«DGP»: Основною справою для Росії є конфлікт в Україні
http://www.polukr.net/wp-content/uploads/2018/02/full_20100702_122845-660x330.jpg

«DGP»: Основною справою для Росії є конфлікт в Україні

Таку думку висловив у виданні «Dziennik Gazeta Prawna» колишній польський прем’єр-міністр Ян Ольшевський. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Колишній прем’єр-міністр Польщі (1991–1992 роки) Ян Ольшевський в інтерв’ю виданню «Dziennik Gazeta Prawna» висловився на тему внутрішньої політики Польщі та міжнародної ситуації, зокрема в контексті безпеки. У статті під заголовком «Відставка Мацєревича була помилкою» читаємо: «Це не президент (Польщі Анджей Дуда – ред.) позбувся очільника Міністерства національної оборони (Антоні Мацєревича – ред.). І не його голос був вирішальним. Тут були інші фактори. Без рішення Ярослава Качинського (лідера керівної партії Право і справедливість – ред.) не можна було відставити Мацєревича.

На зауваження, що Росія пішла в напрямку конфронтації із Заходом, Ян Ольшевський звернув увагу: «Треба прислухатися до того, що говорить і що робить Владімір Путін. Його нещодавнього виступу, під час якого він снував візію ракетно-ядерного удару на Сполучені Штати, громадська думка в Польщі не помітила. А повинна, бо він чимало говорить про Росію та її лідера. Це перспектива, яка заморожує кров у жилах». На запитання, в якому напрямку піде Росія після Путіна, співрозмовник щоденника відповів, що хотів би перше побачити, як виглядатиме найближчий етап майбутнього ще путінської Росії. Він також зауважив, що в Росії вже відновлено авторитарну систему, отже її внутрішня система цілком стабільна і, можна сказати, досить традиційна.

Ян Ольшевський відзначив: якщо закінчився період міжнародної кон’юнктури, ми можемо зробити «дуже небагато», щоб гарантувати собі безпеку, «крім того, щоб дуже за це дбати». Як додав колишній прем’єр-міністр Польщі: «Ми часто забуваємо, що поруч із нами, за нашим кордоном, розігрується український конфлікт, і це сьогодні основна справа для Росії. Для нас, зрештою, також».

За словами співрозмовника газети, є очевидним, що відчуття безпеки Польщі спирається на союз зі США, проте, «слід пам’ятати, що Америка має свої інтереси в усьому світі», а тому залишається питанням, чи американці будуть готовими захищати Польщу. Сьогодні такої ситуації немає, отже й відповідь не є можливою. Ідею створення європейської армії Ян Ольшевський вважає ймовірною, проте віддаленою; за його словами, це могло б тривати десятки років, а поки що забезпеченням для Польщі залишається Північноатлантичний альянс.

Колишній очільник польського уряду додав, що після перетворень 1989 року полякам не вдалося створити вповні демократичної, громадянської держави і саме тому половина суспільства систематично не бере участі у виборах. На його думку, людей знеохочує «відсутність реальної демократії, тобто можливості впливати на правління». Ян Ольшевський звернув увагу на початки Третьої Речі Посполитої, події 1989 року і реформу Бальцеровича, «тобто, практично, ліквідацію всієї промисловості, головних підприємств, за рахунок робітників, які в них працювали і були рушійною силою перетворень». За його словами, «внаслідок реформ основні ідеї „Солідарності” відкинуто. Який робітники мали вплив на те, що відбувається? Такий спосіб проведення зміни державного ладу був в інтересах еліт Польської Народної Республіки. Це були бенефіціари ПНР, які не хотіли відмовитися ані від суспільної позиції, ані від своїх економічних інтересів. І запевнили собі таку модель перетворень, яка їм це гарантувала. Залишили в своїх руках те що в умовах капіталізму є вирішальним, тобто гроші».