Gazeta Polska: «без вільної України та вільної Польщі не буде вільної Європи»
Прапори України та Польщі Мар’яна Кріль

Gazeta Polska: «без вільної України та вільної Польщі не буде вільної Європи»

Відомий український письменник та дипломат Юрій Щербак на шпальтах польського тижневика пише про сильний і безпрецедентний польсько-український союз, що народжується унаслідок російської агресії в Україні. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

«Без вільної України та вільної Польщі не буде вільної Європи» – читаємо на шпальтах тижневика Gazeta Polska.

«Цими днями знову звучить безсмертне гасло Юзефа Пілсудського: “Нема вільної Польщі без вільної України”. Їх доповнюють слова іншого великого поляка Збіґнєва Бжезінського: “Без України Росія перестає бути імперією, але якщо Україна підкоряється, Росія автоматично стає імперією”. І саме тому, як і в 1920 році, сьогодні відбувається екзистенційна боротьба: Росія бореться за відродження своєї імперії, Імперії зла, яка нищить, русифікує, позбавляє поневолені народи національної пам’яті. Імперія, яка не зупиниться ні на Україні, ні на Грузії, ні на Молдові, а відразу, після їхнього поневолення, відкриє дорогу на Вільнюс і Варшаву. Вільні, суверенні держави, що належали колись царській Росії, залишилися в пам’яті імперії, яка ніколи не прощає свободи та суверенітету», пише український письменник, дипломат, колишній посол України в США, Ізраїлі, Канаді та Мексиці, почесний доктор медицини, професор Юрій Щербак у «Gazeta Polska».

«Але якою б важкою і виснажливою не була боротьба вільних народів проти московської орди, ми віримо в нашу перемогу. Ми також віримо, що, хоч і з довгим і болісним запізненням, пророцтво Пілсудського збудеться – і за допомогою Польщі, США та інших країн антипутінської коаліції Україна виборе свободу та забезпечить щастя і процвітання своїх замучених і закривавлених громадян», переконує Щербак.

«XX століття закінчується саме зараз, з дня нападу Росії на Україну, як і кінець XIX століття настав у 1914 році, з початком Першої світової війни. Російська агресія остаточно зруйнувала порядок Ялтинсько-Потсдамсько-Гельсінської системи міжнародної безпеки. Режим Путіна-Лаврова порушив понад 400 основних міжнародних договорів, конвенцій і угод, а також підірвав мандат ООН, включаючи Раду Безпеки, ОБСЄ, МАГАТЕ, Раду Європи, Червоний Хрест та інші організації. Завдяки своїй агресії Росія сьогодні є самотнім, дратівливим хижаком, який загрожує світові ядерною зброєю», – пише український дипломат.

«Здавалося б, держава і нація опинилися на межі зникнення. Але сталося диво. Хтось сказав, що війни або вбивають, або створюють нації. Незважаючи на величезні жертви та руйнування, Україна постала як держава і політична нація, довівши своє право не лише на існування на периферії Європи, а й на чільне місце у післявоєнній Європі, у новій архітектурі світової безпеки. Героїзм воїнів Збройних Сил України, мужність тих, хто трудиться на перемогу в тилу, стали могутнім чинником швидкого становлення української нації, з яких понад 90 відсотків виступає із гаслом: «Перемога, а не перемир’я!». Незважаючи на всі втрати, постає сильна, загартована в боях, антиколоніальна, волелюбна, амбітна нація – надійний союзник вільного світу, вірний брат і друг Польщі», переконує Юрій Щербак.

«Одним із безпрецедентних наслідків російської агресії в Україні стало раптове, для багатьох несподіване зближення, братерство, а то й об’єднання двох народів – польського та українського. За даними соціологів, 77 відсотків поляків допомагали мільйонам українських біженців, які потребували допомоги, збираючи величезні кошти, організовуючи тимчасові притулки, харчування та медичне обслуговування», нагадує він.

«Польська держава та уряд підтримали цей загальнонаціональний рух симпатії та співчуття жертвам російської агресії та надали Україні неоціненну військову, матеріально-технічну та моральну допомогу. Росія фактично заблокувала морське та повітряне сполучення України – і Польща стала головним транспортним вузлом, що сполучав мою країну зі світом, і основною базою постачання України зброєю, боєприпасами та іншими військовими засобами. Польща розлютила Путіна і пішла на ризик помсти з його боку», наголошую Щербак.

«Візити провідних польських політиків в Україну продемонстрували найвищий рівень довіри у відносинах між нашими країнами. Звісно, ​​ми як реалісти не повинні впадати в ейфорію і забувати, що і в Польщі, і в Україні є сили, націлені на вічну ворожнечу, на висмикування скелетів нашого важкого минулого, щоб перешкодити майбутнім спільним діям. Ми знаємо про існування проєкту „Стоп українізації Польщі” – і розуміємо, що в Україні також знайдуться люті фанатики, яким не подобається нинішнє зближення обох країн і народів», застерігає український письменник та дипломат.

«Тож, пам’ятаючи про пацифікації на Холмщині 1938 року, волинську різанину 1943 року та операцію „Вісла” 1947 року – засуджуючи вбивць, просячи пробачення та прощаючи – ми маємо разом йти у майбутнє», закликає Щербак.

«Уже сьогодні Польща є одним із політичних та економічних лідерів Нової Європи. З відродженою Україною в Центральній та Східній Європі виникне потужний тандем із потенційним населенням до 90 мільйонів громадян, потужною військовою силою та модернізованою економікою.

За таких умов можна переосмислити формулу Юзефа Пілсудського: „Без вільної України та вільної Польщі нема вільної Європи”», читаємо у статті Юрій Щербака на шпальтах «Gazeta Polska».

Gazeta Polska/Т.А.