Британський історик: Зневага до поляків зростала протягом 19 століття
1 вересня 1939 року – Німеччина вступає на територію Польщі ( пропагандистське фото) Hans Sönnke [Public domain], Wikimedia Commons

Британський історик: Зневага до поляків зростала протягом 19 століття

Масштаби німецьких злочинів проти поляків у 1939 році зумовлені ідеологічними причинами, вважає британський історик Роджер Мургауз. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

В останньому випуску «Досліджень про тоталітаризм та 20 століття» Роджер Мургауз зазначає, що масштаби злочинів проти поляків не можна пояснити обставинами війни.

Історик стверджує, що сприйняття поляків німцями як неповноцінних, відсталих чи маловажних не почалося з приходу Гітлера до влади, а поступово зростало протягом XIX століття.

Стаття Мургауза під назвою «Prelude to Race War: The Ideological Drivers behind German Atrocities Committed against POWs and Civilian Populations during the September Campaign of 1939»(«Прелюдія до расової війни: ідеологічні причини звірств Німеччини, вчинених проти військовополонених та цивільного населення під час вересневої кампанії 1939 року») була опублікована в науковому виданні Інституту Пілєцького.

Автор, зазначаючи, що під час вересневої кампанії німецькі солдати вчинили в Польщі в 20 разів більше масових злочинів, ніж під час порівняльної тривалості французької кампанії навесні 1940 року, аналізує причину такої великої диспропорції.

Роджер Мургауз зазначає, що таку кількість масових злочинів, скоєних у Польщі, не можна пояснити виключно обставинами війни, випадковістю, відносною відсутністю бойового досвіду Вермахту чи доктриною Бліцкриґу.

Мургауз стверджує, що ключовим фактором була нацистська ідеологія, згідно з якою німецькі солдати сприймали поляків – як і євреїв – як расово неповноцінних, а їхнє життя без цінності, тоді як вони не мали такого підходу, наприклад, до французів.

Отже, в рамках цієї ідеології військові злочини проти поляків були виправдані як засіб створення життєвого простору для німців.

Історик також стверджує, що сприйняття поляків німцями як неповноцінних, відсталих чи маловажних почалося не з приходу Гітлера до влади, а поступово зростало протягом 19 століття, і з приходом нацистів воно було охоплено расовими теоріями та набуло ідейного підґрунтя.

Роджер Мургауз – британський історик і письменник, який спеціалізується в історії Другої світової війни. Він є автором або співавтором кільканадцяти книжок на цю тему.

Найголовніші з них – «Союз дияволів. Союз Гітлера і Сталіна» про німецько-радянську співпрацю в 1939-1941 роках та «Польща 1939. Перші проти Гітлера» про польську оборонну війну 1939 року.

У 2020 році Роджер Мургауз був нагороджений кавалерським хрестом Ордена «За заслуги» за внесок у поширення знань про польську історію у Великій Британії.

tvp.info/Л.І.