Відбувся вже третій польсько-український форум із відбудови України PAIH „ІНТЕГРАЦІЯ - ЕКОНОМІКА – ПАРТНЕРСТВО”

Відбувся вже третій польсько-український форум із відбудови України PAIH „ІНТЕГРАЦІЯ – ЕКОНОМІКА – ПАРТНЕРСТВО”

Днями, в середу 19 червня, відбувся вже третій польсько-український форум із відбудови України PAIH „ІНТЕГРАЦІЯ – ЕКОНОМІКА – ПАРТНЕРСТВО”.
Два попередніх форуми відбувалися у Польщі, цього разу – в Україні. Організатори: Польська Агенція Інвестицій та Торгівлі, Міністерство Розвитку та Технологій Республіки Польща, Польсько-українська господарча палата, Національна господарча палата.
До України прибула численна делегація учасників з Польщі, серед яких зокрема Міністр Розвитку і Технологій Республіки Польща Кшиштоф Пашик, урядовий уповноважений Польщі з питань відбудови України Павел Коваль. Українську сторону представляла віце-прем’єрка, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук.
На цьому канцеляризми залишимо і перейдемо до вражень. Лише декілька, щоб не скочуватись в лонгрід.
1. Із неприємного. Коли польська сторона робить форум із відновлення України в Україні за власні кошти, то за логікою українська сторона мала б відвідати даний форум. Натомість його проігнорували навіть урядовці, які були зарання анонсовані як спікери і вочевидь їх участь була погоджена. Так, зокрема зробило Міністерство економіки України, яке мало бути представлено заступником міністра Тарасом Качкою та ряд інших.
І це незрозуміло в світлі того, що 21 червня Президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким затвердив склад делегації України для участі у переговорах про вступ із Європейським Союзом, де серед них вже згаданий мною Тарас Качка. Указ був підписаний того ж дня, як під час засідання Ради ЄС з економічних і фінансових питань (ЕКОФІН), міністри 27-ми країн-членів ЄС схвалили переговорну рамку для України. Далі 25 червня бельгійське головування у Раді ЄС скличе Першу міжурядову конференцію між Україною та ЄС. І це означатиме початок процесу перемовин про членство України в ЄС.
Одні із найгостріших питань в перемовному процесі – це питання економічні. Ми ж маємо розуміти, що бізнес в ЄС не чекає нас із розкритими обіймами. Кожна країна буде захищати своє і своїх. І блокування кордонів польськими аграріями і перевізниками вже були першими дзвіночками. Крім вищевказаних організаторів, серед парнерів та учасників форуму були: Польська Асоціація Роботодавців Будівельної Галузі, Міжнародне товариство польських підприємців в Україні, Спілка підприємців та роботодавців Польщі, Польська Академія Наук. Погодьтеся, що це була гарна можливість для діалогу, тоді коли польська сторона зробила вже крок назустріч.
Перемовний процес про членство України в ЄС – це не прогулянка парком при гарній погоді і не тепла ванна з піною. Це складний процес, який вимагає напрацювання перш за все гарних комунікацій із усіма 27-ма країнами членами ЄС. Форум із відновлення показав, що замість комунікацій, українська сторона займається демаршами та іншими діями, характерними для дітей-дошкільнят в пісочниці, що не поділили лопатку з відеречком. Чи це шлях в ЄС? Питання риторичне.
2. Із важливого. Під час другої панельної дискусії «Інтеграція європейська – дорога до модернізації та відбудови України», модератор і перший віце-президент Польсько-Української Господарчої Палати Dariusz Szymczycha задав учасникам дуже доречне питання, яке без сумніву ми в процесі перемовин будемо чути від усіх країн ЄС. Питання про те, що Україна може привнести в ЄС та як може змінити ЄС.
І ось тут нам потрібно для початку мати стратегію, яка дасть відповіді на питання, яку країну ми будуємо, якими будуть основні пріоритети в економіці, обороні, міжнародній сфері, якою має бути освіта, наука, медицина, соціальна сфера, тощо. Ми маємо розуміти свої ресурси і можливості і мати план, як ми їх можемо якнайкраще використовувати для розвитку країни. Ми продовжуємо бути країною, яка далі їде на постсовєцьких рельсах чи будемо змінюватися і як будемо змінюватися?
Бо якщо аналізувати дії по відбудові, що відбуваються наразі, то це броунівський рух, а не стратегія. Тут аж дуже проситься цитата колишнього мера Києва: «Я і моя молода команда. Щось робимо, щось важливе…»
Якщо ми хочемо увійти до Унії Європейської, то маємо розуміти, що стратегія пожалійте нас – не спрацює. Ми маємо мати вагомі аргументи, щоб стати рівними серед рівних. Такий реальний світ. Only business, nothing personal.
3. Із приємного. Форум був чудовий. Неможливо не відмітити високий рівень організації і підготовку спікерів та модераторів. Моє особисте відкриття цього форуму – це президент Польсько-Української Господарчої Палати в Україні Володимир Литвин. Вільне володіння польською та дуже фаховий виступ. Якщо описати форум декількома словами, то це актуальні панельні дискусії, велика кількість спікерів і помітна небайдужість з боку польської сторони.
То ж, хто би і як не намагався внести розлад у відносини Польщі і України – оцю сторінку ми теж перегорнемо і напишемо спільно гарний епілог із щасливим кінцем, де Україна стане повноправним членом Європейського Союзу.
Олена Коцеруба

Виконавчий директор МАОМС «Асоціація Інвестиційно-привабливих громад», засновник ГО «Єдина громада – єдина мета», заступник Тетіївського міського голови 2018-2020 років, журналіст.