Підписали “умову злеценя” – готуйтеся відповідати всім своїм майном
Підписали “умову злеценя” – готуйтеся відповідати всім своїм майном. Про найпоширенішу форму працевлаштування в Польщі. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на “Я в Польщі”.
Договір доручення (Umowa zlecenie) – без начальника й конкретного місця роботи
Зараз більшість трудових мігрантів у Польщі працевлаштовані саме за договором доручення. Відповідно до положень Цивільного кодексу це угода укладається на певний період. Кінцевою метою договору доручення є конкретна послуга. Людина, яка підписала такий документ буде нести відповідальність за ретельне виконання дорученої роботи, але, на відміну від договору підряду (Umowa o dzielo), не відповідатиме за її кінцевий результат.
Отже, що означає робота на умовах договору доручення (Umowa zlecenie):
- велика свобода і незалежність виконавця (сам визначає, як організувати свій робочий день, в якій послідовності виконувати роботи тощо),
- відсутність встановленого часового ліміту роботи (кількість годин роботи, необхідних для її виконання, визначає сам виконавець),
- виконавець не підпорядковується замовнику, діючи на власний розсуд і за домовленостю (простіше кажучи, виконавець сам собі начальник і не підпорядковується замовникові).
З 2018 року цей вид договору вимагає обов’язкового виконання вимоги щодо мінімальної погодинної ставки в Польщі (13,70 злотих).
Уніфікованого зразка договору доручення (Umowa zlecenie) не існує, зате є вимоги щодо включення до нього обов’язкових елементів. Ось вони:
- сторони договору,
- дата початку і кінця терміну дії,
- предмет замовлення (його потрібно точно вказати),
- винагорода
Контракт складається у двох примірниках і підписується кожною зі сторін особисто.
Переваги та недоліки договору доручення (Umowa zlecenie)
Спочатку про переваги.
- укладати і розривати договори доручення можна в будь-який момент, без попереднього узгодження (на відміну від трудового договору). Слід зазначити, що вимога про попереднє узгодження розірвання договору може бути прописана окремим пунктом.
- відсутність зобов’язання виплачувати внески ZUS, якщо йдеться про студентів (до 26 років),
- підрядник може отримувати виплати, на які має право працівник за трудовим договором, наприклад, пов’язані з відрядженням,
- якщо договір укладено на термін більше одного місяця, замовник зобов’язаний виплачувати винагороду за кожен пропрацьований місяць.
Робота на умовах договору доручення також може спричинити ряд несприятливих наслідків для обох сторін:
- підрядник у разі нанесення шкоди роботодавцю або третій стороні несе відповідальність за шкоду всім своїм майном,
- якщо попереднє повідомлення про розірвання договору не передбачено, то співпраця може бути припинена в будь-який момент однією зі сторін,
- замовник може розірвати договір доручення в будь-який момент, але при цьому він повинен оплатити підряднику витрати, понесені у зв’язку з виконанням замовлення.
Договір доручення (Umowa zlecenie) VS трудовий договір (Umowa o pracę)
Чи може договір доручення кваліфікуватися як трудовий і в яких випадках?
Олексій М. виконував внутрішні роботи в новобудові, уклав з роботодавцем договір доручення. Коли він виконав те, про що домовлявся і став вимагати свої гроші, роботодавець раптом сказав, що його не влаштовує якість роботи і платити він не збирається. Олексій пригрозив, що звернеться зі скаргою до Інспекції праці, на що роботодавець відповів: “У нас з тобою трудових відносин не було, тому Інспекція праці тобі не допоможе”.
А як насправді, запитуємо у Томаша Моравецького. “У Польщі дуже поширена практика, коли роботодавець укладає з працівником договір доручення, але після перевірки Інспекції праці даний договір визнається не цивільно-правовим, а трудовим”, – розповідає юрист.
Ось ознаки, які можуть служити підставою для визнання даного договору доручення трудовим договором:
- є субординація, тобто вимога, аби підрядник керувався виключно вказівкам замовника або інших осіб, найнятих ним;
- є робоче місця, куди виконавець зобов’язаний щодня приходити
- є встановлений режим робочого часу
На момент виходу цього матеріалу, Андрій М. домігся виплати заборгованості без судового розгляду. На думку чоловіка, переконати роботодавця допоміг лист з вимогою виплати й погроза внести дані фірми до реєстру боржників. Детальніше про це ми розповімо в нашому наступному матеріалі.