Державно-приватне партнерство для розвитку українських доріг
http://roadppp.in.ua/

Державно-приватне партнерство для розвитку українських доріг

29 жовтня, я мав можливість прийняти участь  в організованій Міністерством інфраструктури України, Укравтодором, Світовим банком і Міжнародною фінансовою корпорацією в Україні он-лайн презентацію Першої програми державно-приватного партнерства (ДПП) у дорожній галузі України.

Думаю, що для відповідних будуівельних компаній та інвесторів в т.ч. з Польщі даний захід був надзвичайно корисним.

Всіх хто не мав можливості бути присутнім на згаданій презентації особисто але цікавляться відповідною тематикою, запрошую до відповідних контактів з київським представництвом Польсько-Української Господарчої Палати, а також до ознайомлення з відповідними посиланнями на ресурсах ПУГП, Міністерства інфраструктури України, а також з іншими ресурсами зокрема з http://roadppp.in.ua.

Як зазначається у відповідному повідомленні Міністерства інфраструктури України за підсумками згаданого заходу (https://mtu.gov.ua/news/32322.html), на першому етапі, в рамках цієї Програми, будуть реалізовані проекти ДПП для 6 ділянок доріг загальною протяжністю 1500км, які були відібрані для потенційних пілотних проєктів.

“Модель, запропонована Першою програмою ДПП у дорожній галузі, дозволить нарешті залучити приватних інвесторів на ринок українських автошляхів. У середньостроковій перспективі ми зможемо залучити понад 9 млрд.доларів приватних інвестицій для відновлення та обслуговування понад 4500 км доріг державного значення. Це не про платні автошляхи, а про “дороги в розстрочку”, коли держава залучає приватні інвестиції у будівництво, а інвестор реалізує проєкт за свої гроші та після здачі дороги в експлуатацію отримує платежі від держави. Це вигідно усім. Ми вже маємо перші успішні приклади передачі у концесію портів. Тепер працюємо над підготовкою проєктів концесії у дорожньому секторі”, – наголосив Міністр інфраструктури України Владислав Криклій, відкриваючи захід.

Владислав Криклій повідомив, що на даний час Міністерство разом із Проєктним офісом з розвитку ДПП “SPILNO” та Агенцією ДПП при Мінекономіки докладають максимум зусиль для забезпечення успішної реалізації Програми.

“Міжнародні консультанти, залучені Групою Світового банку, вже завершили попереднє техніко-економічне обґрунтування 6 пілотних ділянок доріг, які були відібрані для першого етапу цього проєкту та будуть передані у експлуатацію протягом наступних 2 років”, – зазначив Міністр.

У відповідній інформації Міністерства за вищезгаданим посиланням зазначається, що у перелік 6 пілотних ділянок доріг  увійшли:

1 – поточний і капітальний ремонти дороги Харків-Дніпро-Запоріжжя (M-29, M-04, M-18). Орієнтовний обсяг початкових інвестицій – 370 млн $.

2 – поточний ремонт дороги Бориспіль-Полтава (М-03). Орієнтовний обсяг початкових інвестицій – 180 млн $.

3 – реконструкція, капітальний і поточний ремонти та будівництво нового об’їзду населеного пункту на дорозі Херсон-Миколаїв (М-14). Орієнтовний обсяг початкових інвестицій – 310 млн $.

4 – капітальний і поточний ремонти дороги Київ-Житомир-Рівне (М-06). Орієнтовний обсяг початкових інвестицій – 370 млн $.

5 – реконструкція, поточний і капітальний ремонт дороги Ягодин-Ковель-Луцьк (М-07, М-19). Орієнтовний обсяг початкових інвестицій – 240 млн $.

6 – реконструкція, капремонт і будівництво нового об’їзду населеного пункту на дорозі Дніпро-Кривий Ріг-Миколаїв (M-04, H11). Орієнтовний обсяг початкових інвестицій – 290 млн $.

“Всі проєкти передбачають подальше утримання дороги інвестором протягом наступних 20-25 років. А це додаткові інвестиції, що в рази перевищують початкові. Перші 6 пілотів відбирались таким чином, щоб досягнути максимального економічного ефекту від вкладених коштів і щоб якомога більше українців відчули покращення дорожньої інфраструктури. Адже ці автошляхи сполучають 10 областей України, де проживає понад 12 мільйонів жителів”, – додав Владислав Криклій.

“Хороші дороги мають критичне значення для стабільного соціально-економічного розвитку. Поділяючи прагнення Уряду, IFC має всі можливості допомогти Україні трансформувати цей сектор та залучити міжнародних приватних інвесторів. Це дасть Україні можливість зайняти місце регіонального лідера та стати логістичним хабом у Європі, одночасно надаючи конкурентні та якісні транспортні послуги її громадянам та бізнесу,” – зазначив регіональний менеджер IFC в Україні, Білорусі та Молдові Джейсон Пеллмар.

Участь у заході також взяли заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко, регіональний директор Світового банку у Східній Європі (Білорусь, Молдова та Україна) Аруп Банерджі, голова Укравтодору Олександр Кубраков, старший спеціаліст з інвестицій IFC Олег Кудашов, голова Проєктного офісу з розвитку ДПП “SPILNO” Тарас Бойчук.

На закінчення хочу зазначити, що практична успішна реалізація Першої програми державно-приватного партнерства (ДПП) у дорожній галузі України створює для іноземних компаній та інвесторів нові спеціальні можливості для реалізації в Україні свого  успішного бізнесу. А що ж до можливих ризиків, то сподіваюсь що в т.ч. завдяки, зокрема, таким організація як Польсько-Українська Господарча Палата, потенційним інвесторам і іноземним партнерам вдасться їх суттєво змінімізувати.

Олег ДУБІШ

Олег Дубіш

Голова Правління БО «Благодійний фонд Польсько-Українського партнерства», Перший Віце-Президент Польсько-Української Господарчої Палати