подібність, а також те, що обом націям, зарівно як полякам, так і українцям, ще належить пройти довгий шлях прийняття один одного, і всім нам потрібно вчитися бути терпимими. А вміння жартувати дотепно на “хворі” теми так, щоб нікого не образити, – це взагалі мистецтво, яке людству ще належить освоїти повною мірою.