Анджей Дуда: Польща готова бути гарантом безпеки України
Президент Польщі Анджей Дуда PAP/Mateusz Marek

Анджей Дуда: Польща готова бути гарантом безпеки України

Президент Польщі в інтерв’ю CNN заявив, що його країна, якщо попросить Україна, готова бути гарантом миру і безпеки після війни. Він також закликав відібрати заморожені по всьому світу російські 300 млрд доларів і передати їх на відбудову України. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

У всьому світі фінансовими установами заморожено понад 300 мільярдів доларів, які належать Росії. Ці кошти потрібно відібрати у Росії і направити на відбудову України, заявив президент Республіки Польща Анджей Дуда в інтерв’ю CNN, опублікованому в понеділок.

«Росія порушила всі норми міжнародного права, вчиняє військові злочини в Україні. Ці злочини, звісно, ​​мають бути повністю засуджені, як і їхні виконавці. Це держава, яка фактично порушує всі правила, чого не було з часів Другої світової війни (…) У зв’язку з вищезазначеним – перш за все – репарації. По-друге, на мою думку, мають бути створені спеціальні фонди для відбудови України, і це питання рішень міжнародної спільноти, як Європейського Союзу, так і інших форм міжнародного співробітництва», – сказав Анджей Дуда.

Президент також підкреслив, що будь-яка угода з Росією про припинення війни «не може відбуватися за спинами української влади і нічого не може відбуватися за спинами українців», а Польща може бути гарантом цього.

«Це має відбутися з їхньою участю і мають бути прийняті умови, які вони приймуть. Для мене це основна умова, щоб говорити про мир, який чесно напрацьований і має шанс стати стабільним миром (…) Тож якщо нас попросить Україна бути гарантом безпеки України і, водночас, гарантом миру наприкінці цієї війни (…) – так, Польща візьме у цьому участь», – запевнив Дуда.

На запитання, чи існує реальна загроза з боку Росії в Польщі, президент рішуче відповів, що «сумнівів (з цього приводу) немає – польське суспільство боїться Росії».

Він нагадав, що «наша історія — це тисяча років різноманітних воєн з Німеччиною і 400 років різноманітних воєн з Росією, (…) і ця трагічна історія добре відома всім полякам, а поляки бояться і не хочуть опинитися у російській сфері впливу, вони бояться, звісно, ​​російського нападу».

«Ми (поляки – ред.) це дуже чітко відчуваємо. Спочатку в 2008 році була Грузія. Фактично Росія напала на Україну в 2014 році. (…) Відсутність реакції світової громадської думки – такої реальної, сильної реакції і дуже сильних санкцій проти Росії – вони лише спонукали Росію знову напасти на Україну в 2022 році, щоб підпорядкувати цю країну, зламати її», – аргументував Дуда.

Президент також зазначив, що «у короткостроковій перспективі, мабуть, найсерйозніша з усіх проблем» пов’язана з війною в Україні, тобто із заблокованими чорноморськими портами, з яких не може бути вивезена українська сільгосппродукція, а особливо зернові, які експортуються в «країни світу, яким справді загрожує голод».

PAP/Т.А.