Експерти: Польща запроваджує зміни, які сприятимуть кар’єрному зростанню іноземців

Експерти: Польща запроваджує зміни, які сприятимуть кар’єрному зростанню іноземців

Польща заохочуватиме закордонних працівників подавати заяви на дозвіл на тимчасове чи постійне проживання в цій країні (т.зв. «карту перебування»), обмежує бюрократію, а також ліквідовує бар’єри для кар’єрного зростання трудових мігрантів. Про це інформують експерти ринку праці, коментуючи поправки до низки законів, які 17 листопада прийняв Сейм – нижня палата польського парламенту. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на газету “Наш Вибір”.

За неофіційними даними сьогодні в Польщі загалом мешкає та працює понад 1,5 млн громадян України. Проти лише 294 тис. з них є власниками «карт перебування»: 2/3 має карти тимчасового проживання, а кожен п’ятий – постійного.

«Досі трудові мігранти неохоче подавалися на «карти перебування» через заплутаність правил, цілу низку бюрократичних вимог та довгий час розгляду легалізаційних документів у польських управліннях, який сягав навіть кількох років», – пояснює керівниця відділу легалізації EWL Group, Марія Кузенко в статті для «Європейської правди».

Однак поправки, які підтримав Сейм, передбачають, зокрема, обмеження бюрократичних вимог від іноземця, який подаватиме прохання про дозвіл на тимчасове чи постійне проживання у Польщі. Зокрема, від заявника не буде вимагатися долучення до переліку документів умови оренди житла в Польщі чи права власності на квартиру. Підтвердити своє соціальне забезпечення громадянин України зможе, надаючи лише договір працевлаштування з вказаною заробітною платою, яка має бути не меншою ніж мінімальна зарплата в Польщі.

Окім того, польська влада внесла «зміну займаної іноземцем посади» до переліку обставин, які не вимагатимуть від іноземця зміни (видачі нового) дозволу на проживання та роботу в Польщі.

«Відсутність необхідності заново подавати документи при зміні посади при збільшенні зарплати значно покращує шанси громадян України на кар’єрне зростання у польських компаніях, підвищує мотивацію, дає можливість прискорення професійного розвитку, а відтак і зарплати», – підкреслює Марія Кузенко.

Також поправки до Закону про іноземців встановлюють чіткі 60-денні строки розгляду питання про надання дозволу на тимчасове проживання («карти перебування»). На думку експертки, запровадження двомісячного терміну розгляду справ – це дуже важливе нововведення, оскільки воно дає шанс на те, що тривале очікування на рішення польських чиновників нарешті залишилися в минулому.

Додаймо, що ухвалені польським Сеймом нововведення передбачають, зокрема, видовження з 6 до 24 місяців терміну, протягом якого громадяни шести країн, в тому числі й України, можуть працювати в Польщі без дозволу, на підставі декларації про доручення роботи (т.зв. «освядченє»).

За схвалені Сеймом поправки має ще проголосувати Сенат – вища палата польського парламенту, після чого документ надійде на підпис президента Польщі. Скоріше за все, нові правила почнуть діяти вже в першому кварталі 2022 року.

Анатолій ЗИМНІН