Профілактика 40+: програма безплатних обстежень для осіб старше 40 років
У Польщі до 30 червня 2024 року діє програма безплатних профілактичних оглядів та аналізів для осіб старше 40 років. Для того, щоб нею скористатися, потрібно лише заповнити онлайн анкету у власному обліковому записі пацієнта та отримати електронне скерування на безплатні діагностичні тести. Метою програми є заохочення людей частіше проходити обстеження, що дозволить на ранніх стадіях виявити захворювання та запобігати їхньому розвитку. Українці, які мають державне медичне страхування або PESEL зі статусом UKR теж можуть пройти безплатну медичну діагностику. Розповідаємо, як це працює. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Наш Вибір.
«Під час пандемії доступ до медичної допомоги та аналізів, які пропонує Національний фонд здоров’я, був обмежений, тому зараз так важливо компенсувати цей час і провести профілактичні обстеження. Раннє виявлення захворювань дає більше шансів на ефективне лікування. Цим варто скористатися», – зазначено на сторінці Міністерства здоров’я Польщі.
«Профілактика 40+» – це програма безплатних профілактичних обстежень від Міністерства охорони здоров’я Польщі, яка діє до 30 червня 2024 року. Аналізи підібрані таким чином, щоб на ранніх стадіях виявити можливі онкологічні та серцево-судинні захворювання. У програмі можуть взяти участь особи старші 40 років, які протягом останніх 12 місяців не користувалися нею. Програма поширюється також на українців, які мають державне медичне страхування або PESEL зі статусом UKR.
До пакета діагностичного обстеження для чоловіків та жінок входить:
- морфологія крові з процентним співвідношенням і тромбоцитами;
- загальний холестерин або контроль ліпідного профілю;
- глюкоза крові;
- печінкові проби: AlAT, AspAT, GGTP;
- рівень креатиніну в крові;
- загальний аналіз сечі;
- рівень сечової кислоти в крові;
- прихована кров у калі – імунохімічний метод (iFOBT);
- вимірювання артеріального тиску;
- вимірювання маси тіла, зросту, окружності талії;
- розрахунок індексу маси тіла (ІМТ).
Додатково, пакет аналізів для чоловіків включає аналіз PSA для перевірки рівня простат-специфічного антигену.
Як зареєструватися на безплатні обстеження у Польщі?
Спочатку потрібно увійти у свій обліковий запис пацієнта за посиланням і натиснути у верхній частині екрана кнопку «профілактика». Далі потрібно вибрати пункт «анкета» і пройти її. Від відповідей на запитання анкети залежатиме те, які дослідження вам будуть призначені в рамах програми. Також можна відповісти на питання анкети у телефонному режимі, подзвонивши на номер 989 або особисто у медичному закладі, який має підписаний договір з Національним фондом здоров’я. Контакти та перелік медичних пунктів можна знайти на урядовому сайті за посиланням.
Анкета для осіб у віці 40–64 роки включає такі питання:
- маса тіла, зросту та окружності талії;
- ризик серцево-судинних захворювань;
- фізична активність;
- дієта;
- вживання алкоголю;
- паління або інші форми вживання тютюну та нікотину;
- ризик онкологічних захворювань.
На деякі питання необхідно дати одну відповідь зі списку або відзначити кілька. Якщо ви не знаєте що відповісти, то питання можна пропустити. Проте, варто старатися дати відповіді на якнайбільшу кількість питань, адже це дозволить краще оцінити фактори ризику і точніше підібрати необхідні вам лабораторні аналізи.
Анкета для осіб віком від 65 років коротша і вона складається з питань, на які потрібно відповісти лише «так» або «ні»:
- чи протягом останніх 12 місяців ви робили обстеження артеріального тиску, рівня холестерину та глюкози/цукру?
- чи ведете активний спосіб життя?
- чи курите?
- чи лікуєтесь від захворювань щитоподібної залози/ендокринної системи?
- чи маєте шлунково-кишкові симптоми, такі як зміна випорожнень або кров у калі?
- чи ваші рідні мали/мають надлишкову вагу?
- чи ваші рідні хворіють/хворіли на рак шлунково-кишкового тракту?
Після заповнення анкети пацієнт отримає електронне скерування на аналізи. Щоб записати на візит потрібно зайти на платформу Центральної електронної реєстрації (e-Rejestracja), вибрати потрібне скерування та обрати медичний заклад, у якому ви бажаєте здати аналізи. Під час візиту при собі необхідно мати паспорт та номер PESEL. Зауважимо, що особи, які вже проходили медичну діагностику за цією програмою, зможуть її повторити лише через 12 місяців, після виконання попередніх обстежень.
Дмитро Димидюк
Джерело: Pacjent.gov.pl, Gov.pl.