Польсько-український спеціальний семінар у Києві: "Ринок праці, міграція та демографія в контексті відбудови та модернізації України"

Польсько-український спеціальний семінар у Києві: “Ринок праці, міграція та демографія в контексті відбудови та модернізації України”

Команда вчених з Варшавського університету прибула до Києва на спеціальний семінар, який був спільно організований з Київським національним університетом імені Тараса Шевченка. Експерти з міграції зібралися в Києві 25 жовтня 2023 року на Польсько-українському науковому семінарі для обговорення нагальних питань, пов’язаних із ринком праці, міграцією та демографією. Ці теми лежать в основі відбудови та модернізації України. 

Організаторами заходу виступили Географічний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Центр досліджень міграції, Варшавський університет.

Партнерами семінару є: Польсько-Американська Фундація Свободи в рамках програми RITA – «Зміни в регіоні», яку реалізує Фонд «Освіта для демократії», Польсько-Українська Господарча Палата, Міністерство економіки України, Міністерство сім’ї та соціальної політики Республіки Польща.

Сесія І розпочалася детальним порівнянням впливу трудової міграції на демографічну ситуацію та ринок праці в Польщі та Україні. Експерти висвітлили історію трудової еміграції обох країн у минулому столітті та розглянули фінансові потоки від емігрантів до країни походження.

Сесія ІІ зосереджувалася на вимушеній міграції, спричиненій агресією Росії проти України. Експерти обговорювали сучасну ситуацію на ринку праці в обох країнах, зокрема в контексті зовнішньої та внутрішньої вимушеної міграції, а також розглядали питання щодо вибору переселенців між залишанням на новому місці проживання та поверненням до дому.

Сесія ІІІ ставила перед собою завдання визначити сценарії відбудови та модернізації України після російської агресії, зосереджуючись на ринку праці, міграції та демографічних перспективах. Експерти розглядали стратегії стимулювання зворотної міграції та вторинної інтеграції, а також пов’язані з цим виклики.

Заключні виступи спікерів, зокрема професора Мацея Дущика та Олени Малиновської, виокремили важливі завдання для наших університетів та дослідницької спільноти в цілому. Необхідно не лише аналізувати поточні тенденції, але й розробляти стратегії для впливу на майбутнє.

Варшавський університет вже давно підтримує Україну важливими ініціативами, але важливо думати про те, як зміцнити співпрацю для відновлення України. Досвідчені учені обмінюються знаннями, але також ставлять перед собою завдання вивчення масової міграції науковим шляхом.

Питання відновлення та ролі повернених мігрантів залишається актуальним. Умови на ринку праці та стимули для повернення грають важливу роль. Спільні зусилля дослідників та університетів можуть сприяти вирішенню цих питань.

Такий захід є не лише платформою для обговорення актуальних тем, але і можливістю побудувати науково-практичні рішення. Важливо, що такі ініціативи стають все більше активними в умовах сучасних викликів. Відбудова та модернізація України – це завдання не тільки для влади, але і для науки та дослідників, які мають робити наукові внески в цей важливий процес.

Анна Стожко

Шеф-редактор UPMP, журналіст проєкту StopLie, ведуча програми "Філософія особистості з Анною Стожко". Член Спілки польських журналістів. Координатор проєктів Польсько-Української Господарчої Палати. Проєктний директор БФ Польсько-Українського Партнерства