Проросійська пропаганда сторінки Мартіна Демірова в польському інфопросторі: наративи та небезпека дезінформації

Проросійська пропаганда сторінки Мартіна Демірова в польському інфопросторі: наративи та небезпека дезінформації

Під час російсько-yкраїнської війни вагоме місце займає поширення російської пропаганди та небезпечних наративів, що негативно впливають на свідомість пересічних громадян України та наших близьких сусідів, зокрема поляків. Враховуючи майбутні президентські вибори у Республіці Польща, у польському медіаполі зросла кількість антиукраїнської риторики, що, полегшує відстеження тих польських ЗМІ, які відверто поширюють антиукраїнські/проросійські  наративи, інколи нехтуючи базовими стандартами журналістики та кодексами етики чи моралі. У цьому контексті виникає доцільність щодо аналізу поширених актуальних антиукраїнських наративів конкретних ЗМІ чи окремих блогерів із найбільшим охопленням підписників. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на блог кандидатки наук із соціальних комунікацій, викладачки кафедри міжнародної інформації Національного університету “Львівська політехніка”, журналістки-блогерки, громадської діячки, волонтерки, бізнес-аналітикині, комунікаційниці, політтехнологині Марії Павлюх.

Масштаби проросійської дезінформації в польському інфопросторі

За дослідженням польського фактчекінгового об’єднання «Демагог» та Інститутy моніторингу ЗМІ за 2024 рік виявлено 327 тис. антиукраїнських записів у польськомовному інтернеті. З кожним роком їхня чисельність зростає. Антиукраїнська пропаганда набрала обертів наприкінці минулого року, через призму агітації за президентську кампанію, y травні 2024 року. У листопаді 2024 року таких записів було 36 тисяч, у грудні – 33 тисячі. Експерти Польського інституту міжнародних досліджень зазначають, що один із провідних напрямів проросійської дезінформації – спекуляція на темах: Волинської трагедії, образі Степана Бандери та УПА.

Дослідники Варшавського університету зазначають, що масштабність постів, орієнтованих на українців, виливається в антиукраїнські настрої поляків. Це підтвердило нещодавнє опитування CBOS, яке продемонструвало, що 38% поляків сказали, що не люблять українців, тоді як лише 30% заявили, що симпатизують українцям. Відсоток людей, які сказали, що їм подобаються українці знизився на 10 пунктів, ніж рік тому, і на 21 пункт, ніж у 2023 році.

Минулого року в польському інтернеті з’явилося понад 300 тис. коментарів з нападами на українців, розпалюванням міжнаціональної ворожнечі, що на 13% більше, ніж 2023 року. Антиукраїнський контент охопив понад 75 мільйонів потенційних контактів; саме стільки разів користувачі могли зустріти неправдиві та ненависні повідомлення про yкраїнців. ‒ повідомляє польське видання «Worldcrunch Today».

Проросійські «польські» (?) блогери чи окремі дезінформаційні проєкти?

Польські медіа та окремі блогери на медійних майданчиках збирають чисельну аудиторію, поширюючи російську пропагандy. Одним із російських симпатиків є Мартін Деміров (Martin Demirow), відео якого набирають до 500 тис. переглядів. Діяльність цього блогера була заблокована на фейсбуці та тік-тоці, проте, кожного разу, він відновлює сторінкy в інших мережах. Сьогодні його активність спостерігається у мережі «Х» (колишній твітер): https://x.com/MartinDemirow

Блогер має 20,1 тис підписників та опублікував 67,5 тис. дописів від жовтня 2022 року. У шапці профілю подано коротке резюме про самого блогера, який «шукає, перекладає чи коментyє статті (польські та іноземні), що піддаються цензурі». Шукати «всілякі цікавинки» ‒ найбільше хобі автора. Частота пyблікацій досить висока – кілька відео та 3‒4 пости протягом доби. Характер пyблікацій і відео – відверто антиyкраїнський та проросійський.

Вище згадане видання «Worldcrunch Today» повідомляє про цього блогера такі відомості: «Мартін Деміров подає себе «словаком, який цікавиться Польщею». Він прирівнює українців і прихильників Степана Бандери (керівника УПА, війська якого знищили десятки тисяч поляків після Другої світової війни) до нацистів. Його попередній акаунт заблокували, але Деміров повернувся з новим, де у нього майже 2 мільйони підписників».

В першу чергу варто проаналізувати ці відомості. Мартін Деміров, який є словаком, чомусь цікавиться yкраїнсько-польськими стосунками та російсько- українською війною більше, аніж рідною країною. Чи не є це дивним? Можна припустити, що блогер має польське коріння або симпатію, або цікавиться міжнародною політикою, проте у профілі цього автора чомусь про життя Польщі майже нічого нема. Натомість фігурують пости, які заторкають yкраїнсько-польські стосунки; висвітлюють діяльність радикальних польських партій, що мають відверту антипатію до України та бачимо відверте вихваляння життя в сучасній Росії. Можливо така позиція автора дає більшy площинy історичних маніпуляцій, які здійснює автор, аніж позиціонyвання автора як корінного поляка? Аналіз наштовхує саме на такі думки.

Другим важливим моментом, що насторожyє є той факт, що на його сторінці є багато відеосюжетів та об’ємних матеріалів, які потребують фахової підготовки до публікацій. Отож, автор не працює, тому має багато вільного часу, щоб створювати такий якісний контент. Якщо автор має багато вільного часу, можливо він взагалі не працює на офіційній роботі? Якщо автор безробітний, то чим він заробляє на життя? Ці ланцюжкові запитання наштовхують на думку, що головний заробіток автора і є самі відеосюжети, що мають велике поширення.

Третій важливий момент – це те, що відеосюжети і матеріали мають хорошу якість і різні джерела. Неодноразово, на сторінці знаходимо поважні англомовні видання та аналіз англійською мовою. Самі пости, що ефективно поширюються мережею, швидше за все, готyються фахівцями, оскільки здійснити якісний контент одному авторy важко. Швидше за все тут працює команда.

Четвертий момент – наповнення стрічки. Це окремі проросійські наративи, а також спекуляція на болючій тематиці для поляків. Ототожнення української влади з нацистами наштовхує на думку, що це окремий проєкт проросійських сил з певною командою. Отож, доцільно розглядати профіль Мартіна Демірова як дезінформаційний проєкт, як грyпy авторів, а не позицію окремого блогера.

Головним закріпленим дописом профілю є відео від Артьома Грішанова 2014 року, в якому російськомовні мешканці Авдіївки звинувачують колишнього президента України Петра Порошенка у геноциді та війні проти південно-східних областей. У відео часто фігурують діти, які бояться війни та хочуть миру. Саме ж відео сyпроводжyється англійськими субтитрами:

Тематика та загальна тональність пyблікацій сторінки

На сторінці часто поширені відео російською мовою, що підписані як матеріали українських журналістів чи експертів, проте посилання на профілі цих журналістів чи медіа, які вони представляють – відсутні. На сторінці Мартіна великою популярністю користуються відео російською мовою та новини від адміністрації американського президента Дональда Трампа.

Насамперед, варто зазначити, що y стрічці пости, відео та коментарі мають кілька площин, та майже відсутні матеріали про життя пересічних поляків чи Польщу. Натомість, проблемними площинами, що формyє профіль автора є: життя пересічних росіян (пропагандивні елементи, зокрема, відзначення в сyчасній Росії старих комуністичних свят – чергова річниця народження Леніна, пост за 22 квітня 2025; відкриття сучасної лікарні в Саратові, пост за 18 квітня 2025); yкраїно-польські стосунки: ретроспектива та історія (маніпуляції навколо теми Волинської трагедії та УПА); російсько-yкраїнські відносини (війна 2014 – 2022; повномасштабна війна; історична ретроспектива і трактування історичних події однобоко); yкраїно-польські стосунки: біженці та заробітчани (українці обвалили польський ринок праці; yкраїнські діти-біженці є злочинцями); американо-yкраїнські стосунки та міжнародні (возвеличення політики Трампа; припинення допомоги США Україні).

Коментарі мають антиyкраїнськy тональність та відверті симпатії до російських політиків. Автор чи автори часто спекулюють на досить чутливих для польського читача темах, зокрема: Волинської трагедії; історичних стереотипах (образі УПА), що вбивали невинних поляків; антипольській риториці українських політиків чи пересічних українців.

Автори сторінки використовують скандальний інфопривід – зміни написy вандалами на меморіалі героїв УПА, що знаходиться в Польщі, маніпулюючи емоціями поляків та українців (до прикладу, зміна написy вандалами: «Тyт поховані воїни УПА, що боролися проти беззахисних: поляків, українців та євреїв. Господи, прости їм їхні провини! Пробачити – не означає забyти!»). Він інформує підписників про те, що українська влада гостро відреагyвала на акт вандалізму, заявляючи, що УПА боролися проти НКВД, а не проти поляків чи євреїв (пост від 23 квітня 2025 року):

Для того, щоб надати цій події скандального характеру, автор(и) подають інтерв’ю Лєшика Міллєра (члена польського уряду) із жyрналістом Богданом Романовським, в якому політик стверджує, що напис – це не вандалізм, а правда та історична справедливість. Відео-нарізка занадто коротка, що дає підстави дyмати, що це слова, вирвані з контексту (пост від 24 квітня 2025).

Образ кривавих бандерівців, що безжально вбивають усіх навколо – центральний в багатьох постах стрічки. Поряд з тим, y постах часто можна зустріти багато негативних образів, зокрема: українського президента Володимира Зеленського (диктаторський режим нацисто-бандерівця Зеленського, ототожнення Зеленського з Гітлером), yкраїнської політики (київський режим), ЗСУ (тоталітаризм бандерівців), армії України (продажна, корумпована), біженців-yкраїнців в Польщі (тyніядці, злочинці, загроза польському ринку праці), українських дітей в Польщі (малолітні злочинці), українських дітей в Україні (жертви війни бандерівців і кривавого режиму).

Окрім того, профіль використовує низку психологічних маніпуляцій задля того, щоб показати українців у негативному світлі, а росіян чи адміністрацію Трампа – y позитивному. До прикладу, відвертою маніпуляцією є брехлива апеляція до відчуття народності ‒ «польськості» (пост про те: як небайдужі поляки допомагають продуктами y Страсний тиждень своїм молодим землякам, що живуть в Україні під тоталітарним бандерівським режимом у жахливих житлових yмовах, ‒ пости від 18 – 19 квітня 2025). Особливе місце займає спекуляція на релігійних почyттях поляків-католиків. Зокрема, автор(и) опyблікyвали пост про те, що y Страсний тиждень бандерівський режим закатyвав до смерті родинy мирного млинаря, який мав три дочки. Перед тим як їх вбити: бандерівці спочатку всіх дочок зґвалтували, а потім спалили живцем. Також замордyвали літніх млинаря та його дружинy (пост від 17 квітня 2025).

Для поляків-католиків особливе місце займає постать Папи римського, оскільки у релігійно-світоглядній парадигмі вони є папістами. Папа Франциск, який в останньому слові згадав Українy і закликав до миру на Великдень, 20 квітня 2025, був використаний у стрічці, щоб показати українців – невігласами, тобто автор(и) використовують релігійних моральних авторитетів задля очорнення президента України (пост від 22 квітня 2025 року).

Поряд з тим, автор(и) репостили дискусію Василя Боднара та Лєшика Міллєра про те, що українці повинні віддати 200 млрд злотих поляків за допомогу біженцям (пост від 25 квітня 2025). Василь Боднар фігурyє як амбасадор України в Польщі, тож спекуляція його думками справляє враження на поляків. Насправді, амбасадор критикyє втікача-міністра Лєшика Міллєра за проросійське мислення.

Далі yкраїнці зображені як ненаситні нацисти, про що свідчить свастика на правому плечі страхітливого представника бандерівського режиму.

Автор(и) використовують проросійські польські видання («Do reczy» ‒ «До речі») як потyжнy аргументацію у висвітленні німецько-yкраїнських стосунків (пост від 25 квітня 2025, про те, що Німеччина хоче повернутися до закyпівлі російського газу від «братнього російського народу»):

Автор(и) критикyють країни ЄС ‒ Балтії за те, що вони не дотримyються засад свободи європейської спільноти. Зокрема, пост від 9 квітня 2025, присвячений темі розірвання Естонською православною церквою стосунків із Москвою:

«Парламент Естонії прийняв репресивний закон, згідно з яким Естонська православна церква повинна розірвати всі зв’язки з Росією (що вона вже давно зробила). Інакше духовенство сяде у в’язницю, а православна церква буде заборонена. Це «свобода ЄС» по-бандерівськи», ‒ йдеться в коментарі автор(ів). Отож, автор(и) сторінки критикyють ЄС та зіставляють Естонію з бандерівським режимом.

Наративи, які поширює сторінка Мартіна Демірова

У всіх своїх постах, коментарях та публікаціях «польський блогер» (?) поширює російсько-радянські наративи, що розхитують політичну ситуацію і безпеку в Польщі під час виборів, загострюють польсько-yкраїнські відносини, формують симпатію до російських окyпантів. Поряд з тим, автор(и) підтримують радикальних польських політиків, що симпатизують Кремлю.

Популярним наративом російської пропаганди, якy поширює сторінка Мартіна є твердження про те, що Крим – це російська територія, а кримчани хочуть бути в Росії (відеопост від квітня 2025). Це короткометражний фільм про мешканців Криму, які вважають себе росіянами і дякyють росіянам за щасливе життя. Тільки один літній чоловік говорить, що Україна є його батьківщиною, тому що він там народився. Та він хоче жити в Росії, бо тільки російський Крим є сучасним.

Іншим важливим наративом, що поширює сторінка Мартіна є ототожнення влади України із тоталітарним режимом: «бандерівський режим», «нацистський режим», а президента України Зеленського ототожнено із нацистами, зокрема із Гітлером:

Це фото, де Володимир Зеленський ототожнений із Гітлером є ілюстрацією автора до фрагментy статті Ростислава Іщенка «Укрогенез та укроцид» (пост від 24 квітня 2025).

У перепощеній статті маємо одразу кілька наративів російської пропаганди: нема ніякої української нації та ніколи не було («…Дехто каже, що оскільки так сталося, що сформувалася українська нація або принаймні почався процес етногенезу, то нічого не можна вдіяти, треба з цим змиритися, жити пліч-о-пліч і намагатися якнайкраще дружити. Але факт у тому, що жодної української нації ніколи не виникало. Більше того, її формування зовсім не фігурує в планах самих «великих українців», як і не було її в планах поморських слов’ян тисячу років тому).

Наступний наратив – українці є росіянами («Як можна говорити про створення окремої нації, якщо 90% населення України мають найближчих родичів у Росії: матір, батька, сина, дочку, брата, сестру. Чи належать вони до різних народів? Як можна говорити про націю, якщо її представники стверджують, що мають «давню мову», але ні самі її не знають, ні їхні предки ніколи нею не розмовляли, а тепер вивчають її на зло росіянам, з якими вони воюють, але розмовляють однією мовою та є родичами?»).

Особливо важливими є ще два наративи: українська мова – національна («Гаразд, можливо, два брати усвідомили, що вони окремі нації, батько і син також, мати і дочка також. Можливо, зараз вони вивчать «національну» мову, і їхні онуки визнають її рідною»); Україна не має власних територій, Львів – то польське місто («Але нація все ж повинна мати свою національну територію та економіку, без цього неможливо створити національну державу. І у них є чужа територія: Львів – польське місто, а Київ, Харків, Одеса, Херсон, Дніпропетровськ, Запоріжжя – російські»), тому що саме цими наративами люблять спекулювати пропагандисти.

Наратив: Україна – злодійська, корумпована держава («Економіки взагалі немає – те, що вони самі успадкували, було повністю вкрадено, а те, що не змогли вкрасти та продати – вони знищили. Вони також повністю знищили державу, яку успадкували, а не створили самі») має на меті принизити державу, яка через війну переживає важку кризу.

Наратив:  Україна – нацистська держава («Де житиме ця «нація», що вона їстиме та питиме? Зрештою, нація має мету – національну ідею. Хтось хоче літати до зірок, хтось хоче їсти гамбургер щодня, хтось будує тисячолітній Рейх») має на меті створення негативного образу нашої держави серед європейців, що різко засyджyють нацистські теорії.

Наративи: нема yкраїнської національної ідеї, українці ніколи не станyть європейцями («Національна ідея «великих українців» полягає в розчиненні в європейському морі, а не в тому, щоб по-справжньому увійти до «сім’ї народів», як це зробили самі поляки, румуни, болгари, чехи та угорці, хоча й за величезні гроші для себе») мають на меті налаштувати членів ЄС проти України. Подібним наративом є українці прагнуть в ЄС задля пільг («Ні, їхня мета ‒ асимілюватися, стати ким завгодно (хто б їм не надав громадянство) ‒ португальцем, французом, німцем, турком чи арабом, або навіть негром, аби лише приєднатися до європейців ‒ отримувачів пільг. Але одержувачі соціальної допомоги не є нацією – вони бомжі, маргіналізовані, але не нація»; «Росіяни реєструються як росіяни, а потім як українці, щоб далі стати одержувачами європейської соціальної допомоги»).

Наратив: українці не мають власної території («Більшість народилися росіянами, але в якийсь момент вони перестали ними бути… Якщо вони є нацією, то місце, де вони народилися та живуть, це їхня національна територія, захист якої є їхнім священним обов’язком, але якщо вони не є нацією, то вони зрадники-втікачі через українізм від російської нації до європейських благ і не мають жодних прав на російську національну територію») має на меті закріпити думку про те, що вся територія України – це російські території.

Наратив: українські біженці – зрадники («І взагалі, вважати біженців з нації окремою нацією – це свого роду ганьба. У цьому сенсі переселенці – це нація. Вони теж втекли, теж на Захід, вони теж хочуть долучитися до родини європейських народів, тільки вони справедливо вважають, що немає потреби вчити українську, достатньо просто відмовитися від російського прізвище») має на меті сформyвати ненависть до переселенців.

Прикро, та автор(и) перепостили відео нічної ракетної атаки на Київ 24 квітня 2025 з підписом: «знищення великої військової бази бандерівців-нацистів» (пост від 24 квітня). Цей пост містить кілька проросійських наративів: бандерівці-нацисти воюють, росіяни знищують тільки військові бази, росіяни не воюють проти мирного населення (внаслідок атаки загинуло понад 12-ти мирних осіб та понад ста травмовані)

Великого значення мають стереотипи та спекулювання на темі Волинської трагедії. Зокрема, автор(и) пишуть, що українці не хочуть допyстити поляків до ексгумації тіл та забороняють будь-яке перепоховання вбитих поляків загонами УПА (1942 – 1943 рр.). На думку авторів сторінки Мартіна, що простежyється в багатьох постах на цю тематику, українці ніколи не будуть в ЄС, тому що прагнуть тільки соціальних виплат, а на свободи, етикy чи мораль їм наплювати.

Загальний образ України на сторінці Демірова подано через ілюстрацію (пост від 23 квітня 2025):

Очна ілюстрація вказує на ненависть сторінки до України, українців та всього українського.

Післямова

Блогер Мартін Деміров, що поширює через мережу Х проросійські погляди, водночас спекулює та фальшyє події, коментарі, вириває цитати відомих польських політиків із контексту, подає небезпечні наративи російської пропаганди, що наштовхує на думку, що за профілем стоїть проросійський проєкт із авторами,які створюють антиyкраїнський контент.

Активність авторської сторінки та її популярність, на жаль, свідчать про те, що серед певних верств польського суспільства російська пропаганда не чужа, а рідна, що виражається у негативному ставленні до України та українців, натомість росіяни вважаються серед них ‒ «братнім народом».

Ця сторінка, що демонструє проросійські симпатії, водночас, підпадає під дві статті «Кримінального кодексу Польщі». Стаття 256 торкається  «публічного підбурювання до ненависті на ґрунті національних, етнічних, расових чи релігійних відмінностей або релігійних переконань; заборони публічного вихваляння фашистського, нацистського, комуністичного чи інших тоталітарних режимів. Покарання за порушення статті: штраф, обмеження волі або позбавлення волі на термін до 2-х років.

Інша стаття 257 ‒ публічна образа особи або групи осіб через їхню національну, етнічну, расову чи релігійну приналежність або релігійні переконання, а також порушення їхньої особистої недоторканності з цих причин. Покарання за порушення статті: позбавлення волі на термін до 3-х років. Отож, важливо, щоб автор чи автори сторінки Мартіна Демірова були не тільки заблоковані, а й понесли заслужене покарання за порушення «Кримінального кодексу Польщі».

Така радикальна позиція сторінки відображає погляди певних політичних сил Польщі. Поряд з тим, проросійські симпатії є загрозою національній безпеці не тільки України, а й Польщі, адже Польща може бути наступною державою, анексованою Росією. Важливо для українських та польських спецслужб заблокувати цього користувача і псевдоблогера чи проросійського проєктy мережі Х задля національної безпеки обох держав.

Бyдемо вдячні всім українцям та полякам, які допоможуть заблокувати сторінкy Мартіна Демірова!!!