Зміцнюючи оборонно-промислову співпрацю з Польщею
Тиждень що минає ознаменувався значною, як на мене, подією в галузі двосторонніх відносин Польщі та України в царині співпраці в оборонно-промисловій сфері. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на блог голови Правління БО «Благодійний фонд Польсько-Українського партнерства», голови Ради Польсько-Української Господарчої Палати Олега Дубіша.
Мова йде про візит до Києва 3 лютого 2025 року очолюваної державним секретарем Міністерства оборони Польщі Цезарієм Томчиком (Cezary Tomczyk) економічної місії до Києва польських державних підприємств і установ сфери оборонно-промислового комплексу (ОПК) Польщі. Нижче позволю собі викласти оцінки і враження від даного візиту сформовані не стільки на підставі особистих вражень і спілкування з учасниками, як з відкритих публікацій і повідомлень відповідних відомств і установ Польщі та України. Загальні висновки наступні:
1. Як на мене цей візит це наслідок розмов та домовленостей досягнутих під час крайньої поїздки Президента України В. Зеленського до Польщі 15 січня 2025 року і його розмов з відповідними керівниками Польщі, а також загалом розвитку актуальної міжнародної ситуації і військово-політичної ситуації і трендів в нашому регіоні зокрема;
2. Це перший такий масовий, організований на державному рівні візит преддставників державних структур польського оборонного промислового комплексу (ОПК) зокрема PGZ (аналог нашого Укроборонпрому) до Києва після початку широкомасштабної війни і є сподівання що таки обміни фаховими місіями в сфері ОПК стануть регулярними;
3. Як на мене під час візиту, як з польської, так і української сторони забракло належної уваги до приватного бізнесу який діє в сфері ОПК. Якщо, звичайно, не враховувати окремої самостіної зустрічі польської делегації з представниками очолюваної Сергієм Пашинським Національної асоціації оборонної промисловості України (NAUDI). Польська сторона, на мою думку, не зовсім усвідомлює, що в Україні, на відміну від Польщі, основна кількість підприємств ОПК – це приватні структури. Особливо малий і середній бізнес, який успішно функціонує в ОПК і який зокрема є генератором основної частини інновацій і не стандартних, часто асиметричних рішень і відповідей на загрози для нашої сторони під час великої україно-російської війни;
4. Польська сторона, як на мене дещо цнотливо, або з врахуванням внутрішньо польських політичних моментів, прикриває дійсну мету поїздки виключно мотивами тільки економічної співпраці і бізнесових інтересів зокрема експорту польської продукції до України. Навіть назва підсумкового матеріалу по результатам візиту розміщена на сторінці Міністерства оборони Польщі звучала як: «Rozmowy o polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej, w tym zbrojeniowej» (Розмови про польско-українську економічну співпрацю в тому числі збройову»). Думаю в силу розвитку міжнародної ситуації і зростання реальних загроз, треба бути не «w tym zbrojeniowej», а прямо говорити про спільні БЕЗПЕКОВІ І ОБОРОННІ ІНТЕРЕСИ ТА СПІВПРАЦЮ. Тим паче, що цей візит можна вважати конкретним кроком на виконання великої Безпекової Угоди підписаної між Польщею і Україною в липні 2024 року.
5. Неупереджений аналіз публікацій візиту по обидві сторони кордону показує певну дихотомію взаємних очікувань. Польська сторона хотіла би в основному продавати в Україну свою (польську) готову продукцію ОПК, а українська сторона прагне до організації спільного виробництва безпосередньо в Україні а також активного використання так званої «данської моделі» співпраці коли іноземний партнер фінансує придбання в т.ч. для потреб Сил Оборони України продукції підприємств українського ОПК. Попереду ще багато роботи, щоб привести взаємні очікування до спільного стабільного і взаємовигідного знаменника.
6. Забракло під час візиту і відповідних зустрічей та належної уваги до теми неорганізованої, але, як на мене, достатньо масової міграції українського оборонного приватного бізнесу та технологій до Польщі, а також взаємовигідного впорядкування відповідних процесів включаючи організоване і легальне використання висококваліфікованої української робочої сили і безпечної виробничої та іншої інфраструктури на терені Польщі. Великий потенціал і можливості мають підтримка зі сторони двох держав і спільна діяльність з українськими виробниками ОПК по експорту відповідної продукції в треті країни.
Для загального розуміння програми візиту і зустрічей польської делегації в Києві 3 лютого 2025 р. далі подаю інформацію офіційно опубліковану в вищезгаданому мною підсумковому матеріалі розміщеному на інтернет сайті Міністерства оборони Польщі після завершення поїздки в Україну за посиланням:
– Польща повинна брати участь у контрактах на постачання озброєнь в Україну. Я думаю, що це такий момент, коли ми повинні дати зрозуміти, що нам потрібно будувати польські інтереси тут, в Україні. Потрібно зробити все, щоб польські збройові компанії контактували зі своїми колегами в Україні, щоб налагодити співпрацю і представити хорошу пропозицію продажу. Ми повинні дбати про польські інтереси. Це питання здорового глузду, це просто питання польського державного інтересу», – заявив Цезарій Томчик, заступник голови Міністерства оборони, який перебував у понеділок у Києві на чолі економічної місії за участю найбільших польських державних підприємств оборонної промисловості Державного казначейства.
У понеділок, 3 лютого цього року. Цезарій Томчик, Державний секретар Міністерства оборони, у супроводі керівництва Польської групи з питань озброєнь (PGZ) та компаній, що входять до її складу, перебував у Києві з метою зміцнення взаємної економічної співпраці між Польщею та Україною.
– Щодня Україна підписує різні контракти на користь своєї армії, і було б добре, якби Польща брала в цьому участь. (…) Пам’ятаймо, що це перша така економічна місія від початку війни, тобто це перший раз, коли польські збройові компанії перебувають сьогодні тут, на території Києва, зустрічаються з найбільшими українськими збройовими компаніями для того, щоб розглянути, що можна зробити разом, якого спільного інтересу можна досягти, які спільні проекти можна реалізувати, тому що сьогодні це дуже важливо з точки зору цієї взаємної співпраці – зазначив заступник міністра оборони Польщі.
Заступник глави Міноборони нагадав, що Польща підтримує Україну від самого початку російського вторгнення в країну в лютому 2022 року.
– Польща зробила дуже багато для підтримки України різними пакетами допомоги , цих пакетів допомоги було більше 40. Величезна частина цього обладнання пішла в Україну на самому початку. Але ми також повинні пам’ятати про польські інтереси і про те, що вони повинні бути гідно представлені тут, в Україні, і саме тому ця економічна місія польських збройових компаній сьогодні тут. Я хотів би, щоб польські збройові компанії налагодили контакти з українськими партнерами. Цьому присвячена ціла серія зустрічей, і це наше головне завдання, щоб польські, державні збройові компанії, які виробляють дійсно блискучу техніку, яка може експортуватися по всьому світу, знайшли тут свого клієнта. (…) Інтереси нашої країни в цьому контексті є першочерговими – підкреслив заступник глави Міноборони Польщі.
В рамках економічної місії польських збройових компаній делегація на чолі з заступником міністра Цезарем Томчиком зустрілася з віце-прем’єр-міністром і міністром національної єдності України Олексієм Чернишовим. Головною темою зустрічі стало розширення економічного співробітництва, в тому числі експорту продукції польської оборонної промисловості. Учасники зустрічі також обговорили поточну ситуацію в Україні.
![](https://upmp.news/wp-content/uploads/2025/02/photo_1_2025-02-03_13-36-59.jpg)
– Ми хочемо отримати користь від досвіду один одного в різних сферах. Ми знаємо, що український досвід є потужним, коли йдеться про питання війни. Сьогодні величезна кількість досвіду просто надходить з українсько-російського фронту, і ми хочемо зробити все, щоб ми також могли застосовувати різного роду досвід для потреб польської збройової промисловості. Сьогодні керівники компаній тут для того, щоб налагодити контакти, і це не кінець місії, тому що я хотів би, щоб ці контакти призвели до співпраці, і щоб економічна місія повторилася через деякий час. Щоб вона переросла у щось дуже конкретне. (…) За політичними і військовими діями повинні слідувати економічні дії. Тому я думаю, що багато речей у цій сфері потрібно просто наздоганяти. Досі, за тисячу днів, більше тисячі днів війни, тут, в Україні, не було представників польських збройових компаній в Україні. Це велика помилка. Сьогодні ми хочемо представити солідну пропозицію продажу, тим більше, що наша продукція, звичайно, дуже популярна в Україні – заявив у Києві заступник міністра Цезарій Томчик.
Під час зустрічі в Міністерстві з питань стратегічних галузей промисловості України було підписано меморандум про продовження існуючої промислової співпраці між PGZ та «Укроборонпромом». У присутності заступника міністра Цезаря Томчика та міністра з питань стратегічних галузей промисловості Германа Сметаніна підписи поставили члени ради директорів Польської групи з питань озброєнь Пьотр Завея та Марчін Ідзік. Укроборонпром представляв Михайло Шевченко.
![](https://upmp.news/wp-content/uploads/2025/02/cabf70d4-8f64-4030-ab88-7c4c03d91c2a.jpg)
![](https://upmp.news/wp-content/uploads/2025/02/8F2nTM6nN4S6RDZJPZOau3vTrfJxVN6p0N5FE0aH.jpg)
Під час візиту делегації MON та PGZ також було підписано лист про наміри щодо співпраці між НАУДІ (Національною асоціацією оборонної промисловості України) та Військовим технічним інститутом озброєння.
![](https://upmp.news/wp-content/uploads/2025/02/01.jpg)
У другій половині дня Державний секретар Чезарі Томчик зустрівся із заступником Міністра оборони України Іваном Гаврилюком. Міністри обговорили поточну ситуацію на фронті, підбили підсумки військової допомоги, наданої до цього часу, та торкнулися поточних потреб української армії. Заступник міністра Гаврилюк подякував Польщі за незмінну підтримку України. У відповідь заступник міністра К.Томчик підкреслив, що вільна Україна є ключем до збереження стабільності та безпеки в регіоні.
![](https://upmp.news/wp-content/uploads/2025/02/54304748881_07cb798acf_b.jpg)
А ось, як зустрічі і перемовини з польською делегацією підсумувано в матеріалі на інтернет сторінці Мінстратегпрому України за посиланням
https://mspu.gov.ua/news/ukraina-ta-polshcha-posyliuiut-spivpratsiu-v-oboronnii-haluzi
3 лютого між АТ «Українська оборонна промисловість» та Польською зброярською групою (PGZ) був підписаний Меморандум про порозуміння щодо співробітництва. Документ окреслює рамкові домовленості між оборонними галузями промисловості обох країн щодо співпраці. Зокрема, йдеться про виробництво боєприпасів, обслуговування бронетехніки й артилерії, а також посилення напрямку ППО. Передбачено також напрацювання фінансових механізмів для залучення інструментів та коштів, передбачених Європейською оборонною стратегією (EDIS) та Європейською оборонно-промисловою програмою (EDIP).
Меморандум був підписаний представниками ОУП та PGZ у присутності Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Германа Сметаніна та Державного секретаря Міністерства оборони Республіки Польща Цезари Томчика.
Державний секретар Міністерства оборони Республіки Польща Цезари Томчик під час розмови з Міністром Германом Сметаніним підкреслив, що «сьогоднішня зустріч є першим кроком для надання польсько-українській співпраці нового темпу».
Він додав, що польська сторона, окрім заохочення до використання пропозицій польських фірм із питань озброєння, розраховує на співпрацю з партнерами з України, зокрема через спільні ініціативи.
Представлені Міністром Германом Сметаніним сфери потенційної співпраці між державними підприємствами оборонно-промислового комплексу обох країн були сприйняті з ентузіазмом. Цезари Томчик запевнив, що вони будуть швидко проаналізовані з точки зору бізнесу, що уможливить подальші конкретні кроки.
Також відбулись двосторонні перемовини, в яких, окрім урядовців обох країн та Посольства Республіки Польща, взяли участь представники оборонних компаній. Обговорили хід спільних проєктів, а також окреслили перспективні напрямки співпраці – зокрема, в галузі локалізації виробництва польської оборонної продукції в Україні, створення спільних підприємств та виготовлення вибухових речовин.
«Я вдячний Уряду Польщі за сприяння співпраці оборонних галузей наших країн на такому високому рівні. Ця підтримка є надзвичайно цінною в тих умовах, в яких розвивається український ОПК. На сьогодні ми маємо величезну потребу у вибухових речовинах, а також у поглибленні співробітництва не просто на рівні оборонних компаній, а й на рівні галузей. Переконаний, ми зможемо бути однаково корисні одне одному, і в результаті обороноздатність обох наших країн стане тільки міцнішою», – зазначив Герман Сметанін.
![](https://upmp.news/wp-content/uploads/2025/02/Smetanin.jpeg)
Дещо інакший погляд на головні акценти зустрічі Державного секретаря Міністерства оборони Польщі Цезари Томчика з Віцепремєр міністром України Олексієм Чернишовим, чим ті, які викладені на сайті Міністерства оборони Польщі по результатам зустрічі з п.Чернишовим, представило в своєму матеріалі Мінстерство національної єдності України за посиланням:
Під час зустрічі посадовці обговорили питання, які є важливими для українців за кордоном. Також домовилися про подальші кроки, які дозволять ефективно реалізувати ініціативу створення Хабів єдності у Польщі.
«Польща залишається ключовим партнером України, і ми високо цінуємо нашу співпрацю», — зазначив Олексій Чернишов.
Віцепрем’єр-міністр України подякував польським партнерам за незмінну солідарність і готовність разом працювати над проєктами, які допоможуть громадянам України за кордоном почуватися впевненіше та бути ще більш згуртованими.
Особисто я в цьому контексті вважав за доцільне обговорити питання використання українських бізнесових і трудових мігрантів для потреб зміцнення і розвитку оборонно-промислового потенціалу Польщі та України.
Цікаві акценти розставленні українською стороною і в повідомленні очолюваної Сергієм Пашинським Національної асоціації оборонної промисловості України (NAUDI) за посиланням
https://naudi.com.ua/uk/blogs/news/
Під час візиту офіційної делегації Міністерства оборони Республіки Польща в Посольстві Польщі в Україні відбулася зустріч заступника міністра національної оборони Польщі Цезарі Томчика з головою Національної асоціації оборонної промисловості України (NAUDI) Сергієм Пашинським. У зустрічі також взяли участь Надзвичайний і Повноважний Посол Польщі в Україні, а також представники провідних польських та українських оборонних підприємств.
Сторони обговорили перспективи подальшої співпраці у сфері зміцнення обороноздатності обох держав, реалізації спільних технологічних проєктів та інтеграції оборонно-промислових комплексів України й Польщі.
Сергій Пашинський запропонував польській стороні долучитися до підтримки Збройних Сил України, зокрема шляхом прямих закупівель українського озброєння відповідно до так званої «данської моделі». Крім того, після відкриття можливості експорту озброєнь, було запропоновано розглянути питання придбання Україною сучасного українського озброєння для потреб польської армії. Це рішення ґрунтується на високій якості та підтвердженій ефективності українського озброєння у бойових умовах.
За підсумками зустрічі було підписано Меморандум про співпрацю між Військовим інститутом технологій озброєння Польщі (WITU) та Національною асоціацією оборонної промисловості України (NAUDI).
![](https://upmp.news/wp-content/uploads/2025/02/Gi3f5DjXYAEi5zb.webp)
Документ відкриває можливості для реалізації спільних проєктів з розробки та модернізації озброєння й військової техніки, а також розвитку передових військових технологій.
Ця співпраця є важливим кроком до зміцнення стратегічного партнерства між Україною та Польщею у сфері оборони та безпеки.
Ніяких офіційних повідомлень Міністерства оборони України по результатам зустрічі з Державним секретарем Мністерства оборони Польщі Цезари Томчиком я не зауважив… А жаль..
![](https://upmp.news/wp-content/uploads/2025/02/89a73057-cc17-4860-9d7e-c09aad64a465.jpg)
Олег ДУБІШ