Польська армія змінює принципи надання допомоги пораненим
Лодзь, 9 квітня .2025 р. IX семінар з медицини на полі бою у Військово-медичному навчальному центрі PAP/Marian Zubrzycki

Польська армія змінює принципи надання допомоги пораненим

Війна в Україні показала, що стандартна схема, яку застосовували на основі інших конфліктів, уже не працює. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Військо Польське працює над новими процедурами надання допомоги пораненим на полі бою. Бойові дії в Україні яскраво показали, що методи, які застосовували досі, вже не відповідають нинішнім умовам на фронті, тому необхідні зміни у процесі підготовки бійців.

Процедури надання медичної допомоги на полі бою зараз значною мірою базуються на бойовому досвіді конфліктів в Іраку та Афганістані. Однак війна в Україні — це зовсім інший формат, в якому важливу роль відіграють артилерія та безпілотники. Більшість поранень на передовій, як в Іраку чи Афганістані, не пов’язані з вогнепальними ураженнями, тому що частіше це більш масивні травми — відірвані кінцівки та опіки.

Транспортування поранених до лікарні чи навіть стабілізаційного пункту, як каже лейтенант Катажина Пенкаль з Військово-медичного навчального центру в Лодзі, потребує значно довшого часу.

«Війна в Україні показала, що стандартна схема, яку застосовували на основі інших конфліктів, уже не працює. Евакуація наспраді сильно розтягнута у часі. Саме тому великий акцент тепер роблять на навчанні солдатів, які не є медиками. Вони мають бути готові надати першу допомогу. Це підвищить шанси бійця потрапити в руки медиків», — наголошує лейтенант.

Зміни, внесені в підготовку солдатів, стосуються, зокрема, використання турнікетів. Як каже майор Лукаш Романюк, солдати повинні знати, як правильно змінити турнікет.

«Його можна змінити, якщо цього вимагає ситуація. В Афганістані чи Іраку ми могли собі дозволити цього не робити, бо пацієнт упродовж золотої години потрапляв в руки медика. Війна в Україні показала, що солдату доводиться чекати набагто довше, перш ніж він потрапить у кваліфіковані руки. Залишити турнікет на такий довгий час — означає призвести до ампутації кінцівки», — каже майор.

Фахівці також наголошують, що війна в Україні яскраво показала, що конфлікт стосується не лише військових, а й значною мірою цивільних.

IAR/І.Я.