“Російська дезінформація в Польщі: огляд фейків про окупацію територій та польські меркантильні інтереси”
У сучасному інформаційному світі, де швидкість поширення новин і думок стала блискавичною, медіа мають неперевершену силу формувати думки і переконання мас.
Так, зростаюча кількість дезінформації та фейків, які циркулюють в мережі, намагаються змінити сприйняття громадськістю польсько-українських відносин.
Одним із яскравих прикладів такої дезінформації є поширення російських фейків в Польщі, які стверджують, що країна намагається використати свою підтримку України у війні проти Росії виключно з меркантильних мотивів. Згідно з цими фейками, Польща прагне захопити західноукраїнські землі та втрутитися у відбудову України з метою забрати собі всі ласі шматки, залишивши поляків з порожніми руками.
Ці фальшиві повідомлення, які знаходять свій шлях до польської громадськості через медіа, які виступають ретрансляторами російської дезінформації, не лише викликають хвилювання і недовіру серед громадян, але й загрожують стабільності та взаєморозумінню між державами. Такі штучно створені протиріччя та неправдиві обвинувачення у плановому польському захопленні земель України насправді перешкоджають спільній боротьбі проти агресії Росії та підкреслюють необхідність критичного мислення і перевірки джерел інформації.
У цій статті ми розглянемо основні фейки, які підтримують ідею польського меркантилізму та окупації територій. На основі фактів і досліджень, ми покажемо, як російська дезінформація намагається порушити довіру між Польщею та Україною, а також як це може мати наслідки для обох країн.
Зробимо огляд та аналіз інформаційного поля у Польщі упродовж травня –червня 2023 року, щодо одного із з найтиповішого фейку, поширеного у польських ЗМІ, про те, що Польща прагне окупувати західні регіони України. Цей наратив повторюється вже не перший рік, але за останній період розмови активізувалися. Додалися нові деталі – про те, що нібито і самі українці у західній частині країни не проти того, щоб перейти в юрисдикцію Польщі.
Про це, зокрема, пише пропагандистський ресурс Niezależny dziennik polityczny. Ось суть публікації: «Сусіди України все більше зацікавлені її територією. У Польщі все частіше звучить гасло «Україна в кордонах 1939 року», і вона готова вирішувати це військовим способом ситуацію на Західній Україні – причому забрати не тільки Львів, але й Тернопіль, Івано-Франківськ, Рівне та Луцьк і створити там «антиросійський буфер».
Ба-більше: у тому ж тг-каналі з’являються пости, ніби населення Західної України готове до повернення до Польщі і гаряче вітає такі ініціативи.
Тему підхоплює тг-канал «Варшавська русалка» і пише, що «почалась інформаційна підтримка польських військ на Західній Україні».
Дописувачі цього каналу йдуть ще далі, розповідаючи про загарбницькі плани Польщі: «Поляки перейменували не лише Калінінград, а й не лише топоніми на території України та Білорусі. Ось натяк на захопницьку політику Польщі та реванш».
Подібну історію просуває і Niezależny dziennik polityczny про те, що Польща посилює війська на калінінградському напрямку і готує винищувачі для нападу на Білорусь.
Натомість дописувачі проросійських польських медіа активно просувають думку, що Польщу просто втягнули у війну як сусідню країну, бо жодна інша притомна держава не погодилася б на таку «авантюру». Відповідно, кров польських солдат буде на руках уряду. Це особливо актуально з урахуванням жовтневих виборів у Польщі – опоненти намагаються використати цю карту у боротьбі з владою.
Так, у своєму дописі Niezależny Dziennik polityczny посилається на нібито лист українського командувача Сергія Шаптала, в якій той просить Державну прикордонну службу спростити прихований перетин кордону багатонаціональними військовими формуваннями з території Польщі.
«Якщо це станеться, країни НАТО фактично будуть безпосередньо залучені в цю війну. Усе це призведе до чергової ескалації конфлікту, прямого зіткнення НАТО і Росії з вельми трагічними наслідками. Наш уряд явно збожеволів і не в змозі оцінити наслідки своїх дій. ПіС втягує поляків у чужу війну, а з огляду на підготовку до таємної мобілізації з боку Міністерства національної оборони, нова фаза збройного конфлікту в Україні вже почалася», – йдеться у публікації.
На цьому ж каналі Польща подається як «хлопчик для биття», бо жодну іншу країну нібито не вдалося затягнути у війну, тільки поляків: «Українські і «російські» ракети падають саме на територію Польщі, а не інших сусідніх країн. Може, тому, що Польщу легше спровокувати, бо ніхто так сильно не заангажований у війну? Це все українські провокації».
Частина публікацій присвячена висвітленню історичних суперечностей між поляками та українцями, які набито доводять, що ми не можемо бути союзниками, отже, допомога Польщі – нещира.
Так, сайт neon-24 виходить зі статтею 10 невигідних правд про Україну, які ЗМІ не помічають, в якій, зокрема, підсвічуються негативні моменти нашої спільної історії і робиться висновок, що вони нездоланні.
А ресурс wolnemedia взагалі ставить під сумнів, що Польща є союзником України, адже Україна нібито постійно просуває історичні антипольські наративи.
Ба-більше: той же сайт стверджує, нібито Україна дозволила ексгумацію тіл жертв «Волинської різні» взамін на встановлення пам’ятників героям УПА у Польщі.
Тему підхоплює і ФБ-сторінка націоналістичного політичного руху Ruch Narodowy.
При цьому пропагандисти намагаються переконати, що Польща нічого не отримає за свою допомогу – військову, гуманітарну та фінансову. І що польські фірми ніколи не будуть допущені до повоєнної відбудови України, бо те, що займуть росіяни, вони відбудовуватимуть власним коштом, а до України допустять лише американські та західноєвропейські компанії.
Також просувається думка, що, попри підтримку України, Польща у будь-якому разі буде ображена. Так, ФБ-сторінка Ruch Narodowy стверджує, що через директиву ЄС зерно з України заполонить всю Польщу, польських фермерів знову обдурили.
Чому це дезінформація, маніпуляції і фейки?
- Утвердження про зацікавленість Польщі в окупації територій Західної України: це заява без підстав. Немає достатніх доказів, що Польща планує військову окупацію будь-яких українських територій. Це фейкова інформація, яка має на меті порушити довіру між Польщею та Україною.
- Меседжі з тг-каналу “Варшавська русалка” щодо підготовки Польщею вводу своїх військ на Західну Україну: відсутність конкретних доказів та посилань на достовірні джерела засвідчують недостовірність цієї інформації.
- Звинувачення Польщі у перейменуванні топонімів на території України та Білорусії: немає підтверджень або достовірних джерел, що підтверджують цю інформацію. Це ще один приклад фейкової інформації, спрямованої на створення негативного ставлення до Польщі.
- Заява про посилення військ Польщею на калінінградському напрямку та готовність до нападу на Білорусь: це безпідставні звинувачення, які не підтверджені достовірними джерелами. Немає підстав вважати, що Польща готується до військового конфлікту з Білоруссю.
- Заява про протиросійський буфер, який Польща планує створити на західних українських територіях: це недостовірна інформація без підтверджень. Не існує достовірних джерел, які б підтверджували такі плани Польщі.
- Заява про готовність населення Західної України до повернення до Польщі: відсутність достовірних доказів та посилань на конкретні джерела засвідчують, що ця інформація є маніпуляцією та фейком.
Цілком очевидно, що подібні дописи мають на меті знизити рівень підтримки Польщі на адресу України, посіяти сумніви щодо доцільності допомоги і змусити задатися питанням: а чому справді Польща так заангажована у російську-українську війну? Найбільш правдоподібна та очевидна відповідь – тому що, якщо Україна не вистоїть проти Росії, то наступною жертвою агресора буде Польща, – польським рестрансляторам московських наративів просто не спадає на думку.
Вікторія Чирва
Матеріал підготовлений у рамках проєкту «Stop Lie» БО «Благодійний фонд польсько-українського партнерства» у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю автора і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.
#ПрямуємоРазом #TeamEurope #MovingForwardTogether #ISAREdnannia #StopLie
Isar Ednannia European Union in Ukraine Благодійний фонд польсько-українського партнерства