Чи Чехія та Польща домовляться про шахту Турув?
Шахта Турув wikipedia.org/CC BY-SA 3.0/Anna Uciechowska

Чи Чехія та Польща домовляться про шахту Турув?

Чехія обґрунтовує вимогу припинення роботи польської шахти екологічними причинами. Польські експерти доводять, що в Чехії є 5 таких шахт, а в Німеччині – аж 7, та їх не вважають загрозою для довкілля. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Суд справедливості ЄС оприлюднив постанову, в якій наказав Польщі негайно припинити видобуток вугілля в шахті Турув, розташованій неподалік кордону з Чехією та Німеччиною. Позов проти Польщі склала Чехія, обґрунтовуючи свої вимоги екологічною загрозою з боку сусіда для своєї території. Польські експерти негайно оприлюднили карту сусідніх областей Польщі, Чехії та Німеччини, які показують, що на території Чехії таких шахт 5, а в Німеччині аж 7. У польських ЗМІ ставили запитання: чому держави, де більше шахт, буцімто не шкідливі для навколишнього середовища, а одна польська шахта шкідлива? Польський та чеський прем’єри намагаються залагодити конфлікт.

Буре вугілля із шахти Турув дозволяє забезпечити 7 відсотків виробництва струму в енергетичній системі Польщі. Негайне припинення її діяльності, згідно із наказом Суду справедливості ЄС, спричинило б серйозні проблеми енергетичній безпеці держави. Тим більш, що постанову проголошено кілька днів після заяви адміністрації Джо Байдена про, по суті, згоду американців на завершення газопроводу Nord Stream 2 і, в такий спосіб, відкриття воріт для енергетичного диктату Путіна в Європі. З грошей за продаж російського газу в Німеччині Москва надалі фінансуватиме свої злочинні проекти.

Варшава та Прага намагаються знайти спільну мову в справі постанови Суду справедливості ЄС. Після переговорів у Брюсселі 25 травня прем’єрів: Матеуша Моравєцького та Андрея Бабіша польські ЗМІ повідомли, що Чехія скасує позов у Суді справедливості ЄС проти Польщі, однак чеська сторона спростувала цю інформацію. «Чехія ще не прийняла рішення у справі скасування позову», – сказав чеський прем’єр Андрей Бабіш. З подробицями кореспондент Польського радіо у Чехії Войцєх  Стобба:

«Прем’єр Андрей Бабіш повідомив, що обговорено з польською стороною рамки можливого порозуміння, але його кабмін не має наміру поки що скасувати скаргу. „Тепер рух повинна виконати польська сторона. Справою мусить займатися польський уряд. Після того, ми сподіваємося підписати двосторонню угоду, імовірно, на рівні прем’єрів, а щонайменше міністрів. Позов надалі дійсний”. Прем’єр Чехії надіється, що найближчим часом партнери зуміють досягнути порозуміння в справі шахти Турув. „Я радий, що після довгих років, врешті-решт, Польща зізналася, що видобуток шкідливий для навколишнього середовища в Чеській Республіці та для наших громадян”. Прем’єр Матеуш Моравєцький, який зустрівся з прем’єром Андреєм Бабішем у Брюсселі, раніше казав, що обидві держави близькі до завершення спору».

Про результат попередніх переговорів з Брюсселя повідомив кореспондент Польського радіо Кароль Сурувка:

«Попереднє порозуміння передбачає, що Польща інвестуватиме 45 мільйонів євро в багаторічні проекти на цій території. Буде заснована комісія експертів, яка вивчатиме вплив шахти Турув на навколишнє середовище, а Польська енергетична група завершить свою інвестицію. Про одне із екологічних забезпечень говорить прем’єр Матеуш Моравєцький: „Йдеться про стіну в землі, яка зупинить, або  значною мірою обмежить проникання води в ґрунті”.

21 травня Суд справедливості ЄС, після позову чеської влади, наказав, щоб у шахті Турув зупинити видобуток. Чехи вважають, що він негативно впливає на навколишнє середовище. Зате польська сторона підтримує твердження, що припинення тут видобутку бурого вугілля призвело б до екологічної та енергетичної катастрофи. Шахта Турув виробляє до семи відсотків польської енергії. Внаслідок вступних порозумінь Чехія має від зняти скаргу, сказав польський прем’єр: „Ми зможемо сказати, що комплексно закриваємо справу”. Матеуш Моравєцький додав, що польській стороні залежало на лагідному вирішенні спору».

Речник польського уряду – Пйотр Мюллер після переговорів з чеськими партнерами в Брюсселі заявив, що польсько-чеські переговори щодо шахти Турув повільно добігають кінця, а рамкову угоду вже узгоджено. Чехія остаточно має скасувати позов проти Польщі в Суді справедливості ЄС після підписання договору.

Результатом переговорів на цю тему прем’єрів Польщі та Чехії був задоволений колишній шеф польської дипломатії, а нині євродепутат Права і справедливості – Вітольд Ващиковський:

«Якщо говорити розмовною мовою, то, може, була якась „неув’язка” за останні місяці, а може, й роки, але я гадаю, що добре сталося, що прем’єри на цю тему вели переговори, що намагаються залагодити становище і тепер настав час, щоб в обидвох урядах задуматися і придумати, як це робити по-сусідськи, а не викликаючи загальноєвропейську дискусію».

Інший польський євродепутат – Кароль Карський не приховує незадоволення методом вирішення проблеми чеським урядом. Кароль Карський сказав на хвилях Польського радіо 24, що інвестування Польщею 45-ти мільйонів євро у багаторічні транскордонні проекти в обсязі шахти Турув – це форма оплати для Чехії за відвід скарги. Водночас Карський наголосив, що міжнародну скаргу до Суду ЄС подають зрідка:

«Чеська сторона вирішила зробити щось, що нестандартне. Думаю, що повинна це собі усвідомити і не накладати на вагу добрих двосторонніх відносин дуже широкого співробітництва, вирішення одної, з точки зору чеської держави – невеликої справи, а настільки вагомої та шкідливої у наслідках по стороні польської держави».

На думку євродепутата Карського, ключ до вирішення проблеми становить скасування скарги Чехією. Це дозволить уникнути накладення Європейським судом можливих штрафів на Польщу за невиконання постанови Суду ЄС:

«Чимало осіб, також польських опозиційних депутатів, відчувало піднесення, що незабаром можуть на Польщу накласти якісь покарання. Зате, ключем є позиція чеської держави як заявника. Аби такі санкції були накладені, потрібна заява чеської сторони, бо вона оскаржує. Відтак початок переговорів з прем’єром Бабішем, які ініціював прем’єр Матеуш Моравєцький – дуже позитивна дія, залагодження цієї ситуації».

Попри постанову Суду ЄС, шахта та електростанція Турув не припинили роботи. Зразу після рішення Суду, до працівників заводів подався віцепрем’єр – Яцек Сасін. Міністр державних активів, пан Сасін запевнив, що кабмін хоче, щоб шахта та електростанція, яка спирається на вугілля, працювали щонайменше до кінця дії концесії, тобто до 2044 року. Яцек Сасін казав також, що стратегія погашення виробництва енергії почерез використання кам’яного та бурого вугілля  аж до половини століття готова і стане темою суспільних консультацій:

«Ми хочемо, щоб цей документ був ухвалений Радою міністрів, адже він дасть підстави не лише перебігу трансформації, але також створить певну перспективу для працівників, покаже графік відключення поодиноких секторів виробництва. У жодному випадку це не можуть бути раптові зміни, зміни – можна сказати – дикі. Такою спробою дикої трансформації було б виконання цієї постанови Європейського суду».

Віце-міністр державних активів – Артур Собонь, який брав участь у переговорах із чеською стороною в Ліберцю повідомив, що зустріч завершилася підписанням протоколу, який визначає рамки угоди між польським та чеським урядами:

«Ця угода, втілення її в життя, означає відвід скарги чеською державою, але також означає добре співробітництво між сторонами впродовж чергових десятиліть роботи шахти Турув. Договір буде підписаний на підставі статті 273 Трактату про функціонування Європейської Унії і він гарантуватиме обом сторонам втілення в життя спільних завдань».

Варшава та Прага хочуть вирішити проблему, оскільки так для Польщі, як й Чехії, найвагоміші дуже перспективні проекти Трьох морів та Вишеградської групи.

Андрій Рибалт