У Музеї історії міста Києва відкрили нову святкову виставку «Різдвяний політ Щедрика»
У Києві представили виставковий проєкт «Різдвяний політ Щедрика», створений Музеєм історії міста Києва спільно з Інститутом Леонтовича.
Експозиція розповідає, як українська мелодія на чотири ноти стала світовим символом Різдва та чому історія «Щедрика» значно глибша, ніж різдвяний хіт «Carol of the Bells».

Проєкт розкриває шлях мелодії від давніх обрядових співів до міжнародного тріумфу. У центрі розповіді – композитор Микола Леонтович і диригент Олександр Кошиць, завдяки яким «Щедрик» у 1922 році пролунав у Carnegie Hall та став частиною глобальної культурної традиції.
Проєкт розповідає про глибину «Щедрика» та відкриває багатошаровість української музичної традиції. Історія мелодії – це історія сили культури. Один із найцінніших експонатів виставки – оригінал листа Симона Петлюри до Олександра Кошиця 1922 року, який вперше демонструється так довго. Статус Києва як Міста музики ЮНЕСКО надає проєкту особливого звучання – надихає досліджувати, підтримувати й примножувати нашу культурну спадщину попри всі наміри ворога знищити країну.

Експозиція побудована як подорож у 6 тематичних просторах – від дохристиянського «Голосу Сонця» до «Печери Різдва», далі через мистецьке середовище Києва початку ХХ століття до історії гастролей капели Кошиця та світового успіху «Carol of the Bells».

«Щедрик» – це пісня спротиву й надії, як сто років тому, так і сьогодні. Коли Україна відновила державність і водночас мусила захищатися, Симон Петлюра відрядив хор Олександра Кошиця у світове турне, щоб через українську музику заявити про право народу на незалежність. Кошиць виконав цю місію – про Україну заговорили на всіх континентах. Наша виставка вшановує його подвиг і творчий геній Миколи Леонтовича, який створив свій хоровий шедевр на Поділлі та працював до останнього заради української культури. Це також нагадування про далекоглядність Петлюри, який у критичний момент інвестував у силу культури й переміг. «Щедрик» – про перемогу. А отже, і про нашу віру в перемогу України», – підкреслила співкураторка проєкту, засновниця Інституту Леонтовича Тіна Пересунько.

Експозицію можна переглянути до 18 січня 2026 року згідно з графіком роботи музею.