«Парламентські вибори у Польщі: європейський вимір»: круглий стіл в Києві

«Парламентські вибори у Польщі: європейський вимір»: круглий стіл в Києві

18 жовтня в Українському кризовому медіа-центрі в Києві пройшов круглий стіл, присвячений обговоренню недавніх парламентських виборів у сусідній Польщі. Професійні експерти з політики розглянули виборчий процес та його можливі наслідки. 

Серед спікерів були Станіслав Желіховський, кандидат політичних наук та експерт-міжнародник; Анатолій Курносов, представник Центру політичних студій “Доктрина” та Українсько-Польської медіаплатформи; Євген Магда, кандидат політичних наук та доцент НТУУ КПІ імені Ігоря Сікорського; та Якуб Ольховський, кандидат політичних наук з Університету Марії Кюрі-Склодовської у Любліні, Інститут Європи Середземномор’я. Модератором обговорення був  Євген Магда, який вів обговорення висловлювань та думок експертів.

Євген Магда відзначив вагомий розвиток відносин між Україною та Польщею, що зафіксований зараз на найвищому рівні від 1991 року. Для обох країн стабільність і співпраця стали ключовими аспектами. За його словами, важливим уроком для України стали би відкриті партійні списки. Він висловив думку, що поліпшення відносин із Польщею відбудеться не найближчим часом. Україні рекомендується взяти проактивну позицію для підтримання взаємовідносин.

Якуб Ольховський прогнозує складний процес формування коаліції, вказуючи на можливість усіляких затримок, спрямованих на ускладнення цього процесу. Він підкреслив, що вирішення ключових питань стане визначальним моментом для подальшого розвитку. Ольховський наголосив на труднощах та розбіжностях між політичними силами, що можуть ускладнити утворення уряду.

Станіслав Желіховський визнав виборчий процес в Польщі як життєздатний та важкий етап, який було успішно пройдено. Він висловив переконаність у важливості переходу до коаліції та відсутності несподіваних елементів у преможців виборів, навіть з тим, що “Конфедерація” продемонструвала різкі стрибки протягом кампанії.

Анатолій Курносов виділив роль демократії як ключового аспекту виборів у Польщі і підкреслив, що протиріччя можуть залишитися і в новому уряді. Аналітик підкреслив важливість вирішення ключових питань, таких як земельне питання, зернове, які можуть вплинути на внутрішні інтереси. Він також зауважив, що незважаючи на очікувану зміну уряду, рішення не повинні нами очікуватися як миттєві та якісні зміни.

Експерти зазначили, що важливо зберегти стабільність та розвивати відносини не тільки в Польщі, але й на міжнародному рівні. Спостерігатимемо за розвитком подій і новими викликами, які чекають Польщу в процесі формування нового уряду та реалізації стратегічних цілей.

Учасники обговорення підкреслили важливість подальших взаємовідносин між Україною та Польщею, а також акцентували увагу на трансформаціях у Європейському Союзі. Обговорення завершилося надією на збереження стабільності і поліпшення відносин.

Анна Стожко

Шеф-редактор UPMP, журналіст проєкту StopLie, ведуча програми "Філософія особистості з Анною Стожко". Член Спілки польських журналістів. Координатор проєктів Польсько-Української Господарчої Палати. Проєктний директор БФ Польсько-Українського Партнерства