Позашкільна освіта 2023: сучасні виклики та рішення в умовах війни

Позашкільна освіта 2023: сучасні виклики та рішення в умовах війни

25–26 вересня 2023 року в Українському державному університеті імені Михайла Драгоманова відбувся Всеукраїнський форум «Позашкільна освіта 2023: сучасні виклики та рішення», присвячений Дню Позашкілля. Ця подія об’єднала понад 2 700 учасників, що представляють різні сфери та регіони країни, а також зарубіжних партнерів. Це свідчить про загальний інтерес та відданість всіх, хто дбає і підтримує розвиток позашкільної освіти в Україні, особливо під час війни. UPMP є медіапартнером заходу. 

Під егідою Міжнародної асоціації позашкільної освіти України цей захід організований за участю Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, Міністерства освіти і науки України, Національної академії педагогічних наук України, Державної служби якості освіти, Українського державного університету імені М.П.Драгоманова та Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти».

Участь у Форумі взяли представники влади та освіти, серед яких Віце-прем’єр-міністр України – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук і заступниця Міністра освіти і науки України Євгенія Смірнова. А також Сергій Бабак, народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій; Сергій Горбачов, Освітній омбудсмен України; Євген Баженков, директор Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти»; Віктор Андрущенко, ректор Українського державного університету імені Михайла Драгоманова; Олена Биковська, президент Міжнародної асоціації позашкільної освіти (МАПО); Вадим Овчаренко, начальник відділу позашкільної освіти та виховної роботи Міністерства освіти і науки України. Ця широка підтримка свідчить про важливість обговорення та вдосконалення системи позашкільної освіти в Україні.

Захід був спрямований на привернення уваги до Дня Позашкілля, який щорічно відзначається 25 вересня, і ставить перед собою мету реалізації прав дітей на позашкільну освіту. Учасники Форуму обговорили низку проблем, які стоять перед цією галуззю освіти в сучасних умовах – умовах війни.

Один з головних аспектів, піднятих під час Форуму, – це питання фінансування позашкільної освіти на місцевому рівні. Оскільки ця галузь фінансується з місцевих бюджетів, місцева влада має можливість впливати на обсяги і якість надання послуг у цій сфері. Важливо забезпечити необхідні кошти для позашкільних закладів та проектів.

У період конфлікту освітні програми позашкільного виховання мають стати невід’ємною частиною стратегії зміцнення стійкості дітей та їхніх сімей. Такий підхід висловила Віце-прем’єр-міністр та Міністрка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук під час урочистого відкриття Всеукраїнського форуму «Позашкільна освіта 2023: виклики та рішення». Також пані Верещук висловила обурення недостатньою увагою до розробки ефективної системи психосоціальної підтримки для дітей на територіях конфлікту. Вона закликала освітян об’єднати зусилля на регіональному та громадському рівні для впливу на ухвалення рішень. Було зазначено, що кожна окупована територія має Координаційні центри підтримки цивільного населення, в які повинні входити керівники Державних центрів позашкільної освіти.

Учасники Форуму отримали важливе звернення від Голови Комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергія Бабака. Він відзначив, що в умовах воєнного стану позашкільна освіта стає ключовим інструментом для формування нового покоління українців з оборонною свідомістю.

Одна з перших задач для України – переосмислення ролі і значення позашкільних закладів. Військово-патріотична, науково-технічна, соціально-реабілітаційна та оздоровча сфери визначені як ключові напрями для всіх позашкільних освітніх установ. Справедливо відзначено, що в умовах нестабільності і загрози з боку ворога, ці напрями набувають ще більш важливого значення.

По-друге, відзначено, що саме позашкільна освіта може оперативно реагувати на виклики та мати різноманітний зміст і формати. Таким чином, важливо встановити активну співпрацю між позашкільними установами та військовими для ефективного вирішення завдань.

По-третє, висловлено необхідність посилення підготовки педагогічних кадрів для системи позашкільної освіти. Співпраця між закладами вищої освіти та позашкільними установами може стати ключовим елементом у цьому процесі.

На Форумі також висвітлено проблеми у сфері кадрового забезпечення. Кількісний брак кваліфікованих кадрів та психологів для дітей в закладах позашкільної освіти є серйозним викликом для цієї галузі. 

Головний організатор та розпорядниця заходу пані Олена Биковська виступила перед публікою зі словами, що Україна має стати “Ізраїлем”: довірити свою безпеку людям в погонах, а усім іншим – нічого не чекати, не зупинятися, а діяти та впевнено рухатися, пам’я таючи, що ми несемо відрлвідальність за наших дітей. 

Захід завершився з оптимістичними словами про майбутнє України, яке залежить від якості освіти та виховання молодого покоління. Насамкінець, було висловлено подяку учасникам Форуму, які, незважаючи на всі труднощі, продовжують працювати над розвитком освіти і виховання дітей в Україні.

Форум «Позашкільна освіта 2023: сучасні виклики та рішення» став важливим кроком на шляху до поліпшення позашкільної освіти в Україні і нагадав всім про важливість цієї галузі для майбутнього країни. Разом з обговоренням проблем було висловлено надію на позитивні зміни та покращення у цій сфері, оскільки майбутність України залежить від якості освіти і виховання її громадян.

Анна Стожко

Шеф-редактор UPMP, журналіст проєкту StopLie, ведуча програми "Філософія особистості з Анною Стожко". Член Спілки польських журналістів. Координатор проєктів Польсько-Української Господарчої Палати. Проєктний директор БФ Польсько-Українського Партнерства