6 цікавих фактів у Польщі: квартири в ТЦ, борги, місяць тверезості поляків і не тільки
Фото ілюстративне fotolia.com

6 цікавих фактів у Польщі: квартири в ТЦ, борги, місяць тверезості поляків і не тільки

Порожні приміщення торговельних центрів у Польщі можуть перетворити на житло, а от депутатів Сейму збираються заселяти в новий готель, на будівництво якого піде кругленька сума злотих. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на “Я в Польщі”.

підготував добірку свіжих фактів з Польщі, які можуть вас зацікавити.  

Квартири в торговельних центрах

Міністерство розвитку й технології Польщі працює над проєктом, який дозволить перетворювати порожні торговельні або офісні центри на житлові будинки. Очікується, що завдяки цьому з’явиться кілька тисяч нових помешкань. Згідно із задумом, перепрофілюванню підпадатимуть порожні приміщення торговельних (офісних) центрів площею від 2 000 м кв. Рішення про їхнє перетворення на житлові споруди ухвалюватимуть органи місцевого самоврядування. На перебудову колишніх ТЦ під квартири відводитимуть до 2-х років. Цим займатимуться гміни.

Ми хочемо, щоб порожні площі можна було легше використовувати для житлових потреб. Порожні об’єкти, якщо є такі технічні можливості, краще перебудувати, ніж зносити”, – зазначив міністр розвитку й технологій Вальдемар Буда.

Він також додав, що ініціатива перетворення порожніх ТЦ на житло є вимогою часу. Така тенденція вже спостерігається в європейських містах. До того ж у деяких містах Польщі окремі приміщення торговельних чи офісних центрів вже втратили свої функції, відтак можуть використовуватися відповідно до поточних потреб.

Борги поляків

Поляки заборгували різним установам або надавачам послуг загалом 45,2 мільярдів злотих. Така сума фігурує в Реєстрі державного боргу. Кількість поляків, які мають несплачені рахунки, кредити чи аліменти, наразі становить 2,4 мільйона осіб. Середній борг кожного з них – 17 тисяч 661 злотих.

Найбільшу заборгованість мають люди у віці 46-55 років, на них припадає 13,9 млрд злотих несплачених зобов’язань. Згідно з даними Реєстру державного боргу Польщі, чоловіки заборгували 32,8 млрд злотих, а жінки 12,4 млрд злотих. Дві третини боржників мають заборгованість перед фінансовими установами. 15% – не сплатили штрафи за проїзд в громадському транспорті без квитків. Ще 6% відсотків мають неоплачені рахунки за телефон, телебачення та Інтернет. Стільки ж заборгували за квартплату, світло, воду та газ. Ще 5% поляків мають борги зі сплати аліментів.

Економічна міграція

Майже кожен п’ятий поляк розглядає можливість економічної еміграції протягом наступного року. Це випливає з нового дослідження компанії ARC Rynek i Opinia. Порівняно з минулим роком кількість поляків, готових поїхати за кордон в пошуках кращих заробітків зросла з 16,1% до 17,8%. При цьому зменшилася кількість тих, хто виступає за те, щоб залишитися в країні: 67,6% у 2022 році проти 81,2% в 2021.

Опитування демонструє також значне зростання кількості тих, хто не визначився, їхати за кордон, чи лишатися в своїй країні: з 2,7% до 14,6,%. Серед поляків, які планують їхати на заробітки наступного року, найбільше людей у віці 25-44 років (56%). Чоловіків дещо більше, ніж жінок: 60% проти 40%. Майже третина з готових їхати на заробітки (29%) мають середню освіту, ще 20% – вищу.

Найчастіше до економічної еміграції схиляються жителі менших міст та сіл. Більшість з них – вихідці з північно-західного (23%), східного (17%), північного та центрального (16%) регіонів. Меншою мірою з південно-західного регіону (9%) та Мазовецького воєводства (6%). Найчастіше поляки для економічної еміграції обирають Німеччину. Туди планує їхати 31,9% тих, хто розглядає можливість виїзду за кордон. Нідерланди посіли друге місце – 15,8%. На третьому Великобританія (6,4%), а на четвертому – Норвегія (5,9%).

Скорочення робочого тижня

Тільки чверть поляків (25,7%) хотіли б скорочення робочого тижня до 4-х днів за умови збереження зарплати, але додаткових годин праці протягом дня. Це випливає з нового дослідження, яке виконала американська компанія ADP. Три роки тому під час аналогічного дослідження було 29,7% поляків, які підтримували ідею скорочення робочого тижня.

Зараз понад третина поляків (34,47%) не хочуть жодних змін в існуючій моделі праці. Ідею запровадження 4-денного робочого тижня підтримують переважно молоді люди у віці 18-24 років. Таких у цій категорії 30%. З дослідження також випливає, що саме в цій віковій групі найбільше тих, хто готовий погодитися на зменшення зарплат заради зменшення кількості робочих годин у тижні (6,89%).

Нещодавно польська політична партія Razem оголосила, що готує законопроєкт про запровадження в Польщі 35-годинного робочого тижня за прикладом Японії та Нової Зеландії. Зараз партійці рекламують свою ідею та збирають підписи під законопроєктом, який хочуть зареєструвати в Сеймі ще до кінця літа.

Новий готель для депутатів

У Польщі побудують новий готель для депутатів Сейму. Кошт інвестиції складає майже 300 млн злотих, якщо звісно, не буде коригування в бік збільшення. Готель має містити 460 номерів (2 кімнати разом зі спальнею), басейн, ресторани, підземний паркінг на 250 місць та капличку.

Проєкт будівництва мають затвердити у вересні, а підготовчі роботи почнуть наступного року. Саме будівництво триватиме досить довго: прогнозується, що заселяти в новозбудований готель депутатів Сейму почнуть аж у 2028 році.

Місяць тверезості в Польщі

Починаючи з 1984 року, серпень у Польщі вважається місяцем тверезості. Оголосила його таким католицька церква, яка щорічно просить поляків утриматися від споживання алкоголю в серпні. Останній місяць літа обрали “для тверезості” через те, що на нього припадає велика кількість християнських свят.

Духовенство підкреслює, що нині в Польщі зростає кількість залежних від алкоголю. Таких вже є майже 1 мільйон, а ще 3 мільйони вживають алкоголь надмірно.