КАРПАТИ, ЯКІ ЄДНАЮТЬ...

КАРПАТИ, ЯКІ ЄДНАЮТЬ…

Ось і завершились відзначення 80 річниці відкриття Астрономічно-метеорологічної обсерваторії Варшавського університету на Горі Піп Іван….

Щиро вдячний організаторам за запрошення взяти участь. Певною кульмінацією святкування в тому числі і в фізичному розумінні цього слова став спільний похід на одну з найвищих і найскладніших , як мені сказали спеціалісти, вершин України – Гору Піп Іван (2028 м.). Попри те, що Карпати ( але ті з сторони Львівської області) мені в силу особистих причин достатньо добре відомі, знайомство з Верховиною стало для мене приємним відкриттям. В тому числі враховуючи, як унікальні природні принади, хороший рівень туристичної інфраструктури, так і особливу гостинність людей , ознаки європейсько інтеграції і успішних проектів.

 

 

 

Сама ж Гора Піп Іван серйозно похитнула мою зайву самовпевненість у особистій хорошій фізичній формі???:)))  

 

 

В мережі є вже достатньо багато матеріалів про згадане святкування 80 річчя. Зокрема всім зацікавленим при нагоді рекомендую ознайомитись з наступними посиланнями:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=690610294606375&id=100009722311509
https://www.facebook.com/StudiumUW/posts/1056835007798554
http://kuriergalicyjski.com/…/6996-80-urodziny-bialego-slon…
https://www.facebook.com/InstytutPolskiKyiv/posts/2567212546637719
Я ж хочу сказати кілька слів про те що ,особисто вважаю надзвичайно важливим . Не відкрию нічого нового коли скажу, що ми, як народ і держава, живем в складні часи і скоріш за все, попри певний позитивний трансформаційний поступ , попереду у нас буде «ще веселіше» і жити треба без ілюзій… «цей дощ на довго»…Тому треба набиратись терпіння і заручитись підтримкою друзів. Однак, що стосується царини польсько-українських відносин, то не секрет, що останнім часом тут вистачає провокаторів і ідіотів з обох сторін, які , в умовах гібридної агресії РФ, в значній мірі інспіруються діями відомої третьої сторони…В такі часи і в таких ситуаціях потрібно всіляко підтримувати символи співпраці PL-UA і те що об’єднує поляків і українців, в тому числі в нашій спільній історії. А ще дуже важливим є якомога частіше просте, неформальне, рівноправне людське спілкування між представниками різних соціальних груп та верств українського та польського суспільства. І відновлення об’єкту Астрономічно-метеорологічної обсерваторії Варшавського університету на Горі Піп Іван , історія його побудови, українські та польські історичні постаті пов’язані з цієї спорудою , як на мене саме і є свого роду символами такої співпраці і створюють прекрасну можливість і привід для спільної роботи та спілкування.

Саме завдяки останній поїздці в Жаб’є (Верховину) я відкрив для себе такі історичні постаті, як Петро Шекерик-Доників та Мечислав Орлович, значно більше довідався про співця Гуцульщини поляка Станіслава Вінценза.


На запрошення ректора Прикарпатського університету ім. В.Стефаника Ігора Цепенди і директора Studium Europy Wschodniej UW Яна Маліцького до Верховини приїхала дуже поважна польська делегація. Можна наприклад окремо згадати про участь в святкуванні в т.ч. в сходженні на Гору Піп Іван Міністра інвестицій та розвитку РП п.Єжи Квєцінського (Jerzy Stanisław Kwieciński) , та Голову Правління Польського Державного Оборонного Холдингу PGZ, колишнього заступника Міністра внутрішніх справ РП п. Якуба Скіби (Jakub Skiba)…

А говорячи про керівництво і чисельну делегацію Варшавського університету, також хочу окремо наголосити на особливому місці цієї шановної академічної установи в польському суспільстві… Залишається тільки пошкодувати через те, що представників відповідних центральних українських інституцій цього разу в Верховині було нажаль явно недостатньо…І це дивує…Адже питань, які стосуються взаємовигідної двосторонньої співпраці зокрема в економіці, оборонно-промисловому комплексі, гуманітарній сфері – існує більш чим достатньо, а кращого місця для неформального спілкування з відповідними партнерами чим Карпатські вершини годі і шукати… 
І на закінчення одна репліка…Всі учасники походу з нагоди 80 річчя обсерваторії бачили як довго, складно в т.ч. фізично навіть з сучасною підтримуючою інфраструктурою, ми 29 липня 2018 року добирались на вершину Гори Піп Іван де і розташована обсерваторія. Так от, на цьому фоні, особисто мене дуже вразила інформація істориків, які виступали на конференції в Верховині, про те що в далекому 1939 році, коли 17 вересня СРСР, згідно пакту Рібентропа-Молотова, окупував Західну Україну, перший патруль НКВС добрався до обсерваторії на горі Піп Іван вже 19 (!!!) вересня 1939 року… Зрадливо, швидко і ефективно…Що було попереду відомо всім. Ніколи не треба недооцінювати Кремль…

Олег Дубіш

Голова Правління БО «Благодійний фонд Польсько-Українського партнерства», Голова Ради Польсько-Української Господарчої Палати