73 роки тому комуністи стратили у Польщі ротмістра Вітольда Пілєцького
Ротмістр Вітольд Пілєцький LBCZ, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

73 роки тому комуністи стратили у Польщі ротмістра Вітольда Пілєцького

Вітольд Пілєцький був схоплений органами держбезпеки комуністичної Польщі і засуджений до смертної кари на показовому судовому процесі. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

73 роки тому, 15 травня 1948 року, за наказом комуністичної влади Польщі стратили ротмістра Війська Польського, солдата польського підпілля Вітольда Пілєцького. Пілєцький народився 13 травня 1901 року. Він був героєм польсько-більшовицької війни 1919-1920 років та учасником оборонної війни 1939 року. У 1940 році він добровільно опинився в німецькому нацистському концтаборі Аушвіц-Біркенау, де організував рух опору і систему допомоги ув’язненим. Після втечі з концтабору в квітні 1943 року він склав звіти, які стали свідченнями про проведену німецькими окупантами політики Голокосту.

Вітольд Пілецький брав участь у Варшавському повстанні 1944 року. Після Другої світової війни і служби в 1945 році в 2-му Польському корпусі в Італії, він повернувся до Польщі, щоб брати участь в антикомуністичному підпіллі. Він був схоплений органами держбезпеки комуністичної Польщі і засуджений до смертної кари під час показового судового процесу. Смертний вирок солдату Армії Крайової був приведений у виконання у Мокотувській в’язниці Варшави 25 травня 1948 року в 21:30.

Місце поховання Вітольда Пілєцького досі невідоме, ймовірно, його останки були закопані на на так званій Лончці, частині війскового кладовища Повонзки у Варшаві, де був раніше смітник.

У Польській Народній Республіці вся інформація про досягнення і долю Пілєцького заборонялася цензурою.

Директор Інституту Пілєцького Войцєх Козловський розповів, що установа, яку він очолює, працює над поширенням знання про Пілєцького як у Польщі, так і за кордоном: «Зокрема, ми починаємо проект Pilecki Project у Сполучених Штатах Америки, орієнтований на старшокласників в американських школах, де вони відкривають для себе історію Пілєцького і намагаються сприйняти її з точки зору своїх почуттів і того, що вони бачать в образі Пілєцького».

Нещодавно Інститут Пілєцького заснував Міжнародну премію ім. Вітольда Пілєцького. Її можуть отримати автори наукових публікацій про випробування поляків під тоталітарними режимами – гітлерівському і радянському. Також інститут заснував спеціальну премію для сучасних військових кореспондентів.

Міністр культури, національної спадщини та спорту Пьотр Ґлінський написав у 73-і роковини страти польського ротмістра, що Пілєцький був героєм, «життя якого було взірцем любові до батьківщини, незламної любові», і додав, що пам’ятати про нього – це обов’язок.

«Віддаючи йому шану, ми віддаємо данину поваги всім, хто воював за вільну Польщу під час Другої світової війни, а після війни – з радянською окупацією», – написав Ґлінський.

IAR/Т.А.