30 червня. Два роки. Дві дати

30 червня. Два роки. Дві дати

Два роки тому, 30 червня, був встановлений Меморіал пам’яті жертв єврейських погромів в Тетієві 1919-1920 років.
Під час двох найкривавіших погромів загинуло більше 4000 тетіївчан єврейської національності. На меморіальній табличці ми закарбували прізвища родин, які вдалося знайти на час відкриття. Але і далі продовжуємо розшукову роботу.
Меморіал був відкритий в День народження великого ізраїльського поета Яакова Орланда. Так співпало. Відкриття мало бути 28-го червня, але з ряду причин перенеслося на 30-е. Мабуть так було потрібно. Яаков Орланд народився в Тетієві 30 червня 1914 року. Він був очевидцем погрому 1920 року. На його очах загинули його найрідніші. Цей біль і жах він проніс через все життя. Так з’явилася поема «Київ», в якій він описав жахіття тетіївського погрому. Так з’явилася пісня на івриті «Я несу з собою…», яку виконує відомий ізраїльський співак Шломо Арці. В Хайфі, де він жив, одна з вулиць носить його ім’я. 3 2016 року, в Тетієві теж одна з вулиць носить його ім’я. Його вірші дуже сильні, від них мурахи по шкірі.
«Я вновь несу в себе безмолвье горьких уст,
Наш страх горяч и нем, он полыхает снова,
И ты мне говоришь: «Смотри, наш город пуст…»
И ты мне говоришь: «Молчи, молчи, ни слова…»
В моем окне давно уже не видно далей,
В моем окне давно увял утешный цвет,
Лишь улиц тех покой, улыбки и печали,
Лишь их вечерних стекол мне горит привет.
Давай пойдем туда вдвоем, на те ступени,
Меж тех скамей простых, среди дремотных ив
Возможно, встретим мы людей забытых тени,
Возможно, песни той послышится мотив.
В тех давних странных снах, холодных и немых,
Те годы усыпив и прошлое рассеяв,
Мы будем ждать, пока, признав нас за своих,
Оно нам вновь не бросится на шею…»
Два роки Меморіалу. Це був непростий період. Що перед відкриттям, що після. Але ми вистояли і Меморіал вистояв. Не дивлячись на всі погрози і загрози. Nadia Lipes Сарабейла Еврейская, дякуємо тобі, без тебе було б важко.
Фото свіже. 29 червня 2022 року.
Олена Коцеруба

Виконавчий директор МАОМС «Асоціація Інвестиційно-привабливих громад», засновник ГО «Єдина громада – єдина мета», заступник Тетіївського міського голови 2018-2020 років, журналіст.