Директор OSW: ФСБ співпрацює із КДБ Білорусі у міграційних діях
Москва. Кремль (ілюстративне фото) A.Savin (Wikimedia Commons · WikiPhotoSpace), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Директор OSW: ФСБ співпрацює із КДБ Білорусі у міграційних діях

За словами Адама Ебергардта, ключова діяльність білоруського КДБ і армії не здійснюється без мовчазної згоди Кремля. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

«Дії Білорусі на кордоні з Польщею є спробою тиску на Європейський Союз», – заявив директор Центру східних досліджень (OSW) Адам Ебергардт. За його словами, вони проводяться за згодою російських спецслужб.

«Це, очевидно, спроба дестабілізувати східний кордон ЄС, спроба розіграти наші внутрішні конфлікти в Польщі чи Литві», – сказав Ебергардт в ефірі Польського радіо. Він додав, що це також була спроба показати, що якби ЄС скасував санкції проти Білорусі та відновив діалог з владою цієї країни, то, «можливо, білоруська влада була би готова зменшити недружні щодо нас дії».

Директор OSW також звернув увагу на фінансовий вимір, пов’язаний з інтересами адміністрації президента Лукашенки та його найближчого оточення: туристичних компаній, які обіцяють людям з Близького Сходу та Афганістану в’їзд до ЄС. Він зазначив, що ця «суто бізнес-модель, очевидно, вторинна щодо політичних намірів».

Він висловив переконання, що «ФСБ Росії співпрацює з білоруським КДБ або принаймні проявляє приязнь» в «міграційній діяльності». «Сфера безпеки в Білорусі (…) навіть не стільки пронизана росіянами, а скільки є пов’язаною; це єдиний загальний кровотік, звичайно з автономією», – сказав він. «Ключова діяльність білоруського КДБ або білоруської армії не здійснюється без мовчазної згоди російської влади», – додав він.

У неділю польські прикордонники зареєстрували 276 спроби незаконного перетину польсько-білоруського кордону. Затримано 19 іммігрантів (громадян Сирії, Ірану, Іраку та Конго) та 5 інших осіб за допомогу у нелегальному перетині кордону – це 2 громадян Польщі, 2 громадян України та громадянин Грузії.

Від початку вересня Прикордонна служба Польщі зареєструвала вже понад 4 тисячі спроб незаконного перетину кордону Польщі з Білоруссю. Від 2 вересня у прикордонній смузі із Білоруссю, тобто у частині Підляського та Люблінського воєводств, введений надзвичайний стан.

PAP/Т.А.