Україна ратифікувала Римський статут Міжнародного кримінального суду
Міжнародний кримінальний суд у Гаазі (ілюстраційне фото) OSeveno, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Україна ратифікувала Римський статут Міжнародного кримінального суду

У середу Верховна Рада України ратифікувала Римський статут, який є основою для діяльності Міжнародного кримінального суду (МКС) у Гаазі, повідомляє Reuters. Трибунал є першим в історії постійним міжнародним судом, створеним для суду над особами, звинуваченими у вчиненні найтяжчих злочинів. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

МКС судить за злочини геноциду, злочини проти людяності та воєнні злочини. Статут не ратифікували, зокрема, США і Росія.

15 серпня президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради пакет законів, спрямованих на ратифікацію статуту МКС. Влада у Києві ратифікувала Римський статут із застереженням, що протягом семи років після набрання чинності цим документом українська сторона «не визнає юрисдикцію МКС над своїми громадянами за вчинення злочинів, передбачених статтею 8 Римського статуту» (щодо воєнних злочинів – ред.)».

Згідно з пояснювальною запискою до законопроекту, ратифікація Римського статуту дозволить Україні отримати повноправне членство як держава-учасниця МКС. Україна зможе брати участь у роботі Асамблеї держав-учасниць Римського статуту та висувати кандидатів на посади суддів і прокурорів МКС.

Приєднання до Римського статуту дозволить Україні сприяти запобіганню особливо тяжких злочинів у майбутньому, вважають українські експерти. В Офісі президента пояснили, що ратифікація документа дасть Україні більше аргументів для притягнення російських воєнних злочинців до відповідальності.

Україна планує приєднатися до оновленої редакції Статуту МКС, яка передбачає відповідальність за злочин агресії. Однак ця ратифікація буде ретроспективною (тобто не матиме зворотної сили), і відповідальність не поширюватиметься на країни, які не ратифікували т.зв. Кампальські поправки (включаючи Росію, яка не є членом МКС). Тому для того, щоб у 2022 році судити лідерів Росії за агресію, Україна, ймовірно, буде прагнути створити спеціальний трибунал.

У березні минулого року МКС видав ордери на арешт Владіміра Путіна та російського уповноваженого з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх обох підозрюють у вчиненні воєнного злочину, пов’язаного з незаконним вивезенням дітей з окупованих територій України до Росії. За оцінками української сторони, Росія примусово вивезла з України щонайменше кілька тисяч дітей, але, як наголошує влада в Києві, ця цифра може бути значно заниженою.

Українська уповноважена з прав дитини Дар’я Герасимчук попередила, що незаконно депортованих дітей «русифікують і готують воювати з українцями».

PAP/Т.А.