«1920 року Польща зупинила антицивілізацію комуністичної ідеології»
Варшава, Королівський замок, відкриття двох виставок 15 березня 2021 року PAP/Paweł Supernak

«1920 року Польща зупинила антицивілізацію комуністичної ідеології»

Цими словами очільник Інстутуту національної пам’яті Ярослав Шарек прокоментував виставку, присвячену Ризькому мирному договору 1921 року. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

У дворі Королівського замку у Варшаві відкрито виставку, присвячену 100-річчю підписання Ризького мирного договору, що був завершенням війни з більшовицькою Росією. При цій нагоді очільник польського Інстутуту національної пам’яті Ярослав Шарек заявив, що підписаний у Ризі документ на 18 років визначив межі між двома світами – за його словами, один будували на багатовіковій традиції, красі, правді і добрі та Декалозі, а другий був світом, який намагався зруйнувати ці фундаменти.

1920 року Польща зупинила антицивілізацію комуністичної ідеології, а в Ризі підписано договір, що зупинив боротьбу з більшовиками, – сказав голова ІНП Ярослав Шарек: «Інстутут національної пам’яті підготував виставку під заголовком „Гіркий мир”. Що було гіркотою цього миру? Були люди, які були жертвами цього миру, яких цей мир болів, і про них ми говоримо. Це – наші союзники, незламні солдати, легендарні кресові заґоньчики (військові, які вели боротьбу в тилу ворожих сил), солдати отамана Симона Петюри і наші російські союзники, солдати з підрозділу генерала Бориса Перемикіна».

Паралельно з виставкою Інстутуту національної пам’яті «Гіркий мир. Ризький договір 1921 року», відкрито виставку «Ризький договір – повернута ​​спадщина», яку підготував Королівський замок.

Віцепрем’єр, міністр культури Пйотр Ґлінський зазначив, що Ризький договір не лише визначив східний кордон Республіки Польща, але й мав величезне значення для процесу повернення польської спадщини з більшовицької Росії: «11-а стаття Ризького договору вміщала постанову про повернення Польщі майна, що має культурну цінність, грабованого Росією від 1772 року. Це було висхідною точкою до ревіндикації польських культурних надбань, яка тривала 15 років. Сьогодні треба визнати, що повернення багатьох, хоч, на жаль, не всіх ресурсів, враховуючи пізніший досвід із цим тоталітарним сусідом, слід розглядати в категорії дива».

Ризький договір про мир підписано 18 березня 1921 року. На його основі визначено кордон польської держави на сході. Формально мир укладено між Польщею і білоруською та українською радянськими республіками. Договір регулював умови співіснування Польщі та більшовицької Росії, але також фактично підтверджував незалежність країн Балтії.

IAR/Н.Б.