Вперше в Польщі головну промову до Міжнародного дня театру виголосила українка
Польський осередок Міжнародного Інституту Театру одноосібно обрав для виголошення традиційної промови до Міжнародного дня театру українську режисерку Світлану Олешко. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Наш Вибір.
27 березня відзначали Міжнародний День театру. Щороку у цей день країни-учасниці Міжнародного Інституту Театру обирають для виголошення промови з нагоди цього свята театрального діяча або діячку, які зробили найвагоміший вплив у розвиток індустрії. Цьогоріч Польський осередок Міжнародного Інституту Театру одноосібно обрав для цієї місії українську режисерку Світлану Олешко. Це вперше за історію існування ініціативи таку промову в Польщі виголосила українка.
Світлано Олешко з початку повномасштабної війни в Україні живе в Польщі і працює у Польському театрі ім. А. Шифмана у Варшаві. У своєму зверненні режисерка розповідає про власний біженський досвід і наголошує на вклад польських театрів у порятунок українського сценічного мистецтва.
«Цей рік приніс нам усім нові знання про театр. Виявилося, що театр може стати сховком, укриттям, волонтерським хабом, гостелом. Для мене, ось уже рік, Польський театр у Варшаві дослівно є домом. Я тут живу і працюю. Співробітники театру принесли мені одяг, взуття, їжу і книжки. Про це важко говорити без сліз. Мене буквально одразу змусили працювати і повернули до професійного життя. Ще 52 українські театрали були минулого року резидентами Польського Інституту Театру і співпрацювали з публічними театрами у всій Польщі», – зазначила у своїй промові режисерка.
2022 рік Світлана Олешко називає для польських театрів роком незвичної солідарності та відкриття українського театру й української культури. «Польські театри познайомилися з українськими акторами, режисерами, драматургами зблизька, “на живо”. І мені здається, що ми почали спільно творити нову театральну мову і спільний культурний простір. Протягом цього року польські сцени відкрилися для українських митців. Ми говорили з цих сцен про нашу війну. Про нашу правду. Ми говорили голосно, українською і польською. І нас слухали й чули. Можливо, перший раз за всю історію», – говорить у промові режисерка.
Ознайомитись із повним текстом промови українською мовою можна на Facebook-сторінці Світлани Олешко.
Звернення презентували 27 березня у текстовому, відео та аудіо форматах у польських медіа і всіх театрах перед кожним спектаклем.
У 2022 році таку промову виголошувала очільниця Драматичного театру у Варшаві Моніка Щепка. Саме вона є авторкою флешмобу, присвяченого трагедії в Маріупольському драматичному театрі. 16 березня 2022 року літак армії Російської Федерації скинув на приміщення театру у Маріуполі бомбу. Злочинців не зупинив навіть напис «Діти», який був заміщений біля входу в театр великими літерами російською мовою. В рамах флешмобу польські театри залишали перед своїми будівлями подібний напис – слово «Діти» написане великими літерами російською.
Світлана Олешко – засновниця, директорка і режисерка театру «Арабески». Закінчила Харківський національний університет ім. В. Каразіна за спеціальністю філологія. Навчалася в Академії сценічних мистецтв у Нідерландах та Мистецькій школі стратегічного менеджменту у Словаччині. Пройшла стажування в Польському інституті театру. З 1993 по 2019 рік працювала науковим співробітником Літературного музею в Харкові. Світлана Олешко є ініціаторкою створення Театрального інституту в Харкові. Разом зі своєю акторською командою вона реалізувала десятки проєктів, які виконували соціальну та реабілітаційну роль (разом з людьми в місцях позбавлення волі, з людьми з обмеженою мобільністю тощо). Найвідоміші постановки – «Aftertruth», «Red Elvis», «Eneida», «РадіоШансон: Вісім історій про Юра Зойфера».
Міжнародний інститут театру – найбільша всесвітня організація сценічних мистецтв, заснована в 1948 році фахівцями в галузі театру та танцю спільно з ЮНЕСКО. Місією МІТ є створення суспільства, де процвітатимуть і розвиватимуться різні види сценічного мистецтва та його виконавці.