Матеуш Моравєцький: Ми не хочемо, щоб Україна підлягала газовому шантажу Росії
Новий канцлер Німеччини Олаф Шольц під час пресконференції з прем’єром Польщі Матеушем Моравєцьким у Варшаві PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Матеуш Моравєцький: Ми не хочемо, щоб Україна підлягала газовому шантажу Росії

Прем’єр Польщі наголосив, що Nord Stream 2 збільшує здатність Кремля чинити тиск на Україну та ЄС. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

«Ми переконані, що газопровід “Північний потік-2” збільшує можливості Кремля у тому, щоби чинити тиск на Україну та Європейський Союз», – заявив у неділю прем’єр-міністр Матеуш Моравєцький. Канцлер Німеччини Олаф Шольц підкреслив, що Німеччина відчуває відповідальність за забезпечення транзиту газу через Україну.

Прем’єр-міністр Матеуш Моравєцький зустрівся у неділю у Варшаві з новим канцлером Німеччини Олафом Шольцом. Під час пізнішої пресконференції політиків запитали, зокрема, про газопровід «Північний потік-2».

«Наша думка щодо Nord Stream 2 не змінюється уже декілька років, вона така сама. Ми переконані, що Nord Stream 2 збільшує можливості Кремля тиснути на Україну та тиснути на Європейський Союз, що він потенційно може бути інструментом цінового диктату», – сказав прем’єр-міністр Моравєцький.

За його словами, подібне явище можна спостерігати ще до відкриття газопроводу, тому тим більше турбує, «які сценарії будуть можливі після можливого відкриття Nord Stream 2».

«Ми вказуємо на ці ризики, можливість шантажу, затягування політичної та енергетичної петлі навколо нашого східного сусіда, навколо України, а це, в свою чергу, може мати далекосяжні політичні наслідки для Польщі та Європейського Союзу. Ми вказуємо на ці ризики і намагаємося випрацювати з нашими німецькими партнерами рішення, які б реагували на ці ризики», – підкреслив очільник польського уряду.

«Це наш безпосередній сусід (Україна – ред.), який перебуває у складнішій ситуації через відкриття нового газового сполучення Nord Stream 2. Ми також у складнішій ситуації: Польща, Словаччина та країни східної частини ЄС можуть бути об’єктом шантажу з боку Росії», – сказав прем’єр-міністр.

Тому, зазначив Моравєцький, Польща будує Baltic Pipe, дбаючи про свою незалежність від Росії. «Але Україна повністю залежна від газу і значною мірою інших енергоносіїв», – підкреслив він.

«Ми б дуже не хотіли, щоб Україну шантажувала Росія. Це дестабілізує східний фланг НАТО, східний фланг ЄС. Тому я звернув увагу пана канцлера на ризики, пов’язані з відкриттям газогону „Північний потік-2” і наскільки, на жаль, наш сценарій, про який ми попереджали, справджується, що ризики для України можуть значно погіршитися», – зазначив глава уряду.

На його думку, «найкращим рішенням було б не допустити відкриття Nord Stream 2». Прем’єр-міністр Моравєцький пояснив, що ризики, пов’язані з відкриттям газопроводу, «ще не повністю розпізнані, їх зможе використати президент Росії (Владімір Путін) у ситуації, коли цей газопровід буде відкрито». «Ми застерігаємо вас від цього, і наша думка тут не змінюється роками», – зазначив Матеуш Моравєцький.

Шольц, відповідаючи на запитання про позицію щодо «Північного потоку-2», зазначив, що Німеччина матиме кліматично нейтральну економіку протягом 25 років, що, як він зазначив, буде пов’язано з необхідністю зміни джерел енергії на відновлювані. «Тож ми скоро опинимось у світі, де транзит газу до Німеччини та Європи буде грати іншу роль, ніж сьогодні, і він не буде основним джерелом енергії для наших економік», – додав він.

Німецький канцлер теж зазначив, що наразі Німеччина отримує газ з різних джерел, зокрема зі Скандинавії, Північного моря та з різних газопроводів, які ведуть газ із Росії до Європи. «Ця інфраструктура також включає газопроводи, якими керує Україна», – додав він.

«Німеччина, звичайно, відчуває відповідальність, і в минулому попередній уряд також робив усе, щоб продовжити угоду про транзит газу через Україну. У нас є спеціальний уповноважений у цьому питанні, щоб Європейський Союз, Україна, Росія, всі зацікавлені сторони, Сполучені Штати та Німеччина гарантували функціонування цього», – продовжив канцлер Німеччини.

«Ми також відчуваємо відповідальність, аби транзит газу через Україну був гарантований. Ми робитимемо те саме для майбутніх можливостей, також будемо консультуватися з урядом США», — сказав він, додавши, що Україні потрібно буде допомогти стати країною, яка базується на відновлюваній енергетиці. Ми ведемо конкретні переговори на цю тему», – зазначив він.

Шольц також розповів про рухи російських військ уздовж українського кордону. «Ми дуже стурбовані. Не може бути так, щоб кордони в Європі порушувалися. Територіальна цілісність є необхідністю», – сказав він. Якщо кордони будуть порушені, як додав він, «це матиме серйозні наслідки».

PAP/Т.А.