Анджей Дуда: Прокляті солдати – найвірніші із вірних синів Польщі
Ілюстрація Foto: Grzegorz Jakubowski/KPRP

Анджей Дуда: Прокляті солдати – найвірніші із вірних синів Польщі

1 березня у Польщі відзначають Національний день пам’яті «проклятих солдатів» – героїв антикомуністичного підпілля, страчених пострілом у потилицю. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Президент Польщі Анджей Дуда у Національний день пам’яті «проклятих солдатів» (1 березня) згадав, серед іншого, діяльність підполковника Лукаша Цєплінського під псевдонімом «Плуґ», героя оборонної війни 1939 року, учасника першої та другої конспірації, голови IV Комендатури антикомуністичної організації «Свобода і Незалежність». «Нам додає сили усвідомлення того, що жертви солдатів не були марними; що їхня боротьба за свободу, правду та честь закінчилася перемогою», – написав президент у листі.

Лукаш Цєплінський загинув від пострілу у потилицю разом із шістьма своїми підлеглими. Місце його поховання залишається невідомим. Підполковник, який «посмертно підвищений до звання полковника і нагороджений орденом Білого Орла, символічно відкриває почет конспіраторів і партизанів, яких колись зіштовхнули у темряву забуття, але які нині займають місце в пантеоні польських національних героїв», – наголошено в листі.

Анджей Дуда підкреслив, яким складним і тривалим був процес відновлення історичної правди про «проклятих солдатів». Він пояснив, що ветеранські організації, громадські активісти та історики, особливо співробітники Інституту національної пам’яті та президент Лєх Качинський (зокрема, просячи Сейм Республіки Польща встановити Національний день пам’яті про «проклятих солдатів») сприяли збереженню справжньої історії воєнного періоду. Президент також подякував дослідникам, спеціалістам та волонтерам, які знаходять немарковані могили солдатів антикомуністичного підпілля. «Повторні, цього разу гідні та урочисті похорони героїв тієї драматичної, нерівної боротьби завжди є зворушливими патріотичними проявами», – написав він.

Президент зазначив, що пам’ять про «проклятих солдатів» не протрималася би без звичайних поляків. «Вони визнали цих забутих героїв своїми. Вони побачили в них спадкоємців багатьох поколінь гордих захисників нашої Батьківщини – які не втрачають волі до боротьби навіть у найскладнішій ситуації, готові виконати свій військовий обов’язок до кінця», – наголосив Анджей Дуда.

Активність суспільства у догляді за могилами, пам’ятниками та пропам’ятними дошками, а також завдяки наданню вулицям, площам, школам та гарцерським дружинам імен учасників антикомуністичного повстання, присвячені «проклятим» наукові симпозіуми та виставки, численні наукові та популярні книжки, мультфільми, музичні та кінороботи, періодичні патріотичні святкування та культурні заходи – «все це народилось із пориву совісті у відповідь на справжню потребу серця», – підкреслив у листі Анджей Дуда.

Президент також зазначив, що «прокляті солдати» більше не обтяжені несправедливою ворожнечею до них. «Тепер вони отримують свою заслужену славу незломних солдатів», – додав він.

«Для всіх нас, для всієї нашої національної спільноти найважливішим залишатиметься живий та надихаючий міф про найвірніших синів Республіки Польща. Міф про солдатів, які в ім’я вільної Батьківщини вільних поляків були готові йти на найвищі жертви», – підкреслив Анджей Дуда.

Починаючи з 2011 року, 1 березня в Польщі є державним святом, присвяченим пам’яті вояків збройного антикомуністичного підпілля — Національним днем пам’яті «проклятих солдатів». Воно відзначається на початку березня тому, що в цей день у 1951 році комуністи виконали смертний вирок проти керівництва IV Комендатури антикомуністичного підпільного руху «Wolność i Niezawisłość».

IAR/Т.А.