У Биківні вшанували 85-ті роковини Катинського розстрілу
Вшанування пам’яті жертв Катинського розстрілу на польському військовому кладовищі у Биківні під Києвом (12 квітня, 2025р.) PAP/Vladyslav Musiienko

У Биківні вшанували 85-ті роковини Катинського розстрілу

У суботу, 12 квітня, польська громада, дипломати та духовенство вшанували 85-ту річницю Катинського розстрілу, віддавши належне пам’яті його жертв на Польському військовому кладовищі в Биківні під Києвом. Наразі це єдиний Катинський цвинтар, який родини вбитих можуть без проблем відвідувати. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

«Биківня є подвійно особливим місцем, тому що наразі це єдине безпечне кладовище, яке не піддається переслідуванням, як військовим, так і, перш за все, політичним», – сказав PAP очільник Посольства Польщі в Києві Пьотр Лукасевич.

«Я тут особливо гостро говорю про події, які відбулися кілька днів тому в Росії, де польська делегація, польські дипломати зазнали агресивних дій (у Смоленську та Катині). Тут, у Биківні, ми можемо це зробити у вільний, гідний, шанобливий спосіб, радіючи приязні господарів цього місця та української влади», — підкреслив дипломат.

За рішенням Сейму 2025 рік є Роком польських героїв Катині, Мєдного, Харкова та Биківні. Суботні заходи у Биківні розпочалися зі святої меси за упокій жертв Катинського розстрілу, яку відслужив єпископ Києво-Житомирської дієцезії Віталій Кривицький.

Під час богослужіння в місцевому лісі було чути сирени, які попереджали про небезпеку російської повітряної атаки. Про загрозу балістичного удару повідомили канали, що стежать за діяльністю російських військ.

У вересні минулого року російська ракета ледь не знищила польський військовий цвинтар; її уламки впали біля головної пам’ятки некрополя, спричинивши пожежу.

«Порівняння 85-річної давнини із 2025 роком очевидні. Кремль є джерелом жорстокості, агресії, нестабільності та всього, що пов’язано з хаосом, із загрозами для світу. Він був джерелом масових вбивств і насильства 85 років тому і є джерелом загрози європейській безпеці, очевидно, для України, але також і для Центральної Європи, для Польщі, для інших країн», – підкреслив посол Лукасевич.

5 березня 1940 року Радянське Політбюро ЦК ВКП(б) ухвалило рішення про розстріл польських військовополонених, які утримувалися в таборах у Козельську, Старобельську та Осташкові, а також польських в’язнів, які утримувалися НКВД у довоєнних східних воєводствах Республіки Польща та в Києві. Наслідком цього рішення став Катинський розстріл.

Биківнянське кладовище є одним із двох – разом із П’ятихатками у Харкові – Катинських цвинтарів на території України. Некрополь у Харкові, яке є одним із міст України, яке найчастіше обстрілює Росія, закритий для відвідування.

Нагадаємо, 9 квітня заступниця голови місії при посольстві Польщі в Києві Аґнєшка Ґуральська у складі делегації 32 дипломатичних представництв і міжнародних організацій відвідала Кривий Ріг, де 4 квітня в результаті ракетного обстрілу Росія вбила 20 осіб, у тому числі дев’ятеро дітей. 

PAP/Т.А.