Архієпископ Мечислав Мокшицький про ситуацію навколо костелу Матері Божої Громничної у Львові

Архієпископ Мечислав Мокшицький про ситуацію навколо костелу Матері Божої Громничної у Львові

3 березня греко-католики зі скасованої своїм архієпископом Ігорем Возняком парафії Матері Божої Громничної у Львові вирішили перейти у православ’я, аби лише не повернути храм католикам латинського обряду. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Монітор Інфо.

Проте їх не прийняла недавно створена Православна церква України (ПЦУ). Тим часом із листопада 2018 р. вірні парафії латинського обряду та домініканці, які займаються там студентським душпастирством, не можуть увійти до костелу, яким вони користувалися спільно з греко-католицькою парафією.

Апостольський престол затвердив рішення львівських католицьких митрополитів обох обрядів щодо канонічного повернення костелу Матері Божої Громничної Римо-католицькій церкві. Групі греко-католиків, які там збиралися, запропонували перейти до сусідньої парафії. Проте ті почали протестувати і не впустили римських католиків до костелу. Після відкликання пароха і розпуску парафії бунтівники продовжують займати старовинний римо-католицький семінарійний костел Матері Божої Громничної.

«Мені дуже прикро, що митрополича курія Львівської архієпархії Української греко-католицької церкви продовжує відкладати вирішення щодо цієї справи. Це дає час громаді (вона надалі залишається греко-католицькою) на організацію нових маніфестацій та провокацій, а також на пошуки священиків, які би згодилися служити для них літургію, навіть без декрету зверхника Греко-католицької церкви», – сказав у розмові з журналістами «Kurier Galicyjski» та «CREDO» архієпископ Мечислав Мокшицький, львівський митрополит латинського обряду.

«Тут однак цю справу можна владнати дуже швидко і просто. Достатньо, аби сторона Греко-католицької церкви нотаріально передала костел Матері Божої Громничної на ім’я чи на баланс своєї архієпархії, митрополії, а потім черговим декретом передала архієпархії латинського обряду. Я звернувся за консультацією щодо цього до українських юристів. Вони сказали, що це справа кількох годин. Але, як бачимо, наступним кроком, який зробила ця громада, став шантаж, що вони перейдуть до Православної церкви України.

Недавно я зустрічався з православними єпископами – львівським і сокальським митрополитом Димитрієм і предстоятелем ПЦУ блаженнішим Епіфанієм. Вони сказали, що знають про справу і ніколи би такого кроку не допустили, запевнивши, що до такого не дійде і що вони впевнені, що цей костел повинен якомога швидше бути переданий нам, римо-католицькій громаді.

Коли я був у Римі з нагоди з’їзду, скликаного Святішим Отцем Франциском, я розмовляв на цю тему із держсекретарем Ватикану, розмовляв теж з архієпископом Святославом, запитуючи, чому ця справа так довго тягнеться. Я знаю, що зараз архієпископ Возняк перебуває в санаторії, але ж він не повинен це робити особисто. Він може призначити юристів, компетентних людей, які би цю справу довели до завершення. Ми дуже вболіваємо за цю ситуацію, адже бачимо, що тут немає доброї волі з боку Греко-католицької церкви. Все, що було зроблено до цього часу, було ніби примусом, їх змушували робити чергові кроки. Маємо надію, що врешті вони виявлять нам цей жест доброзичливості і братерства Церкви, покажуть жест єдності й повернуть нам костел, адже наша громада залишається без храму, не має де молитися. А ходження по інших каплицях та звершення меси у холі курії не сприяє розвитку парафії і не несе духовної користі вірянам. Наближається Великий піст, з яким пов’язані такі молебні, як Хресна дорога, молебень до Страстей Христових чи реколекції. У таких умовах ми не можемо далі існувати чи молитися», – зазначив архієпископ Мечислав Мокшицький.

4 березня у Києві синод ПЦУ на своєму засідання не прийняв рішення про прийняття скасованої греко-католицької парафії Матері Божої Громничної до цієї Церкви. Про це повідомив очільник інформаційного департаменту ПЦУ архієпископ Євстратій Зоря.

Блаженніший Епіфаній, предстоятель ПЦУ, особисто запевнив, що його Церква не втручатиметься в цю ситуацію. Це означає, що, незважаючи на висловлене членами громади бажання перейти у православ’я, ця громада не може бути прийнята до Православної церкви України.

Джерело: kuriergalicyjski.com